پنجشنبه , ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » جان بولتون:‌ اروپا باید بین آمریکا و حکومت ایران یکی را انتخاب کند

جان بولتون:‌ اروپا باید بین آمریکا و حکومت ایران یکی را انتخاب کند

جان بولتون سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد در مصاحبه با  تلویزیون فاکس‌ نیوز گفت؛ استراتژی جدید دونالد ترامپ علیه حکومت ایران یک گام مهم و یک تحول عظیم برای فاصله گرفتن از سیاست مماشات باراک اوباماست.

بخشی از مصاحبه فاکس نیوز با جان بولتون به شرح زیر است:

تلویزیون فاکس‌ نیوز ۲۳مهر ۹۶:‌ آیا شما از کاری که پرزیدنت ترامپ کرد خوشحال شدید؟

جان بولتون: رئیس جمهور تأکید کرد توافق اتمی نامطلوب است و به‌وضوح علامت داد که بموقع از آن خارج می‌شود. من که همواره ترجیح می‌دادم از این توافق خارج شویم. اما به هرصورت او یک سیاست دو مرحله‌یی را اتخاذ کرده و فکر می‌کنم یک خط مهم در سخنرانی او بود که گفت او با حفظ این اختیار، این حق را برای خود حفظ کرده که هرگاه بخواهد می‌تواند از توافق اتمی خارج شود.

برجام تحت بازبینی مستمر است و بنابراین او روشن کرد که در نهایت، تصمیم با اوست و فکر می‌کنم ما به سمت درستی هدایت می‌شویم و خوشحال‌تر می‌بودم خارج می‌شدیم اما مسیر مسیر درستی است.

تلویزیون فاکس نیوز:‌ آقای سفیر آیا شما با رئیس‌جمهور هم صحبتی داشته اید؟ چون می‌دانم نظر شما به واقع برایش محترم است.

جان بولتون: بله من روز قبل صحبتی با پرزیدنت ترامپ داشتم. صحبت زیادی در این رابطه داشتیم این کل چیزیست که می‌توانم بگویم.

او معنی تهدید تکثیر تسلیحات کشتار جمعی از طرف حکومتهایی مانند ایران و کره شمالی را می‌فهمد. او مصمم است تا وقتی که هست از این مسأله جلوگیری کند. تصمیم رئیس‌جمهور شروع روند خاتمه دادن به این توافق و یک گام مهم و عظیم برای فاصله گرفتن از سیاست اوباما است.

توافق اتمی به این معنا نیست چون مذاکراتی انجام شده پس می‌شود به حکومت ایران اعتماد کرد. جمهوری اسلامی ایران پیمان منع تکثیر اتمی را نقض کرده است.

اما ضرورت این توافق از اساس چه بوده است؟ این‌که پای التزامات آن باشند که نخواهند بود.

تلویزیون فاکس نیوز:‌ اوباما تلاش کرد این برنامه برهم نخورد حکومت ایران هم با استفاده از این وضعیت به عراق و به سوریه وارد شد و قیام آنجا را تخریب کرد و حزب‌الله را وارد سوریه کرد. اما سیاست اوباما کماکان حفظ برجام بود.

من از اول موافق نبودم که با حکومت ایران مذاکره شود چون اعتمادی به این نظام ندارم… پرزیدنت ترامپ گامی مهم برداشته است…

درعین حال با خود اروپاست که تصمیم بگیرد با حکومت ایران معامله کند یا با ما.