جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » شمار کشته‌شدگان آتش‌سوزی کالیفرنیا به ۲۴ تن رسید
Flames from the Valley Fire cover a hillside along Highway 29 in Lower Lake, California September 13, 2015. The swiftly spreading wildfire destroyed hundreds of homes and forced thousands of residents to flee as it roared unchecked through the northern California village of Middletown and nearby communities, fire officials said on Sunday. REUTERS/Noah Berger TPX IMAGES OF THE DAY - RTSYTT

شمار کشته‌شدگان آتش‌سوزی کالیفرنیا به ۲۴ تن رسید

آتش‌سوزی‌های گسترده در شمال ایالت کالیفرنیا آمریکا که از روز یکشنبه آغاز شده تاکنون ۲۴ کشته برجای گذاشته و هزاران خانه را نیز نابود کرده است.

بر اساس گزارش شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، گستره آتش‌سوزی در ایالت کالفرنیا به حدود هشتاد هزار هکتار رسیده در حالی که بیش از هشت هزار آتش‌نشان نیز برای مهار آن تلاش می‌کنند.

این گزارش می‌‌گوید بیشتر تلاش گروه‌های آتش‌نشانی معطوف به شهرهای مناطق سونوما و سانتا روزا در هفتاد کیلومتری شمال سان فرانسیسکو است. این مناطق که پوشیده از تاکستان‌های وسیع هستند، قطب شراب‌سازی آمریکا به شمار می‌روند.

در عین حال با تداوم آتش‌سوزی‌ها آمار چشم‌گیری از شمار مفقودین منتشر شده است. روزنامه واشنگتن‌پست، آمار مفقودین در این منطقه رابیش از ۴۵۰ نفر عنوان کرده است.

با توجه به اینکه برخی مناطق هنوز یا در زیر آتش هستند یا آنقدر داغ شده‌اند که نمی‌شود به آنها نزدیک شد، انتظار می‌رود آمار کشته شدگان که در حال حاضر ۲۴ نفر است در روزهای آینده بیشتر شود.

طبق گفته مقامات آمریکایی، بیش از بیست هزار نفر از ساکنان این منطقه با دستور تخلیه اجباری خانه‌های مواجه شده‌اند و امکان سرایت آتش به شهرهای مجاور همچنان بالاست.

آتش سوزی در ایالت کالیفرنیا که از یکشنبه شب شروع شد، تا روز پنج‌شنبه باعث نابودی کامل بیش از ۳۵۰۰ خانه شده است. وزش بادهای گرم، مهار آتش در این منطقه را بسیار مشکل کرده است. با آنکه برخی متخضصان، خرابی سازه‌های برق را دلیل جرقه‌های اولیه می‌دانند که به علت وزش بادهای گرم به سرعت تبدیل به آتش‌سوزی‌های فراگیر در منطقه شد، اما هنوز از سوی مقامات مسئول دلیل اصلی آتش سوزی‌ها اعلام نشده است.

ایالت کالیفرنیا که پنج سال با خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کرد، در زمستان گذشته شاهد طوفان‌ها و باران‌های سهمگینی بود که درختان خشک شده را از ریشه بیرون کشید. همه اینها مزید بر علت شد که دامنه آتش‌سوزی‌ها به سرعت افزایش پیدا کند.

آتش سوزی مهیبی که در سال ۱۹۹۱ در تپه‌های اطراف شهر اوکلند رخ داده بود منجر به کشته شدن ۲۵ نفر شده بود که تا کنون در تاریخ کالیفرنیا بی‌سابقه بوده است. اما اینطور به نظر می‌رسد که آتش‌سوزی اخیر مرگبارتر خواهد شد.