چهارشنبه , ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » دعوای اطلاعات سپاه پاسداران با وزارت اطلاعات درباره “جاسوس بودن” یا جاسوس نبودن مسئولان مذکرات اتمی دولت روحانی چه ارتباطی با افشای مراکز نوبنیاد اتمی مخفی نظام توسط سازمان مجاهدین دارد؟

دعوای اطلاعات سپاه پاسداران با وزارت اطلاعات درباره “جاسوس بودن” یا جاسوس نبودن مسئولان مذکرات اتمی دولت روحانی چه ارتباطی با افشای مراکز نوبنیاد اتمی مخفی نظام توسط سازمان مجاهدین دارد؟

واکنش سایتِ آویزانِ موسوم به “میزان نیوز!!” -ارگان رسمی قوه قضائیه- به اظهارات محمودعلوی وزیراطلاعات درباره تعریف “جاسوسی”!!!

مشرق نیوز به نقل از “میزان نیوز”: پاسخی روشن و حقوقی به اظهارات عجیب وزیر اطلاعات؛ قانون چه می‌گوید؟

محمود علوی

محمود علوی وزیر اطلاعات در گفت‌وگویی در خصوص پرونده دری‌اصفهانی اظهاراتی بیان کرده که از جهات مختلف نادرست است.

به گزارش مشرق، سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشته است: «در خصوص دری اصفهانی قبلا در چند نوبت تصریح کرده و بازهم به صراحت اعلام می‌کنم، از آنجا که مرجع تشخیص موضوعات مرتبط به جاسوسی معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات است، از نظر این معاونت، آقای دری اصفهانی نه تنها مرتکب جاسوسی نشده، بلکه در برابر هجمه‌هایی که برخی سرویس‌های بیگانه به وی داشته‌اند، هوشیارانه مقاومت کرده و با معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات همکاری داشته است».

اظهارات وزیر محترم اطلاعات از جهات مختلف نادرست است:

دادگاه؛ تنها مرجع صالح برای محکومیت اشخاص به جرم جاسوسی

۱- دری اصفهانی به موجب حکم قطعی دادگاه جاسوس شناخته شده و به جرم مذکور محکوم گردیده‌ است.

۲- جاسوسی طبق قانون مجازات اسلامی، جرم است و برابر اصل ۳۷ قانون اساسی، هیچ کس از نظر قانون مجرم شناخته نمی‌شود، مگر این که جرم او در دادگاه صالح ثابت گردد؛ بنابراین تنها مرجع صالح برای محکومیت اشخاص به جرم جاسوسی مطابق قانون اساسی و قوانین جزایی، دادگاه است، نه وزارت اطلاعات.

وزارت اطلاعات؛ ضابط دادگستری

۳- وزارت اطلاعات ضابط دادگستری است و طبق ماده‌ی ٢٨ آیین دادرسی ضابطان دادگستری مأمورانی هستند که تحت نظارت و تعلیمات دادستان در کشف جرم، حفظ آثار و علائم و جمع آوری ادله وقوع جرم، شناسایی، یافتن و جلوگیری از فرار و مخفی شدن متهم، تحقیقات مقدماتی، ابلاغ اوراق و اجرای تصمیمات قضائی، به موجب قانون اقدام می‌کنند. علاوه بر این، مطابق ماده ٣٢ همین قانون، ریاست و نظارت بر ضابطان دادگستری از حیث وظایفی که به‌عنوان ضابط به عهده دارند با دادستان است.

۴- برابر ماده ماده ٣٦ قانون آیین دادرسی کیفری، گزارش ضابطان در صورتی معتبر است که بر خلاف اوضاع و احوال و قرائن مسلم قضیه نباشد و بر اساس ضوابط و مقررات قانونی تهیه و تنظیم شود.

۵- هیچ قانونی مقرر نداشته است که اثبات جرم جاسوسی و انتساب آن به اشخاص با وزارت اطلاعات است؛‌ ای بسا مواردی که دادگاه برخلاف محتوای گزارش وزارت اطلاعات، شخص یا اشخاصی را از اتهام جاسوسی تبرئه یا به این جرم محکوم کند.

۶- در حال حاضر وزارت اطلاعات تنها ضابط قضایی نیست و مطابق ماده ٢٩ قانون آیین دادرسی کیفری، مأموان دستگاه‌های دیگری مانند ‏ نیروی‏ مقاومت‏ بسیج‏ سپاه‏ پاسداران‏ انقلاب ‏اسلامی و همچنین سایر نیروهای مسلح در مواردی که به موجب قانون تمام یا برخی از وظایف ضابطان به آنان محول شده باشد، ضابط محسوب می‌شوند.

۷- سخن آقای علوی مانند آن است که دادگاه، کسی را به جرم ارتکاب قتل عمد به قصاص محکوم کند و مأمور پلیس که ضابط قضایی بوده و تنها وظیفه کشف قتل، حفظ آثار و علائم و جمع آوری ادله وقوع آن را به عهده دارد، در برابر حکم قطعی دادگاه اعلام کند قاتل از اتهام قتل مبراست!

و این اتفاقی ست عجیب!

۸-برخی این اظهار نظر عجیب و دور از انتظار را با اظهار نظر قبلی وزیر اطلاعات در باره مهملات منتشر شده مربوط به جاسوسی یکی از فرزندان مسوولان نظام مقایسه می‌کنند، و حال آن که این قیاس از جهات متعدد مع الفارق است.

از جمله این که در آنجا به دلیل اینکه اساس موضوع داستان سرایی کذب بوده و اساسا کیفر خواست و حکم محکومیتی از سوی دادگاه وجود نداشته، در نتیجه فارغ از وهمیات رسانه‌های ضد انقلاب، اصل وجود اتهام منتفی بوده و وزیر اطلاعات حسب وظیفه سازمانی، شایعات بی پایه و اساس ناشی از رسانه‌های ضد انقلاب را تکذیب کرده است.

منبع: میزان

فاکس‌نیوز: افشای سایت‌های مخفی مرتبط با توسعه تسلیحات اتمی رژیم ایران توسط شورای ملی مقاومت ایران

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا: رژیم ایران بزرگترین دولت حامی تروریسم است
استماع در کمیتهٴ امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا – مقابله با مجموعه کاملی از تهدیدات رژیم آخوندی
واکنش‌های هراس‌آلود رژیم و سپاه پاسداران نسبت به افشاگریهای جدید مقاومت ایران

اخبار مرتبط

واکنش‌های هراس‌آلود رژیم و سپاه پاسداران نسبت به افشاگریهای جدید مقاومت ایران
نیوت گینگریچ: مقاومت ایران در داخل این کشور و از شبکه‌ عظیمی برخوردار است و منابع آنها درست می‌گویند
«قلب برنامه اتمی رژیم ایران»، تأسیسات نظامی بازرسی نشده و حیاتی برای برنامه تسلیحات اتمی + فیلم و عکس

فاکس‌ نیوز در گزارش خود می‌نویسد: «انتظار می‌رود رئیس‌جمهور دونالد ترامپ در این هفته، برجام را تأیید نکند این پرونده سپس به کنگره منتقل می‌شود که 60روز فرصت دارد در مورد اعمال مجدد تحریم‌های سنگین مربوط به قبل از سال 2015 (علیه رژیم ایران) تصمیم‌گیری کند…

هم‌زمان… یک گزارش جدید تحقیقاتی 52صفحه‌یی که توسط شورای ملی مقاومت ایران با عنوان «هسته مرکزی اتمی (رژیم) ایران: تأسیسات نظامی بازرسی‌ نشده» که به‌دست فاکس‌نیوز رسیده اعلام می‌کند، بسیار نامحتمل است که برنامه تسلیحات اتمی (این رژیم) متوقف شده باشد…

مقاومت ایران در این گزارش با جزییات می‌گوید که 4تأسیسات عمده را شناسایی کرده که «با درجات بالایی از اطمینان» درگیر جنبه‌های مختلفی از پروژه‌های تسلیحات اتمی (رژیم) بوده‌اند».

فاکس‌ نیوز سپس با استناد به گزارش مقاومت ایران، جزییات مربوط به 4سایت مذکور را برشمرده که عبارتند از:
پژوهشکده که در مجموعه نظامی پارچین در جنوبی شرقی تهران واقع شده است.
تأسیسات صنعتی نوری واقع در مجموعه نظامی حفاظت‌شده خجیر در جنوب شرقی تهران
سایت هفت تیر که به وزارت دفاع رژیم تعلق دارد و در منطقه نظامی در نزدیکی شهر اصفهان، در یک منطقه کوهستانی واقع شده است. و سایت سنجریان در شرق تهران

علیرضا جعفرزاده معاون نمایندگی شورای ملی مقاومت ائتلاف اصلی اپوزیسیون در مقابل حکومت آخوندها در واشینگتن… به فاکس‌نیوز گفت: «سال‌هاست که (رژیم) ایران دارای دو برنامه اتمی است؛ یکی غیرنظامی و دیگری نظامی است؛ هدف (بخش) نظامی آن تولید اولین بمب اتمی (رژیم) ایران است… بخش غیرنظامی برنامه اتمی به‌صورت منظم، پوشش منطقی قابل‌قبول برای بخش نظامی را ارائه می‌دهد و به‌عنوان یک کانال برای آن عمل می‌کند. جنبه نظامی این برنامه در قلب فعالیتهای اتمی (رژیم) ایران بوده و هم‌چنان ادامه دارد».

فاکس‌ نیوز می‌افزاید: « مقاومت ایران نهاد مسئول تولید بمب اتمی (رژیم ایران) به‌نام سپند… را که تحت کنترل سپاه پاسداران است، به‌مدت نزدیک به دو دهه، تحت نظارت داشته است… سپند از هفت زیرمجموعه تشکیل شده که هر کدام بخش مشخصی از تحقیقات بر سر تسلیحات اتمی را انجام می‌دهند. قسمت مسئول انجام تحقیقات و ساختن چاشنی برای سلاح اتمی، مرکز تحقیقات و توسعه فن‌آوری انفجار و ضربه یا متفاز نام دارد… تحقیقات شورای ملی مقاومت در داخل ایران، توسط شبکه‌یی از… (هواداران) مجاهدین صورت گرفته است که برنامه (اتمی رژیم ایران) را به‌طور خاص در سال 2002اولین بار افشا کردند.

علیرضا جعفرزاده، گفت: «هر چه بیشتر تحقیق کردیم، بیشتر متوجه شدیم که برنامه تسلیحات (اتمی) به‌طور کامل فعال است… بخش نظامی به‌لحاظ اسامی، محل‌ها و سازماندهی مجدد، طی سالیان تغییر کرده، اما هرگز کار خود را متوقف نکرده و چهره‌های کلیدی آن نیز تغییر نکرده‌اند».

فاکس‌ نیوز با اشاره به ممانعت رژیم از بازرسی از تأسیسات نظامی می‌افزاید: «علیرضا جعفرزاده توضیح می‌دهد: «… چندین سایت و مرکز که فعالیت‌های مرتبط با اتمی در آنجا صورت می‌گیرد، در مجموعه‌های بزرگ نظامی واقع شده‌اند که هم‌چنین دربرگیرنده تونل‌ها و سوله‌هاست. این نه تنها دسترسی آژانس را دشوارتر می‌سازد، بلکه امکان جابه‌جایی این مراکز و پروژه‌ها به اماکن دیگر در همان مجموعه فراهم می‌کند».

علیرضا جعفرازده، هم‌چنین گفت: «هیچ یکی از تأسیسات نظامی کلیدی که در مراکز نظامی واقع شده‌اند، توسط آژانس مورد بازرسی قرار نگرفتند و قطعاً این کار از بعد از برجام انجام نشده است… کنگره باید فشار را با اعمال تحریم‌های جدید علیه سپاه و دستگاه سرکوب داخلی (رژیم) افزایش دهد. چون (این رژیم) در زمینه داخلی، آسیب‌پذیر است…»

دیلی میل- انگلستان: شورای ملی مقاومت ایران می‌گوید رژیم آخوندها برنامه مخفی اتمی خود را به‌رغم توافق اتمی متوقف نکرده است
دیلی میل انگلستان گزارش داد: «شورای ملی مقاومت ایران می‌گوید، حکومت ایران برنامه اتمی خود را به‌رغم توافق 2015… متوقف نکرده است… گزارش منتشر شده (این شورا) می‌گوید، 4سایت عمده وجود دارد که با درجه بالایی از اطمینان، برای فعالیت‌های اتمی به‌کار گرفته شده‌اند…
شورای مقاومت ایران یک ائتلاف گسترده و دموکراتیک سازمانهای ایرانی است که به‌شدت مخالف (رژیم حاکم) است و خواهان برقراری یک جمهوری دموکراتیک مبتنی بر جدایی دین از دولت است…»

اکسپرس انگلستان نیز در گزارشی در این رابطه، می‌نویسد: «در حالی که (رژیم) ایران ترامپ را به‌خاطر تهدید به ترک توافق مورد حمله قرار می‌دهد، هم‌زمان در «4تأسیسات اتمی» فعالیت‌های خود را به پیش می‌برد… (رژیم) ایران با فعالیت در این 4تأسیسات نظامی توسعه اتمی، توافق اتمی را نقض می‌کند؛ توافقی که دونالد ترامپ آن‌را مایه شرمساری دانسته است… شورای ملی مقاومت گزارشی را تحت عنوان «قلب اتمی (رژیم) ایران» منتشر کرد که از منابع داخلی و شاهدان عینی مخالف (رژیم) گردآوری شده و می‌گوید، سپاه پاسداران به برنامه اتمی نظامی خود… ادامه داده است».