جمعه , ۱۸ آذر ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » کردستان: بغداد برای حمله به کرکوک با نیروهای آموزش‌دیده توسط ایران آماده می‌شود

کردستان: بغداد برای حمله به کرکوک با نیروهای آموزش‌دیده توسط ایران آماده می‌شود

حکومت اقلیم کردستان عراق، بغداد را متهم کرد که با استفاده از نیروهای حکومتی و نیروهای آموزش‌دیده توسط ایران، خود برای یک هجوم گسترده به نیروهای کرد در کرکوک آماده می‌کند.

شورای امنیت اقلیم کردستان روز چهارشنبه 11 اکتبر 2017 در حساب توئیتر خود نوشت که نیروهای حکومت عراق، پلیس فدرال و گروه‌های آموزش دیده توسط ایران خود را آماده هجوم گسترده‌ای به کردستان می‌کنند.

شورای امنیت کردستان در توئیتر نوشت: «پیام‌های خطرناکی درباره آماده‌سازی نیروهای عراقی از جمله حشد شعبی و پلیس فدرال برای حمله گسترده به کردستان دریافت می‌کنیم.»

بر همین اساس گفته می‌شود که این آماده‌سازی‌ها در دو منطقه کرکوک و موصل در حال انجام است.

دادگاهی در عراق روز چهارشنبه 11 اکتبر فرمان دستگیری رئیس و اعضای کمیسیون انتخابات اقلیم کردستان را صادر کرد که مسئول برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم در روز 25 سپتامبر بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قاضی عبدالستار البیرقدار سخنگوی شواری عالی قضائی عراق در این باره گفت: «دادگاه تحقیق الرصافه، فرمان دستگیری رئیس و اعضای کمیسیون مشرف بر اجرای همه‌پرسی اقلیم کردستان را بر پایه شکایت شورای امنیت ملی، صادر کرد.»

پیش از این پارلمان عراق، خواستار محاکمه مسئولان برگزاری همه‌پرسی و در راس آن‌ها مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان شده بود. پارلمان همچنین از دولت عراق خواست از سفرای کشورهای خارجی بخواهد نمایندگی‌ها و کنسول‌گری‌های خود را در اقلیم کردستان تعطیل کنند.

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق در سخنانی در پارلمان تاکید کرد دولت، حاکمیت فدرال خود را با بازوی قانون اساسی در اقلیم کردستان اجرا خواهد کرد. او همچنین خواستار لغو نتایج همه‌پرسی استقلال و آغاز مذاکرات برای حل و فصل اختلاف‌ها میان اربیل و بغداد شد.

العبادی همچنین از نیروهای پیشمرگه کُرد خواست از مناطق مورد مناقشه از جمله استان نفت‌خیز کرکوک، عقب‌نشینی کنند.