شنبه , ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » دستگاه قضایی عراق فرمان بازداشت مسئولان برگزاری همه‌پرسی کردستان را صادر کرد

دستگاه قضایی عراق فرمان بازداشت مسئولان برگزاری همه‌پرسی کردستان را صادر کرد

دادگاهی در عراق چهارشنبه 11 اکتبر فرمان دستگیری رئیس و اعضای کمیسیون انتخابات اقلیم کردستان را صادر کرد که مسئول برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم در روز 25 سپتامبر بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قاضی عبدالستار البیرقدار سخنگوی شواری عالی قضائی عراق در این باره گفت: «دادگاه تحقیق الرصافه، فرمان دستگیری رئیس و اعضای کمیسیون مشرف بر اجرای همه‌پرسی اقلیم کردستان را بر پایه شکایت شورای امنیت ملی، صادر کرد».

پیش از این پارلمان عراق، خواستار محاکمه مسئولان برگزاری همه‌پرسی و در راس آن‌ها مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان شده بود. پارلمان همچنین از دولت عراق خواست از سفرای کشورهای خارجی بخواهد نمایندگی‌ها و کنسول‌گری‌های خود را در اقلیم کردستان تعطیل کنند.

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق در سخنانی در پارلمان تاکید کرد دولت، حاکمیت فدرال خود را با بازوی قانون اساسی در اقلیم کردستان اجرا خواهد کرد. او همچنین خواستار لغو نتایج همه‌پرسی استقلال و آغاز مذاکرات برای حل و فصل اختلاف‌ها میان اربیل و بغداد شد.

العبادی همچنین از نیروهای پیشمرگه کُرد خواست از مناطق مورد مناقشه از جمله استان نفت‌خیز کرکوک، عقب‌نشینی کنند.

با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌‌المللی، اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه 25 سپتامبر همه‌پرسی استقلال برگزار کرد. بنا بر اعلام دولت اقلیم کردستان، نتایج این همه‌پرسی الزام‌آور نیست اما دولت اقلیم پس از همه‌پرسی بر سر استقلال با دولت عراق مذاکره خواهد کرد.

کمیساریای عالی انتخابات در اقلیم کردستان عراق، چهارشنبه 27 سپتامبر، نتایج اولیه همه‌پرسی استقلال را که روز دوشنبه 25 سپتامبر برگزار شده بود، اعلام کرد و بر پایه آن، 92 درصد از شرکت کنندگان، به استقلال از عراق رای «آری» دادند و حدود 7درصد هم به این اقدام «نه» گفتند.