جمعه , ۱۲ آذر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » موضع‌گیری بی‌سابقه حسن روحانی؛ از سپاه «مفسد» تا سپاه «محبوب دل مردم»

موضع‌گیری بی‌سابقه حسن روحانی؛ از سپاه «مفسد» تا سپاه «محبوب دل مردم»

حمایت حسن روحانی٬ رییس‌جمهوری ایران از سپاه پاسداران با واکنش منفی گروهی از فعالان شبکه‌های مجازی فارسی زبان مواجه شده است.

آقای روحانی روز چهارشنبه ۱۹ مهر در جلسه هیات دولت، سپاه پاسداران را «محبوب مردم» ایران، عراق، سوریه، لبنان و کردهای عراق معرفی کرد و گفت که «هیچ اختلافی بین جناح‌های ما برای مقابله با توطئه دشمنان» وجود ندارد.

رییس‌جمهوری ایران این سخنان را در واکنش به احتمال گنجاندن نام سپاه پاسداران در «فهرست تروریستی» آمریکا بیان کرد و افزود که چنین اقدامی از سوی دونالد ترامپ٬ رییس‌جمهوری آمریکا، «خطا» خواهد بود.

روحانی افزود: «اگر آمریکا بخواهد خطای بعدی را مرتکب شود و علیه سپاه پاسداران اقدامی کند، این دیگر خطا اندر خطاست؛ سپاه پاسداران تنها یک واحد نظامی نیست، بلکه سپاه پاسداران در دل این مردم است».

این حمایت وی از سپاه پاسداران که در نوع خود کم‌سابقه و غیرمنتظره است٬ برای بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با پرسش‌های فراوانی همراه شده است.

«حاژسعید» از جمله کاربرانی است که در این زمینه چنین توییت کرده است: «امروز روحانی جوری از سپاه حمایت کرد که تو چهار سال گذشته بی‌سابقه بود. یا روحانی به اشتباهش پی برده یا درصدد عوام‌فریبی دوباره هست».

«جانِ شِفته» دیگر کاربری است که در این زمینه نوشته: «و تو دلش گفت اون انتقادات از سپاه هم مال قبل از انتخابات بود که بهم رأی بدین».

علی‌ افشاری هم در توییتر خود نوشته که «سخنان امروز روحانى گامى بلندتر به سمت ادغام در سياست خارجى دشمن محور رهبرى و صف‌بندى واحد با سپاه بود. پذيرش ادعاى ميانه‌روى در جهان سخت‌تر مى‌شود».

«علی‌ اسماعیلی» هم تعجب خود از این اظهارات روحانی را چنین توییت کرده که «الان داشتم اخبار رو می‌دیدم یکی بود شبیه روحانی تو جلسه هیات دولت نشسته بود٬ ولی روحانی نبود چون حرفای خیلی عجیبی می‌زد».

کاربری به نام «نجوای زمینی» به انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرده و خطاب به روحانی نوشته است: «اگر آن قدر محبوب دل مردم بودند که به جای تو، همونی که براش اتوبوس اتوبوس آدم می‌آوردند رای می‌آورد».

یک کاربر دیگر به نام «ب. بهنام» خطاب به حسن روحانی چنین توییت کرده است: «سپاه رو کردید دستمایه رای بیشتر. حرمتش را جلوی دوربین بارها شکستید که فکر کنند سپاه در بدنه دولت هم محبوبیت ندارد…اگرچه نمایشی ولی بی‌خردی بود».

«آق‌بهمن» از دیگر کاربران توییتر است که در انتقاد از روحانی چنین توییت کرده که «سپاه این‌قدر محبوب دل‌هاست که ایام تبلیغات انتخاباتی هر روز بهش تیکه مینداخت تا بتونه رای جمع کنه».

«گلسا علوی» هم همسو با این دو کاربر٬ در توییتر خود نوشته که «یه بنده خدایی بود ایام انتخابات تا تونست سپاه رو کوبید، یادتونه؟؟؟»

«رضا حقیقت‌نژاد»٬ روزنامه‌نگار نیز در توییتر خود نوشت: «حسن روحانی كه قبلا به كنايه گفت سپاه مفسد است، حالا به صراحت گفت سپاه منجی است؛ آخرالزمان اعتدال».

«آقای میم» هم نوشته: «شماها نمیدونید، حسن راست میگه بابا الان هر شرکتی بزنی و هر بیزنسی کنی احساس میکنی سپاه تو دلته».

کاربری به نام «دُچار» هم توئیت کرده که «ولی شما تو عمق جامعه نیستید و نمیفهمید. تو عمق جامعه سپاه محبوب دلهاست. من خودم تو عمقشم، سه چهار بار هم غرق شدم».

حمایت حسن روحانی از سپاه پاسداران یکی از معدود شرایطی است که گروهی از کاربران حزب‌الله و حامی دولت را در کنار یکدیگر قرار داده تا هر یک از زاویه نگاه خود به این اعلام حمایت علنی و بی‌سابقه انتقاد کنند.

اما فراتر از این انتقاد‌ها و اعتراض‌ها٬ به نظر می‌رسد آقای روحانی به شرایطی می‌اندیشد که چهار سال آینده باید آن را طوری رقم بزند یا کنترل و هدایت کند که با کمتر هزینه و دردسر به پایان کار دولتش برسد.

حمایت وی از سپاه با هر علت و انگیزه‌ای که صورت گفته باشد٬ تلاش عیان دولتی‌ها برای ایجاد فضایی مورد مطلوب علی خامنه‌ای٬ سپاه پاسداران و بسیاری از نهاد‌ها و جریان‌های محافظه‌کار منتقد دولت برای چهار سال آینده است.

دولت روحانی و سپاه پاسداران بیش از چهار سال است که اختلاف‌های پیدا و پنهان فراوانی در حوزه‌ سیاست خارجی٬ اقتصاد داخلی و مسائل فرهنگی دارند که دامنه این اختلاف‌ها هر روز عیان‌تر از گذشته می‌شود.

حمایت روز چهارشنبه روحانی از سپاه به بهانه اقدام احتمالی آمریکا علیه این نیروی نظامی٬ همزمان با طرح شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر احتمال کودتای سپاه علیه دولت صورت گرفته است.

عبد‌الله شهبازی٬ محقق، از جمله افرادی است که در کانال تلگرام خود نوشته است: «تا آخر هفته و احتمالاً اوائل هفته آینده حوادث مهمی در جریان است. می‌خواهند شوک سنگین وارد کنند و اگر زورشان برسد آشوب ایجاد کنند».

آقای شهبازی بدون اشاره به نام جریان یا نهاد خاصی افزوده که آنها «کاملاً هماهنگ هستند در داخل و خارج. با ترامپ نیز هماهنگ هستند. جنجال‌های تبلیغاتی اخیر در چارچوب همین سناریو است و شاید مسائل دیگری که هنوز رخ نداده» است.

پیش از عبد‌الله شهبازی نیز زهرا طباخی یکی از فعالان حزب‌الله در شبکه‌های اجتماعی در توییتر خود نوشته بود که «مادر سیاست هم مثل آسمان پاییز آبستن حوادث است. مجهز تردد کنید».

زهرا طباخی یکی از معدود کاربران حزب‌اللهی است که پیش از این در توییتر خود به طور مستقیم و غیرمستقیم اخبار و گزارش‌های محرمانه‌ای را منتشر کرده بود.