دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » جان بولتون‌: جمهوری اسلامی ایران، بانکدار مرکزی تروریسم بین‌المللی است
United Nations Ambassador John Bolton discusses U. N. reform while testifying on Capitol Hill, Thursday, May 25, 2006 before the Senate Foreign Relations Committee. (AP Photo/Dennis Cook)

جان بولتون‌: جمهوری اسلامی ایران، بانکدار مرکزی تروریسم بین‌المللی است

جان بولتون در مقاله‌یی در هیل نشریه کنگره آمریکا جمهوری اسلامی ایران را «بانکدار مرکزی تروریسم بین‌المللی» دانست و ضمن رد این استدلال مدافعان برجام که لغو این توافق منجر به تسریع برنامه اتمی حکومت ایران خواهد شد، نوشت:
«مدافعان (برجام) تقریباً بدون استثنا اذعان می‌کنند که این توافق در برگیرنده نواقص جدی و مستلزم اصلاحیه‌های قابل‌توجه است… کاملاً قابل فهم است که (نظام) ایران فعالیت‌های مرتبط با تسلیحات (اتمی) خود را در اماکنی که به‌سادگی قابل کشف باشند و تأسیسات شناخته‌شده مثل نطنز و اصفهان، انجام نخواهد داد. احتمال بسیار جدی‌تر این است که طراحی کلاهک (اتمی) و مواردی از این قبیل در تأسیساتی هم‌چون پارچین انجام شود که آژانس هرگز دسترسی کافی به آن نداشته است. لذا این عجیب نیست که آژانس از (بازرسی) پارچین منع می‌شود…»

بولتون اضافه کرد: «لغو توافق باعث نخواهد شد که جمهوری اسلامی ایران بیش از وضعیت کنونی و در عین اجرای برجام، خاورمیانه را تهدید کند و یا از تروریسم بین‌المللی حمایت کند. رفتار خصمانه حکومت تهران در خلیج‌فارس… و استمرار نقش آن به‌عنوان بانکدار مرکزی تروریسم بین‌المللی… را در نظر بگیرید. مسأله اصلی این است که رفتار جمهوری اسلامی ایران بعد از دستیابی به تسلیحات اتمی قابل حمل، چقدر بدتر خواهد شد».