شنبه , ۶ آذر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آتش‌سوزی در خوزستان و کردستان رکورد زد!

آتش‌سوزی در خوزستان و کردستان رکورد زد!

مقایسه آمار حریق در مناطق جنگلی و مرتعی تحت مدیریت محیط زیست در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۴ بیانگر کاهش ۲۰ درصدی و نسبت به سال ۹۳ بیانگر کاهش ۵۷ درصدی وسعت مناطق درگیر با حریق است.
ایسنا: مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تعداد و وسعت آتش‌سوزی و اطفاء حریق در مناطق جنگلی و مرتعی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست طی شش ماه نخست سال جاری، گفت: مقایسه آمار حریق در مناطق جنگلی و مرتعی تحت مدیریت محیط زیست در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۴ بیانگر کاهش ۲۰ درصدی و نسبت به سال ۹۳ بیانگر کاهش ۵۷ درصدی وسعت مناطق درگیر با حریق است.

 

به گزارش ایسنا، علی تیموری با اشاره به تعداد و وسعت آتش‌سوزی و اطفای حریق در مناطق جنگلی و مرتعی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست طی شش ماه نخست سال جاری گفت: اگرچه در این بازه زمانی، مساحتی به میزان ۲۷۹۵ هکتار از عرصه جنگلی و مرتعی تحت مدیریت این سازمان طی ۲۲۲ مورد آتش‌سوزی دچار حریق شد اما وسعت مناطق درگیر حریق در ۲۸ استان کشور روندی به شدت کاهشی نسبت به سال‌های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ داشت.

 

وی تاکید کرد: این روند کاهشی در حالی است که طی سال‌های قبل‌تر از آن تنها در دو استان فارس و گلستان شاهد از بین رفتن سالانه بیش از ۵۰۰۰ هکتار مناطق جنگلی و مرتعی بر اثر آتش‌سوزی بودیم اما در سال‌های اخیر میزان مساحت درگیر آتش‌سوزی در این استان‌ها به کمتر از ۵۰۰ هکتار رسیده است.

 

آتش‌سوزی در خوزستان و کردستان رکورد زد

تیموری ضمن یادآوری این موضوع که در مدت مشابه سال ۹۵ شاهد ۲۲۱ مورد آتش‌سوزی و دچار حریق شدن ۲۲۲۳ هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست بودیم، اظهار کرد: اگرچه در مجموع شاهد افزایش ۲۵ درصدی مساحت جنگلی و مرتعی طعمه حریق شده در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ هستیم اما این افزایش تنها به علت وسعت آتش‌سوزی در دو استان خوزستان و کردستان است.

وی افزود: تاکید و نگاه دولت یازدهم که تداوم آن را در دولت دوازدهم شاهد هستیم ، ضرورت و اهمیت حفظ مناطق جنگلی و مرتعی است که منجر به گسترش همکاری‌های بین دستگاهی، تخصیص بودجه و بالگرد برای پیگیری و مقابله با حریق در این مناطق شد و همین امر یکی از دلایل اصلی روند کاهشی بسیار چشمگیر وسعت مناطق درگیر در آتش‌سوزی بود.

 

کاهش ۵۷ درصدی وسعت مناطق درگیر با حریق در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۳
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: مقایسه آمار حریق در مناطق جنگلی و مرتعی تحت مدیریت محیط زیست در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۴ بیانگر کاهش ۲۰ درصدی و نسبت به سال ۹۳ بیانگر کاهش ۵۷ درصدی وسعت مناطق درگیر با حریق است.
وی افزود: از ۲۲۲ حریق جنگلی و مرتعی در مناطق تحت مدیریت محیط زیست در سال ۹۶، استان‌های خوزستان و کردستان به ترتیب با از دست دادن ۹۲۰ و ۴۶۶ هکتار اراضی جنگلی و مرتعی، بیشترین سهم را در مساحت های جنگلی و مرتعی درگیر با حریق طی سال ۹۶ داشتند و اگر وسعت آتش‌سوزی در این استان‌ها نبود شاهد ثبت روند کاهشی بسیار خوبی در خصوص وسعت مناطق درگیر حریق در سراسر کشور بودیم.

سهم ۵۰ درصدی خوزستان و کردستان از آتش سوزی های جنگلی و مرتعی ۹۶

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در حالی مجموع سهم دو استان کردستان و خوزستان در مساحت‌های جنگلی و مرتعی درگیر حریق سال ۹۶ به حدود ۵۰ درصد برابر با ۱۳۸۶ هکتار می‌رسد که سایر استان‌های کشور در مجموع سهمی برابر با این دو استان دارند.

تیموری بیشترین حجم آتش سوزی در خوزستان را در منطقه شیمبار عنوان کرد و گفت: به رغم استقرار بالگرد اطفای حریق در منطقه، دو حریق ۲۰ تیر ماه و ۵ مردادماه سال جاری در این منطقه منجر به از بین رفتن ۸۳۳ هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی شیمبار شد.

به گفته وی، مهمترین علل آتش‌سوزی در منطقه شیمبار طی سال جاری، خشکی شدید هوا، کمبود رطوبت، پوشش گیاهی مرتع و درختچه‌ای منطقه بود.

 

مرزبانی کردستان مانع ورود یگان محیط زیست برای اطفای حریق شد

تیموری علت اصلی وسعت آتش سوزی در مناطق جنگلی و مرتعی استان کردستان را دستور مرزبانی برای عدم ورود یگان حفاظت محیط زیست به مناطق درگیر حریق به دلایل امنیتی و نظامی دانست و اظهار کرد: ورود به مناطق جهت اطفای حریق ممکن نبود و همین امر منجر به افزایش وسعت حریق در این نواحی می‌شد.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست افزود: این روند کاهشی در ۲۸ استان کشور را ناشی از اقدامات پیشگیرانه و مقابله‌ای همچون تشکیل ستاد مرکزی واکنش سریع اطفای حریق در این اداره کل و فعال کردن این ستاد در ادارات کل حفاظت محیط زیست، برگزاری سومین مرحله مانور اطفای حریق در دو استان چهارمحال بختیاری و آذربایجان شرقی به همراه ۱۱ استان همراه و ارگان‌های مرتبط نظیر ادارات کل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، نیروی انتظامی، ادارات کل ستاد بحران در استان‌ها، آتش نشانی، بسیج، نیروهای مردمی و سمن‌ها، استفاده از خدمات بالگرد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و هلیبرد نیروها در استان‌های حادثه دیده از حریق به ویژه در استان‌های خوزستان، مازندران، کهگیلویه و بویراحمد در اطفای حریق نقشی چشمگیر داشت و استفاده از چادر آتشبان به منظور اجرای دیده‌بان آتش و چادرهای آتش‌بان در مناطق حساس بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، وی افزود: افزایش آگاهی و همکاری مردم در زمینه حفظ مناطق جنگلی و مرتعی، تعیین مناطق خاص برای اسکان مسافران به منظور جلوگیری از پراکندگی مسافران در مناطق مختلف و ایجاد کمیته آموزش و روابط عمومی در ستاد راهبردی تیم واکنش سریع ضمن آگاهی دادن به مسافران در خصوص بروز خطرات احتمالی بر اثر عدم رعایت در خاموش کردن کامل آتش‌های افروخته جهت طبخ غذا، ترویج و آموزش مباحث زیست محیطی همچون استان گلستان، حساس کردن کلیه بخش‌های مختلف ادارات کل استان‌ها در جهت هماهنگی و همکاری با دستگاه‌های وظیفه‌مند و مسئول و هم‌افزایی تجهیزات و امکانات و به کارگیری آن‌ها در مواقع بحران و آتش‌سوزی و ارسال سریع گزارش‌ها به سازمان، ایجاد آگاهی عمومی با اعلام قوانین و مجازات‌های در قانون مجازات اسلامی و قانون شکار و صید برای متخلفانی که مبادرت به حریق در عرصه‌های طبیعی می‌کنند از طریق ادارات کل، رسانه‌ها و جراید به منظور پیشگیری از وقوع جرم آتش‌سوزی در مناطق از دیگر اقدامات صورت گرفته در همین راستا است.