دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » گروه انصار الفرقان «ادعای ایران» درباره انهدام این گروه را تکذیب کرد

گروه انصار الفرقان «ادعای ایران» درباره انهدام این گروه را تکذیب کرد

گروه بلوچی انصار الفرقان، با انتشار بیانیه‌ای ادعاهای ایران درباره انهدام این گروه را تکذیب کرده و گفت که این گروه «وابسته به افراد نیست و کشته شدن آنها باعث توقف فعالیت‌های انصار الفرقان نخواهد شد.»

در بیانیه‌ای که گروه انصار الفرقان منتشر کرده و نسخه‌ای از آن برای العربیه.نت ارسال شده، آمده است: «گروه جهادی انصار الفرقان وابسته به افراد معین نیست که با شهید کردن آنها سایر افراد دیگر سلاح و جهاد در راه الله متعال را ترک کنند.»

در این بیانیه به ادامه روند فعالیت‌ها پس از کشته شدن مولوی جلیل قنبرزهی، رهبر پیشین این گروه اشاره و گفته شده که «مجاهدین» یک لحظه متوقف نشده و با انجام عملیات مسلحانه «تعداد زیادی» از افراد حکومتی را کشته‌اند. این بیانیه اطلاعاتی درباره مکان و زمان این حملات که آن را به «اهل سنت ایران و تمامی مظلومان ستمدیده سوریه، عراق و سایر بلدان زیر ستم حکومت..» ایران هدیه کرده، ارائه نداد.

انصار الفرقان در بیانیه خود تهدید کرده که «انتقام خواهران و برادران مظلوم» را از حکومت ایران خواهد گرفت.

این گروه از علمای اهل سنت ایران انتقاد کرده و مدعی شده که آنها «حق را همانند روز روشن می‌بینند ولیکن از خوف زنجیر و زندان سخن به زبان نمی‌آورند».

در 19 ژوئن 2017 رسانه‌های ایران به نقل از سپاه پاسداران اعلام کردند که جلیل قنبرزهی، رهبر گروه انصار الفرقان در عملیاتی کشته شد. در آن زمان محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران با تروریستی خواندن گروه انصار الفرقان ادعا کرد همه اعضای این گروه در درگیری با سپاه در ارتفاعات قصرقند استان سیستان و بلوچستان کشته‌ شده‌اند؛ ادعایی که بیانیه جدید این گروه آن را تکذیب می‌کند.

این گروه همچنین با مخاطب قرار دادن علمای اهل سنت و یادآوری احادیث پیامبر اسلام از آنها خواسته که از « زنجیر و زندان» نهراسند و از حق دفاع کنند.

انصار الفرقان از ادغام گروه‌های حزب الفرقان و حرکت انصار ایران که یکی از گروه‌‌های منشعب از جیش العدل است، تشکیل شد.

این گروه در 25 می 2015 یک قطار باربری متعلق به سپاه پاسداران ایران را در حوالی زاهدان منفجر کرد. ابوحفص البلوشی، سخنگوی انصار الفرقان در آن زمان اعلام کرد این عملیات در پاسخ به حمایت ایران از رژیم بشار اسد و سیاست‌های ایران در منطقه صورت گرفت.