پنجشنبه , ۳ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ایران و سوئیس: افزایش مبادلات تجاری، ادامه قطع پروازها

ایران و سوئیس: افزایش مبادلات تجاری، ادامه قطع پروازها

علیرغم پرهیز بانک‌های سوئیس از معامله با ایران، صادرات این کشور به ایران با ۲۴/۷ درصد افزایش نسبت به سال قبل به حدود ۲۷۰ میلیون یورو بالغ شده است. تحریم‌ها ولی همچنان مانع پرواز ایران ایر به سوییس هستند.

از ژانویه تا ژوئیه ۲۰۱۷ – هفت ماه اول سال جاری میلادی – صادرات سوئیس به ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۴/۷ درصد افزایش داشته است. این رقم بدون محاسبه طلا و فلزات قیمتی به ۲۹۴ میلیون و ۹۰۰ هزار فرانک (حدود ۲۷۰ میلیون یورو) رسیده است.

این افزایش صادرات تنها به دلیل توافق اتمی شش کشور جهان با ایران و برداشته شدن بخشی از تحریم‌ها نیست بلکه به قرارداد تجاری جدید میان ایران و سوئیس نیز مربوط است.

این قرارداد پس از آنکه در سال ۲۰۰۵ متوقف شده بود، در نیمه ماه مارس امسال اجرایی شد. شریف نظام مافی، رئيس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس، این خبر را روز سه‌شنبه سوم اکتبر (۱۱ مهر) در “فوروم ایران و اروپا” که در زوریخ برگزار شد، اعلام کرد.

او در این فوروم تصریح کرد که شرکت‌ها و بانک‌های سوئیس نسبت به سایر کشورهای اروپایی در معامله با ایران محافظه‌کارترند. او گفت که دلیل این محافظه‌کاری را می‌فهمد، زیرا آمریکا در گذشته بانک‌های سوئیس را بیشتر از سایر بانک‌های اروپایی به دلیل معامله با ایران جریمه کرده است.

به گفته رئيس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس به همین دلیل شرکت هواپیمایی ایران ایر تا کنون نتوانسته پرواز مستقیم تهران-ژنو را دوباره راه‌اندازی کند چرا که پرداخت مالی سوخت این پرواز را یک بانک سوئیسی بر عهده دارد.

نظام مافی از دو موسسه بزرگ مالی سوئیس، UBS و Credit Suisse، نام برد که تا زمانی که امریکا تحریم‌ها علیه ایران را لغو نکند، هیچکدام حاضر به رابطه تجاری با ایران نیستند. او گفت با توجه به رفتار دولت جدید آمریکا در قبال ایران، این وضعیت بهتر نخواهد شد. به گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس سال آینده “سال برزخ” خواهد بود زیرا به گفته او، انجام معاملات ممکن اما سخت است.

نظام مافی گفت که البته برای شرکت‌هایی که قصد فروش تولیداتشان در ایران را دارند کار راحت‌تر خواهد بود چون می‌توانند از بانک‌های اروپایی و سایر بانک‌های کوچک سوئیسی برای تبادل مالی استفاده کنند. اما برای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ نیاز به بانک‌های بین‌المللی است.

به گفته سخنگوی معاونت اقتصادی دولت سوئیس، این نهاد در حال تلاش برای اطلاع‌رسانی درباره راه‌های انجام معامله با ایران است. این معاونت تاکنون جلسات متعدد اطلاع‌رسانی برگزار کرده تا به بانک‌های سوئیس درباره راه‌های امن معامله با ایران اطلاعات دهد. در یکی از این برنامه‌ها دفتر کنترل دارایی‌های خارجی ایالات متحده نیز دعوت شده بود.

غیر از برداشته شدن تحریم‌ها به منظور بهتر شدن تجارت و معامله با اروپا، بانک‌های ایران بایستی سیستم خود را به روز کرده و اصلاحاتی را اجرایی کنند. به گفته پرویز عقیلی، مدیرعامل بانک خاورمیانه ایران، این اصلاحات شروع شده‌اند و برخی بانک‌های ایران در حال رسیدن به استانداردهای جهانی هستند.