چهارشنبه , ۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » در کاتالونیا اعتصاب عمومی برگزار می‌شود

در کاتالونیا اعتصاب عمومی برگزار می‌شود

برای بسیاری از شهروندان منطقه کاتالونیا در اسپانیا برخورد خشونت‌آمیز پلیس دولت مرکزی برای جلوگیری از همه‌پرسی استقلال در این منطقه شوکه‌کننده بود. این شهروندان می‌خواهند با اعتصاب و تظاهرات واکنش نشان دهند.

سندیکاها و دیگر سازمان‌ها در کاتالونیا درصددند با اعتصاب عمومی علیه خشونت پلیس حین برگزاری همه‌پرسی مناقشه‌برانگیز استقلال در روز یکشنبه گذشته (اول اکتبر / ۹ مهر) اعتراض کنند.

فراخوان اعتصاب عمومی روز سه‌شنبه (۳ اکتبر) از جمله از سوی سندیکاها، سازمان شهروندان جدایی‌خواه ANC و نیز انجمن فرهنگی ملی‌گرایی Omnium Cultural اعلام شده است.

قرار است به موازات اعتصاب عمومی، گردهمایی‌هایی نیز در کاتالونیا برگزار شود. انتظار می‌رود که ده‌ها هزار نفر در این گردهمایی‌ها شرکت کنند.

بسیاری از شهروندان کاتالونیا که منطقه‌ای به لحاظ اقتصادی ثروتمند است، معتقدند که همواره مجبور می‌شوند پول زیادی به دولت مرکزی در مادرید بدهند. آنها دولت مرکزی را فاسد می‌دانند و می‌گویند جوانانشان چشم‌اندازی برای آینده‌ای روشن ندارند. آنها بر این باورند که اگر کاتالونیا مستقل شود وضعیت بهتری خواهد یافت.

کلوب فوتبال اف‌.ث ‌بارسلونا هم گفته که در اعتصاب عمومی شرکت خواهد کرد. این کلوب در توییتر نوشته است: «هیچ فوتبالیست حرفه‌ای یا از تیم جوانان فردا تمرین نخواهد داشت.»

همچنین دو سندیکای بزرگ اسپانیا در ابتدا به فراخوان پیوسته بودند، اما روز دوشنبه از تصمیم خود عقب‌نشینی کردند. دو سندیکای CCOO و UGT اعلام کرده‌اند که سخنرانی رئیس دولت محلی کاتالونیا نشان داده که او تنها هدف استقلال را دنبال می‌کند، در حالیکه برای حل کشمکش میان کاتالونیا و دولت مرکزی مذاکرات بیشتری ضرورت دارد.

اتحادیه اروپا خواستار گفت‌وگوی مقامات اسپانیا و کاتالونیا شد

طبق گزارش‌های رسمی، روز یکشنبه طی عملیات پلیس برای جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی که ممنوع اعلام شده بود، ۹۰۰ نفر زخمی شدند. دولت محلی کاتالونیا برخلاف رأی دولت مرکزی “همه‌پرسی‌ای الزام‌آور” برای جدایی کاتالونیا از اسپانیا را سازماندهی کرده بود. حدود ۹۰ درصد از شرکت‌کنندگان در  همه‌پرسی به جدایی کاتالونیا رأی دادند.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد تصریح کرد که امیدوار است “سازمان‌های دمکراتیک اسپانیا راهی برای حل این مسئله بیابند”.

۹۰ درصد شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی به استقلال کاتالونیا رأی دادند

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان، به روزنامه آلمانی “بیلد ام زونتاگ” گفته است که به نظر او دو طرف کشمکش بایست سر میز مذاکره با هم بنشینند. به گفته گابریل، انجام مذاکره “پایه کار در اتحادیه اروپاست و این در مورد اسپانیا نیز صدق می‌کند”. گابریل گفت: «دمکراسی به معنای تلاش برای رسیدن به توافق است و بدین منظور اراده سیاسی دو طرف لازم است.»

همچنین اتحادیه اروپا بر لزوم مذاکره میان مقامات اسپانیا و کاتالونیا تاکید کرده است.