جمعه , ۱۱ آذر ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » اقلیم کردستان انتخابات ریاستی و پارلمانی برگزار می‌کند

اقلیم کردستان انتخابات ریاستی و پارلمانی برگزار می‌کند

در پی برگزاری رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان عراق، اکنون کردهای این منطقه در پی تعیین رهبری و نهادهای انتخابی جدید هستند. بدین منظور قرار است در آنجا در تاریخ اول نوامبر انتخابات ریاستی و پارلمانی برگزار شود.

فرستنده‌ی تلویزیونی کردی “روداو” روز سه‌شنبه (۳ اکتبر/۱۱ مهر) به نقل از کمیسیون انتخابات اقلیم کردستان عراق خبر داد که در تاریخ اول نوامبر سال جاری (۱۰ آبان)، انتخابات ریاست اقلیم کردستان و انتخابات پارلمانی این منطقه برگزار خواهد شد.

کردهای شمال عراق در تاریخ ۲۵ سپتامبر (۳ مهر) با برگزاری یک همه‌پرسی به استقلال این منطقه رای دادند. اما به گفته‌ی ناظران سیاسی از آنجا که دولت محلی کرد در این منطقه پس از برگزاری رفراندوم رسما اعلام استقلال نکرده است، انتخابات ریاستی و پارلمانی در این منطقه را نیز باید انتخاباتی در یک منطقه‌ی خودمختار ارزیابی کرد و نه انتخابات یک کشور مستقل.

مسعود بارزانی از سال ۲۰۰۵ ریاست اقلیم کردستان عراق را برعهده دارد. خاندان بارزانی از حدود یکصد سال پیش برای استقلال کردهای این منطقه پیکار می‌کند. به گزارش تلویزیون “روداو”، کارزار انتخاباتی اقلیم کردستان از ۱۵ اکتبر آغاز خواهد شد.

آیا مسعود بارزانی بار دیگر نامزد می‌شود؟

مسعود بارزانی بارها گفته است که دیگر خود را برای ریاست اقلیم کردستان عراق نامزد نخواهد کرد. اما ناظران سیاسی معتقدند که این موضوع هنوز قطعی نیست. زمان ریاست مسعود بارزانی حدود دو سال پیش منقضی شد، اما به‌رغم آن او همچنان در مقام خود باقی ماند.

بارزانی در سال ۲۰۰۵ برای نخستین بار به عنوان رئیس اقلیم کردستان عراق انتخاب شد. او در سال ۲۰۰۹ بار دیگر با به دست آوردن نزدیک به ۷۰ درصد آرا در مقام خود ابقا شد.

نتانیاهو دخالت موساد در همه‌پرسی کردستان عراق را رد کرد

سومین دوره‌ی ریاست او بر این منطقه با دشواری‌هایی همراه بود، اما در سال ۲۰۱۳ اکثریت اعضای پارلمان محلی اقلیم کردستان ریاست او را برای دو سال دیگر تمدید کردند. این موضوع در آن زمان با مخالفت برخی از جریان‌های سیاسی اقلیم کردستان عراق همراه بود.

پارلمان اقلیم کردستان حدود دو سال تعطیل بود و در تاریخ ۱۵ سپتامبر، یعنی ده روز پیش از برگزاری رفراندوم استقلال جلسه‌ای تشکیل داد. در این جلسه از ۷۳ نماینده‌ی حاضر، ۶۵ نفر به برگزاری رفراندوم استقلال رای مثبت دادند. گفتنی است که “حزب گوران” (جنبش تغییر) و “حزب اتحاد اسلامی” با ادامه‌ی نشست‌های پارلمان محلی مخالف بودند و برگزاری رفراندوم را نیز از اولویت‌های خود نمی‌دانستند.

البته مخالفت احزاب کردی مخالف همه‌پرسی نباید مخالفت با خواست استقلال تلقی شود. برای نمونه “حزب گوران” پیش‌تر با اشاره به اینکه “استقلال کردستان هدف همه ساکنان کردستان از جمله حزب گوران است”، تأکید کرده بود که دلیل مخالفت این جریان با رفراندوم، تعیین زمان همه‌پرسی از سوی رهبری اقلیم کردستان بدون در نظر گرفتن مصالح این منطقه و وضعیت مناطق الحاقی به اقلیم است.

دو حزب “گوران” و “اتحاد اسلامی” پس از احزاب ائتلافی حاکم بر اقلیم، یعنی “حزب دمکرات” و “اتحادیه میهنی”، قدرتمندترین احزاب کردستان عراق هستند.

بارزانی به‌رغم مقاومت‌های دولت مرکزی عراق و همچنین برخی نیروهای کرد، سرانجام هفته‌ی گذشته رفراندوم استقلال اقلیم کردستان را برگزار کرد. اگر چه کردها تقریبا به طور یکپارچه به استقلال اقلیم کردستان رای دادند، اما پیامدهای این رویداد هنوز در هاله‌ای از ابهام است.

جلال طالبانی، رئیس‌جمهور پیشین عراق درگذشت

نامزدی محمد توفیق رحیم

سخنگوی کمیسیون انتخابات در شهر اربیل به خبرگزاری فرانسه گفته است که تا زمان انقضای فرصت ثبت‌نام برای نامزدی ریاست اقلیم کردستان عراق، فقط یکی از سیاستمداران اپوزیسیون به نام محمد توفیق رحیم با ارائه مدارک لازم ثبت‌نام کرده است.

محمد توفیق رحیم که ۶۴ ساله است به حزب اپوزیسیون گوران تعلق دارد و از مخالفان سرسخت بارزانی به شمار می‌رود. او که در گذشته از پیشمرگان کرد بود، در نخستین دولت پس از سرنگونی صدام حسین دیکتاتور عراق در سال ۲۰۰۳ وزیر صنایع عراق شد.

انتخابات اقلیم کردستان آخرین بار در سپتامبر ۲۰۱۳ برگزار شد. انتخابات جدید را می‌توان از یکسو گامی در جهت تثبیت نتایج رفراندوم هفته‌ی پیش و از دیگرسو تلاشی برای حل اختلافات سیاسی در میان جریان‌های گوناگون سیاسی کرد در اقلیم کردستان عراق ارزیابی کرد.

نخستین رزمایش مشترک ایران و عراق در دوران حیات جمهوری اسلامی

به موازات این فعل و انفعالات، دولت مرکزی عراق و دو همسایه‌ی این کشور، ایران و ترکیه که از تحولات اقلیم کردستان بشدت ناخشنودند و بیم آن دارند که اقلیم کردستان به الگویی برای کردهای ایران و ترکیه تبدیل شود، به تهدیدهای خود علیه اقلیم کردستان عراق افزوده‌اند.

در این میان رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، کردهای شمال عراق را به تحریم‌های بیشتر تهدید کرده است و ایران و عراق نیز در مرزهای اقلیم کردستان رزمایش نظامی مشترک برگزار کرده‌اند.