جمعه , ۱۲ آذر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » پارلمان عراق عضویت نمایندگان کُرد را تعلیق کرد
البرلمان العراقي. صورة من أرشيف رويترز

پارلمان عراق عضویت نمایندگان کُرد را تعلیق کرد

پارلمان عراق در جلسه سه‌شنبه ۳ اکتبر خود، با به تعلیق آودرن عضویت نمایندگان کُرد، بر دولت این کشور بر ضرورت اجرای مصوبات پارلمان علیه همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان، تاکید کرد.
به گزارش خبرگزاری‌ها، هیئت رئیس پارلمان عراق همچنین از دو کمیسینون حقوقی و امور اعضا خواست، فهرستی از کسانی تهیه کنند که در برگزاری همه‌پرسی، مشارکت کردند.
با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌‌المللی، اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه ۲۵ سپتامبر همه‌پرسی استقلال برگزار کرد. بنا بر اعلام دولت اقلیم کردستان، نتایج این همه‌پرسی الزام‌آور نیست اما دولت اقلیم پس از همه‌پرسی بر سر استقلال با دولت عراق مذاکره خواهد کرد.
کمیساریای عالی انتخابات در اقلیم کردستان عراق، چهارشنبه ۲۷ سپتامبر، نتایج اولیه همه‌پرسی استقلال را که روز دوشنبه ۲۵ سپتامبر برگزار شده بود، اعلام کرد و بر پایه آن، ۹۲ درصد از شرکت کنندگان، به استقلال از عراق رای «آری» دادند و حدود ۷درصد هم با این اقدام «نه» گفتند.
پارلمان این کشور در جلسه چهارشنبه ۲۷ سپتامبر خود، خوستار محاکمه مسعود بارزانی به خاطر برگزاری همه‌پرسی استقلال شد.
پارلمان عراق همچنین این اختیار را به حیدر العبادی نخست‌وزیر این کشور داد تا نیروهای نظامی را به مناطق مورد مناقشه به ویژه استان نفت‌خیز کرکوک اعزام کند.
پارلمان عراق همچنین با درخواست از نیروهای نظامی برای حفظ تمامیت ارضی این کشور، اعلام کرد کالاهایی که از گذرگاه‌های خارجی از کنترل دولت مرکزی وارد شوند، «کلاهای قاچاق» به شمار خواهد آمد.
از سویی از روز جمعه ۲۹ سپتامبر، منطقه پرواز ممنوع بر فراز اقلیم کردستان برقرار و رفت و آمد پروازهای بین‌المللی به فرودگاه‌های اقلیم تعلیق شد.