دوشنبه , ۲۵ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » حقوق بشر » ٤٠٦ اعدام در هفت ماه اول سال ١٣٩٦ / گردآورنده: احسان فتاحي

٤٠٦ اعدام در هفت ماه اول سال ١٣٩٦ / گردآورنده: احسان فتاحي

 

١٧اعدام در فروردين

١: اولین اعدام سال ۱۳۹۶ است که توسط گروه‌های حقوق بشری به ثبت می‌رسد درصبح روز سه‌شنبه ۱۵ فروردین ماه یک زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی تبریز اعدام شد.(این زندانی که “مروت عباسی” نام داشت متهم بود پدر زن خود را به قتل رسانده است. وی پیش از قتل به‌دلیل بیماری روانی از خدمت سربازی معاف شده بود.)
٢: صبح روز شنبه ۱۹ فروردین ماه یک زندان در زندان پارسیلون خرم‌آباد اعدام شد.(زندانی اعدام شده “مازیار گراوند” نام داشت که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود.)

٣: روابط عمومی دادگستری استان کرمان، یک زندانی که به گفته معاون دادستان مرکز استان کرمان مرتکب “دو فقره زنای به عنف، سه فقره عمل منافی عفت به عنف، دو فقره سرقت مقرون به آزار و هفت فقره ورود به عنف به منزل شهروندان” شده بود در زندان مرکزی کرمان اعدام شد.

٤: ٢٣فروردین ماه حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی تبریز اجرا شد. هویت این زندانی که از بند “روان درمانی” این زندان به سلول انفرادی منتقل شده بود «رحمان حسین پور، ۲۷ ساله اهل مرند» اعلان شده است.

٥: ایسنا، صبح روز پنجشنبه ۲۴ فروردین ماه یک زندانی که متهم بود ۲۲ دی ماه سال گذشته ۶ شهروند را از دو خانواده به قتل رسانده است در محله فوتبال (منطقه کوی علی‌بن ابیطالب) در حضور مردم به‌دار کشیده شد.

٦: روزنامه خراسان، صبح روز یک‌شنبه ۲۷ فروردین ماه حکم اعدام جوان ۲۲ ساله‌ای در زندان مرکزی مشهد به اجرا درآمد.
این جوان که “مقداد” نام داشت متهم بود ۳ سال پیش در یکی از روستاهای تربت حیدریه در طی یک نزاع که در حمایت از برادرش درگیر آن شده بود جوان ۲۶ ساله‌ای را به قتل رسانده است.

٧: روز ، سه‌شنبه ۲۹ فروردین ماه دو زندانی در زندان مرکزی تبریز اعدام شد.(این زندانی که هویت وی “وحید فتح الله آستانی” ۲۸ ساله اعلان شده است به اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود.زندانی دوم نیز با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود و نام کوچکش “علی اکبر” بوده است.)

٨: صبح روز یک‌شنبه ۲۷ فروردین ماه یک زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی بندرعباس اعدام شد.(هویت این زندانی “محمد ساجدین” ۳۷ ساله و اهل کوهبان کرمان اعلام شده است.)

٩: در سحرگاه روز سه شنبه ۲۹ فروردین ماه در زندان عادل آباد شیراز داد. حکم قطع دست این زندانی که قسمتی از محکومیت او بود حدود ده روز قبل در محل همین زندان به اجرا درآمده بود.(این زندانی “حمید معینی” نام داشت و متهم بود در سال ۱۳۹۳ مرتک قتل یک زن باردارد و برادر وی و همچنین سرقت طلاهای آنان شده است.)

١٠: سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه هفت زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.(“محسن بابایی”، “فرزاد قهرمان” و “سیامک شفیعی” نام سه تن از اعدام شدگان می‌باشد.

١١: روز پنج‌شنبه ۳۱ فروردین ماه یک زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود در زندان بروجرد اعدام شد.(این زندانی که “محمود ترابی” نام داشت از هشتسال پیش در زندان بسر برده بود.

(١٧نفر در ارديبهشت ماه)
١: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶: یک جوان ۲۱ ساله بامداد شنبه ۲ اردیبهشت ماه در شهر بابل به دار آویخته شد.

٢:خبرنگاران جوان، دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران از اجرای حکم یک زندانی در ملأ عام در شهرستان بابل خبر داد.(بنا به این گزارش هویت فرد اعدام شده “ح. ر” ۲۱ ساله عنوان شده که به اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) در ملأ عام محکوم شده بود. تهران نیوز نیز گزارش داد که این زندانی اهل کمانگر کلای بابل بود که یک سال و نیم پیش در پی یک نزاع خیابانی مرتکب قتل جوانی به نام “ف_ر” شده بود.

٣: روز شنبه ۲ اردیبهشت ماه یک زندانی در زندان پارسیلون خرم‌آباد (استان لرستان) اعدام شد. هویت این زندانی که با اتهام «حمل و نگهداری ۷ کیلو گیرم مواد مخدر از نوع شیشه» به اعدام محکوم شده بود «مهدی (مهتی) میرزایی» ۲۹ ساله اعلان شده است.

٤: تارنمای رسمی خاورستان به نقل از یک منبع آگاه در داگستری استان، یک جوان ۲۷ ساله با اتهام تجاوز به عنف در زندان مرکزی بیرجند (خراسان جنوبی) اعدام شده است.

٥: صبح روز یک‌شنبه ۱۰ اردیبهشت ماه یک زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس محکوم شده بود در زندان مرکزی همدان اعدام شد(هویت این زندانی “عمران عسکردشت” ۳۰ ساله و اهل همدان احراز شده است.)

 

٦: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶: هشت زندانی شامل دو زن که غالباً با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند و پنج تن، از جمله مهدی بهلولی با اخذ مهلت یا رضایت به سلول‌های خود بازگشتند.

٧: بنابه اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه حکم اعدام هشت زندانی که عمدتاً با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.(هویت احراز شده زندانیان مرد اعدام شده عبارت است از: “مازیار علایی بخش”، “جبار ملاهاشمی”، “شایان شاد دل”، “محمد جگرکی”، “محمود بیات” و “علی مالکی”.)

٨:بنابه گزارش رکنا، صبح روز پنج‌شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه یک زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود، در زندان مشهد اعدام شد.
در این گزارش آمده که این زندانی حدود ۵ سال پیش زمانی که حدود ۲۵ سال سن داشته است یکی از بستگانش را در طی یک نزاع که بر سر جذب مشتری روی داد به قتل رسانده بود.

٩:اردیبهشت ماه دو زندانی در زندان مرکزی مشهد اعدام شدند. اولین زندانی ۳۵ سال سن داشت و به اتهام قتل یک مرد ۵۰ ساله در نزاعی که اواخر اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ به وقوع پیوست به اعدام محکوم شده بود.
زندانی دوم “م. م” ۲۷ ساله، متهم بود در طی یک نزاع خیابانی که در خرداد ۱۳۹۳ به وقوع پیوست جوان ۱۸ ساله‌ای را به قتل رسانده است.

١٠:بنابه گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، صبح روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه یک زندانی به‌نام “داوود فاطمی‌نسب” در زندان مرکزی تبریز اعدام شد. این زندانی اهل تبریز بوده و سه سال پیش به اتهام قتل عمد بازداشت و در نهایت به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود

( ١٩نَفَر در خرداد ماه)

١: بنابه گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، صبح روز سه‌شنبه ۲ خرداد ماه پنج زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند در زندان مرکزی تبریز اعدام شدند.(این گزارش هویت سه تن از این زندانیان را “کاظم حجاجی”، “سید علی موسوی” و “جابر فخری” اعلان کرده است.)

٢: در گزارشی دیگر به نقل از “نه به زندان نه به اعدام” که به تأیید سازمان حقوق بشر ایران نیز رسیده است، صبح روز سه‌شنبه ۲ خرداد ماه یک زندانی به نام “داور همدرد” در زندان مرکزی اردبیل اعدام شد. این زندانی با اتهام مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود.

٣: در تاریخ دوشنبه ۱ خرداد ماه نیز دو زندانی دیگر در زندان مرکزی زاهدان به سلول انفرادی منتقل شدند تا حکم اعدام در مورد ایشان اجرا شود. این دو زندانی که یکی با اتهام قتل و دیگری با اتهام مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند “عبدالکریم شهنوازی” و “سعید هود” نام دارند.

٤: خرداد ماه یک زندانی در زندان ندامتگاه مرکزی کرج اعدام شد. این زندانی متهم بود که فروردین ماه سال ۱۳۶۷ یک پسر ۱۲ ساله را در شهر قدس (قلعه حسن خان) با ضربات چاقو به قتل رسانده.
وی پس از سه روز بازداشت و پس از دستگیری در شعبه اول دادگاه کیفری وقت کرج محاکمه و به اعدام در ملأعام محکوم شد، اما یک سال و نیم بعد و زمانی که فقط سه روز به اجرای حکم این زندانی مانده بود او به همراه یک زندانی اعدامی دیگری، با تخریب یکی از کولرهای زندان کچوئی کرج گریختند.
سرانجام بعد از ۲۸ سال، متهم که پا به میانسالی گذاشته و با زنی ازدواج کرده و صاحب فرزندانی شده بود، اوایل اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ در یکی از بوستان‌های شهرستان سرآسیاب ملارد بازداشت و مجدداً به زندان منتقل شد.
پیش‌تر یک وبسایت رسمی در خصوص خبر بازداشت این زندانی نوشته بود که وی در زمان ارتکاب قتل ۱۶ سال سن داشته و “اصغر” نام دارد.

٥: روزنامه خراسان، صبح روز سه‌شنبه ۲ خرداد ماه دو زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی مشهد اعدام شدند.(هویت یکی از اعدام شدگان «ح. ن» ۴۲ ساله عنوان شده است که مدت ۱۷ سال نیز در زندان بسر برده بود.)

٦: ٤ خرداد ماه یک جوان ۲۳ ساله در زندان مرکزی بیرجند (خراسان جنوبی) اعدام شد. این زندانی به اتهام آدم ربایی به ۱۵ سال زندان و به اتهام تجاوز به عنف به اعدام محکوم شده بود.

٧: بنابه گزارش تابناک، صبح روز پنج‌شنبه ۴ خرداد ماه یک زندانی به نام “حجت الله تدرو” در زندان دیزل آباد کرمانشاه اعدام شد. این اعدامی پیش از بازداشت چندین دوره قهرمان مسابقات قهرمانی کشور در رده‌های سنی مختلف و نفر اول نیروهای مسلح و حتی انتخابی تیم ملی بزرگسالان شده بود

٨: صبح روز جمعه ٦خرداد زندان مرکزی ارومیه شاهد اجرای حکم اعدام سه زندانی بود که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند.(اسامی این سه زندانیان که روز پنج شنبه از بندهای مختلف این زندان به سلول انفرادی منتقل شده بودند، “صلاح الدین شفیع کیا”، “رمضان مختاری” و “عثمان حسنی” اعلام شده است.)

٩: صبح روز چهارشنبه ۳ خرداد ماه یک زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود در زندان زنجان به دار کشیده شد.(هویت این زندانی “عبدالله قادرزاده” ۳۴ ساله و اهل نقده احراز شده است.)

١٠: بنابه گزارش رکنا، صبح روز یکشنبه ۷ خرداد ماه یک زندانی که به اتهام تجاوز به عنف به اعدام محکوم شده بود، در ملأ عام در شیراز اعدام شد. این زندانی متهم بود که سال ۱۳۸۵ در تجاوز به یک زن مشارکت داشته است.

١١: روز جمعه ۵ خرداد ماه حکم اعدام یک زندانی که با اتهام “حمل و نگهداری ۸۵۰ گرم هرویین” به اعدام محکوم شده بود در زندان پارسیلون خرم‌آباد به اجرا درآمد.(هویت این زندانی “مرتضی سنایی” ۵۵ ساله، اهل شیراز اعلان شده است)

١٢: در تاریخ ۲ خرداد ماه حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی بوشهر واقع در استان بوشهر به اجرا درآمد. این زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود از ۱۰ سال پیش در زندان بسر می‌برد.(هویت فرد اعدام شده “احمد دلواری احمدپور” حدوداً ۳۰ ساله، فرزند مهدی اعلان شده است.)

١٣: صبح روز جمعه ۵ خرداد ماه یک زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود در زندان مراغه اعدام شد.
هویت این زندانی “فخرالدین روشنی” اهل ماکو احراز شده است. وی سال ۱۳۹۱ زمانی که ۳۴ سال داشت بازداشت شده بود.
همچنین پیش از سپیده دم روز شنبه ۶ خرداد ماه نیز یک زندانی در زندان میناب اعدام شد. هویت این زندانی “افشار بیگلو” ۳۱ ساله و اهل ارومیه احراز شده است

( ٧٨نَفَر در تيرماه اعدام شدند)

١:یک شنبه ۱۱ تیر ماه، یک زندانی در زندان مرکزی
زنجان اعدام شد. هویت این زندانی “عباس سوقی” ۳۸ ساله، اهل قزوین احراز شده است

٢: روز شنبه ۱۰ تیر ماه حکم اعدام سه زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی رشت به اجرا درآمد.
(هویت زندانیان اعدام شده “صلاح الدین پار” اهل ارومیه، “جعفر سعدانلو” و همسرش هردو اهل قوچان احراز شده است (نام همسر جعفر سعدانلو تا لحظه تنظیم این خبر مشخص نشده است).)

٣: تیر ماه ۱۳۹۶: سه زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی اصفهان و یک زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند.(هویت این سه زندانی که توسط سازمان حقوق بشر ایران احراز شده عبارت است از: “امید محمدزاده” با اتهام ١ کیلوگرم شیشه، “سیدرضا موسوی” با اتهام ٨٠٠ گرم شیشه و فردی با نام کوچک “سید رضا” با مقدار نا مشخصی مواد مخدر.)

٤: بنا به گزارش فارس و به نقل از روابط عمومی دادگستری استان کرمان، صبح روز دوشنبه ۱۲ تیر ماه یک زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی کرمان اعدام شد.

٥: ١٣تیر ماه دو جوان در ملأ عام در خیابان آبشار شهر تربت حیدریه اعدام شدند.
این دو جوان ۲۶ و ۳۰ ساله متهم بودند مرداد ماه سال ۱۳۹۳ وارد منزلی در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان تربت حیدریه شده و مرتکب تجاوز به عنف شده‌اند.

٦: صبح روز گذشته، سه‌شنبه ۱۳ تیر ماه حکم اعدام یک مرد در زندان قائمشهر به اجرا درآمد.
٧: ١٤ تیر ماه ۱۳۹۶: صبح روز جاری ۸ زندانی که عمدتاً با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.(هویت چهار تن از این زندانیان که توسط سازمان حقوق بشر ایران احراز شده عبارت است از: قهرمان عباسپور بند ۱، عباس یوسفی بند ۳، ناصر آوانگاه و امید رستمی.)

٨: صبح روز چهارشنبه ۱۴ تیر ماه دو زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند در زندان مراغه اعدام شدند.(هویت زندانیانن اعدام شده «حجت ایمانی» ۳۴ ساله و «جعفر سید رسولی» ۳۶ ساله و هر دو اهل شهرستان مرند احراز شده است.)

٩: روز ۱۷ تیر ماه حکم اعدام چهار زندانی در زندان مرکزی ارومیه به اجرا درآمد.(این چهار زندانی که همگی با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، «خلیل موسوی کوسی»، «میرحاج عبدی»، «خیرالدین مشمول» و «صوفی کلونک‌زاده گنگچین» نام داشتند)

٨: صبح روز جمعه ٦خرداد زندان مرکزی ارومیه شاهد اجرای حکم اعدام سه زندانی بود که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند.(اسامی این سه زندانیان که روز پنج شنبه از بندهای مختلف این زندان به سلول انفرادی منتقل شده بودند، “صلاح الدین شفیع کیا”، “رمضان مختاری” و “عثمان حسنی” اعلام شده است.)

٩: صبح روز چهارشنبه ۳ خرداد ماه یک زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود در زندان زنجان به دار کشیده شد.(هویت این زندانی “عبدالله قادرزاده” ۳۴ ساله و اهل نقده احراز شده است.)

١٠: بنابه گزارش رکنا، صبح روز یکشنبه ۷ خرداد ماه یک زندانی که به اتهام تجاوز به عنف به اعدام محکوم شده بود، در ملأ عام در شیراز اعدام شد. این زندانی متهم بود که سال ۱۳۸۵ در تجاوز به یک زن مشارکت داشته است.

١١: روز جمعه ۵ خرداد ماه حکم اعدام یک زندانی که با اتهام “حمل و نگهداری ۸۵۰ گرم هرویین” به اعدام محکوم شده بود در زندان پارسیلون خرم‌آباد به اجرا درآمد.(هویت این زندانی “مرتضی سنایی” ۵۵ ساله، اهل شیراز اعلان شده است)

١٢: در تاریخ ۲ خرداد ماه حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی بوشهر واقع در استان بوشهر به اجرا درآمد. این زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود از ۱۰ سال پیش در زندان بسر می‌برد.(هویت فرد اعدام شده “احمد دلواری احمدپور” حدوداً ۳۰ ساله، فرزند مهدی اعلان شده است.)

١٣: صبح روز جمعه ۵ خرداد ماه یک زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود در زندان مراغه اعدام شد.
هویت این زندانی “فخرالدین روشنی” اهل ماکو احراز شده است. وی سال ۱۳۹۱ زمانی که ۳۴ سال داشت بازداشت شده بود.
همچنین پیش از سپیده دم روز شنبه ۶ خرداد ماه نیز یک زندانی در زندان میناب اعدام شد. هویت این زندانی “افشار بیگلو” ۳۱ ساله و اهل ارومیه احراز شده است

( ٧٩نفر در تيرماه اعدام شدند)

١:یک شنبه ۱۱ تیر ماه، یک زندانی در زندان مرکزی
زنجان اعدام شد. هویت این زندانی “عباس سوقی” ۳۸ ساله، اهل قزوین احراز شده است

٢: روز شنبه ۱۰ تیر ماه حکم اعدام سه زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی رشت به اجرا درآمد.
(هویت زندانیان اعدام شده “صلاح الدین پار” اهل ارومیه، “جعفر سعدانلو” و همسرش هردو اهل قوچان احراز شده است (نام همسر جعفر سعدانلو تا لحظه تنظیم این خبر مشخص نشده است).

٣: تیر ماه ۱۳۹۶: سه زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی اصفهان و یک زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند.(هویت این سه زندانی که توسط سازمان حقوق بشر ایران احراز شده عبارت است از: “امید محمدزاده” با اتهام ١ کیلوگرم شیشه، “سیدرضا موسوی” با اتهام ٨٠٠ گرم شیشه و فردی با نام کوچک “سید رضا” با مقدار نا مشخصی مواد مخدر.)

٤: بنا به گزارش فارس و به نقل از روابط عمومی دادگستری استان کرمان، صبح روز دوشنبه ۱۲ تیر ماه یک زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی کرمان اعدام شد.

٥: ١٣تیر ماه دو جوان در ملأ عام در خیابان آبشار شهر تربت حیدریه اعدام شدند.
این دو جوان ۲۶ و ۳۰ ساله متهم بودند مرداد ماه سال ۱۳۹۳ وارد منزلی در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان تربت حیدریه شده و مرتکب تجاوز به عنف شده‌اند.

٦: صبح روز گذشته، سه‌شنبه ۱۳ تیر ماه حکم اعدام یک مرد در زندان قائمشهر به اجرا درآمد.
٧: ١٤ تیر ماه ۱۳۹۶: صبح روز جاری ۸ زندانی که عمدتاً با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.(هویت چهار تن از این زندانیان که توسط سازمان حقوق بشر ایران احراز شده عبارت است از: قهرمان عباسپور بند ۱، عباس یوسفی بند ۳، ناصر آوانگاه و امید رستمی.)

٨: صبح روز چهارشنبه ۱۴ تیر ماه دو زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند در زندان مراغه اعدام شدند.(هویت زندانیانن اعدام شده «حجت ایمانی» ۳۴ ساله و «جعفر سید رسولی» ۳۶ ساله و هر دو اهل شهرستان مرند احراز شده است.)

٩: روز ۱۷ تیر ماه حکم اعدام چهار زندانی در زندان مرکزی ارومیه به اجرا درآمد.(این چهار زندانی که همگی با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، «خلیل موسوی کوسی»، «میرحاج عبدی»، «خیرالدین مشمول» و «صوفی کلونک‌زاده گنگچین» نام داشتند) و با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود،

١٠: روز یکشنبه ۲۵ تیر ماه حکم اعدام دو زندانی در زندان مرکزی بندرعباس به اجرا درآمد. هویت این دو زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند «ناصر خسروی» ۴۵ ساله اهل فخر آباد شهر اردبیل و «هاشم قنبرلو» ۴۱ ساله اهل مشگین شهر اردبیل احراز شده است. این دو زندانی در یک پرونده مشترک با اتهام ۶ کیلو ۷۰۰ گرم شیشه به اعدام محکوم شده بودند.

١١: صبح روز پنج‌شنبه ۲۹ تیر ماه در زندان مرکزی خرم آباد دو زندانی به سلول انفرادی منتقل شدند تا طی روزهای آینده حکمشان به اجرا درآید.
هویت این دو زندانی «ایرج قبادی» فرزند رشید اهل کوهدشت و همجرم وی «کاووس ملکی» فرزند محمد اهل الیگودرز احراز شده است.

 

١٢: صبح روز شنبه ۳۱ تیر ماه یک زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی زابل اعدام شد. این زندانی «سلمان میرشاهی» نام داشت و با اتهام ۱ کیلو و ۹۰۰ گرم کراک به اعدام محکوم شده بود. وی اهل استان گلستان، متاهل و دارای دو فرزند بود.

١٣:کمپین فعالین بلوچ خبر از اعدام سه زندانی در زندان مرکزی زاهدان داد. هویت دوتن از این زندانیان که روز شنبه ۳۱ تیر ماه با اتهامات مربوط به مواد مخدر اعدام شده‌اند «خیر محمد سادات» ۴۶ ساله، «بشیر رسولی» ۳۷ ساله اعلان شده است. این دو زندانی تبعه کشور افغانستان بوده‌ و بیش از ۸ سال را در زندان مرکزی زاهدان بسر می‌بردند.
این گزارش در ادامه خبر از اعدام یک زندانی دیگر در روز چهارشنبه ۲۸ تیر ماه می‌دهد. این زندانی «محمود دامنی» نام داشت و با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود.

مردادماه (٨٩نفر إعدام شدند)

١: ۱ مرداد ماه ۱۳۹۶: سه زندانی در زندان مرکزی اصفهان که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند جهت اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند.

٢: صبح روز دوشنبه ۲ مرداد ماه، سه زندانی در زندان مرکزی اصفهان اعدام شدند.
این سه زندانی با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند و هویت ایشان «محسن عبدی» اهل خمینی شهر اصفهان از بند ۴، «جواد میر» اهل زابل از بند جوانان و فردی با نام کوچک «حبیب» از بند “افاغنه” احراز شده است. از این بین «حبیب» تبعه کشور افغانستان بوده و ظن آن وجود دارد که “جواد میر” هنگام بازداشت زیر ۱۸ سال سن داشته است.

٣:صبح روز شنبه ۱ مرداد ماه یک زندانی در زندان میاندوآب اعدام شد. هویت این زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود «مهدی ساکی» ۳۸ ساله اعلان شده است.

 

٤:٤ مرداد ماه ۱۳۹۶: ده زندانی از جمله دو زن در زندان‌های زنجان، کرمانشاه، مهاباد، نوشهر، بابل، گچساران و ارومیه با اتهامات مربوط به مواد مخدر و یا قتل عمد اعدام شدند.

٥: ،صبح روز سه‌شنبه ۳ مرداد ماه دو زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی زنجان اعدام شدند. هویت این دو زندانی که روز یکشنبه به سلول انفرادی منتقل شده بودند «جلیل دادیاروند» اهل کوهدشت و «محمد علی یاری» اهل ابهر احراز شده است.

٦: همچنین در همین روز یک زندانی در زندان مرکزی کرمانشاه اعدام شد. هویت این زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود «عمران احمدوند» حدودا ۳۱ ساله و اهل همدان احراز شده است.

٧: از زندان مرکزی ارومیه نیز خبر می‌رسد که، چهارشنبه ۴ مرداد ماه سه زندانی مواد مخدر از جمله یک زن اعدام شده‌اند. «فرهاد موسی‌زاده» و «داوود مالدار» نام دو تن از این زندانیان است که از بند ۱۵ این زندان به سلول انفرادی منتقل شده بودند .

٨: دو زندانی دیگر با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند از بند‌های ۳ و ۴ به سلول انفرادی و سپس زندان مهاباد منتقل شدند.
خبرگزاری هرانا در خصوص سرنوشت این دو زندانی نوشت که حکم یکی از ایشان به نام «فتاح امینی» صبح روز سه‌شنبه ۳ مرداد ماه در زندان مهاباد به اجرا درآمده است.

٩:این خبر گزاری همچنین گزارش داد که صبح روز چهارشنبه ۴ مرداد ماه یک زن زندانی در زندان مرکزی بابل اعدام شد. این زن ۲۵ سال سن داشته و با اتهام قتل عمد به قصاص نفس اعدام محکوم شده بود. هویت این زن مشخص نشده است.

١٠:همزمان در همین روز یک زندانی دیگر در زندان گچساران از توابع استان کهکیلویه و بویراحمد به اتهام قتل عمد به دار کشیده شد. این زندانی «سلمان راهی» نام داشت و متهم بود ۸ سال پیش با اسلحه ساچمه‌ای به پای فردی که به دیابت مبتلا بوده شلیک کرده و زخم ناشی از این شلیک باعث مرگ مقتول شده است. این پرونده در چند مرحله با تشخیص قتل غیر عمد مختومه اعلام شده بود.

١١:در گزارشی دیگر رکنا خبر از اجرای حکم اعدام یک زندانی در صبح چهارشنبه ۴ مرداد ماه در زندان مرکزی نوشهر داد. از هویت و جزئیات پرونده این زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود اطلاعاتی منتشر نشده است.

 

١٢:۱۰ مرداد ماه ۱۳۹۶: یک زندانی به نام «حسین ساروکی» که با اتهام قتل عمد در طی یک نزاع به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود درملأ عام مردم جویبار اعدام شد.

١٣:چهارشنبه ۱۱ مرداد ماه یک زندانی به نام «مرتضی رحمانی» ۲۶ ساله در زندان مرکزی سنندج اعدام شد.
این زندانی اهل روستای تیلکو از توابع شهرستان کامیاران بود و اواخر سال ۱۳۹۰ بازداشت و در بهمن ماه ۱۳۹۲ با اتهامات امنیتی به اعدام محکوم شده بود.

١٤:صبح روز سه‌شنبه ۱۰ مرداد ماه حکم اعدام سه جوان در زندان عادل آباد شیراز به اجرا در آمد. این سه زندانی به اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند و «ابولحسن ابروان»، «عطا عطازاده» و «حسن عارفیان فر» نام داشتند.
این سه جوان که هنگام بازداشت زیر ۲۰ سال سن داشتند متهم بودند که سال ۱۳۹۲ به همراه دوست دیگرشان «محسن پورمند» اقدام به سرقت یک خودرو کرده و موجب مرگ راننده شده‌اند. «محسن پورمند» چهارمین متهم پرونده به ۱۳ سال زندان محکوم شد.

١٥:شنبه ۱۴ مرداد ماه دو زندانی در زندان مرکزی ارومیه به‌دار کشیده شدند.
هویت این دو زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند «سعید پورهرمز» ۳۸ ساله، مجرد و اهل نقده و «حسین شاهی» احراز شده و ایشان به ترتیب از بندهای ۱۵ و ۱۴ این زندان به سلول انفرادی منتقل شده‌اند.
یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفته بود: «سعید‌پور هرمز با اتهام ده کیلو هروئین و بدون سابقه به اعدام محکوم شده است و حسین شاهی با اتهام نیم کیلو هروئین و یک پرونده چندگرمی خلاف زندان به اعدام محکوم شده است.»

١٦: صبح روز شنبه ۱۴ مرداد ماه یک زندانی در زندان مرکزی خرم آباد اعدام شد. این زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود «حامد قائدرحمت» نام داشته است.

١٧: یک زندانی که با اتهام «لواط به عنف» به اعدام محکوم شده بود در شهر فرخشهر (چهارمحال و بختیاری) در مقابل دیدگان مردم به دار کشیده شد.

١٨: یک زندانی با اتهامات مربوط به مواد مخدر در زندان مرکزی زاهدان و یک زندانی با اتهام قتل عمد در زندان مرکزی زنجان اعدام شدند.

١٩:یک زندانی در زندان مرکزی اصفهان با اتهامات مربوط به مواد مخدر و دو زندانی در زندان مرکزی ارومیه و زندان مرکزی ایلام با اتهام قتل عمد اعدام شدند.

٢٠:صبح روز سه‌شنبه ۱۷ مرداد ماه یک زندانی در زندان شیبان اهواز اعدام شد. این زندانی «فاضل مزرعه» ۲۷ ساله نام داشت

٢١:حکم اعدام «علیرضا تاجیکی» که به اتهام قتل و تجاوز در ۱۵ سالگی به اعدام محکوم شده بود در زندان عادل آباد شیراز اجرا شد.
٢٢: ٢٠ مرداد ماه ۱۳۹۶: دست‌کم یازده زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند در زندان مرکزی بیرجند و یک زندانی با اتهام «قتل عمد و تجاوز به عنف» در زندان متی کلای بابل اعدام شدند.

٢٣:بنا به گزارش خبرگزاری هرانا، سحرگاه پنج‌شنبه ۱۹ مرداد ماه دست‌کم یازده زندانی در در زندان مرکزی بیرجند اعدام شدند. این زندانیان همگی با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند.
هویت احراز شده هشت تن از این اعدام شدگان به شرح ذیل است:
۱- خانی مری خالد، اهل اصفهان از بند ۱۰۵ زندان بیرجند
۲- برات عمادی، اهل درمیان از توابع بیرجند، از بند ۱۰۶ زندان بیرجند
۳- محمدرضا ایوبی، اهل بیرجند، از بند ۱۰۲ زندان بیرجند
۴- ابوالفضل یوسف‌پور، اهل بیرجند، از بند ۱۰۶ زندان بیرجند
۵- حاجی معزی (موزی)، اهل اصفهان، زندانی زندان بیرجند نبوده بلکه صرفا از محلی دیگر برای اجرای حکم به این زندان منتقل شده است.
۶- مهرداد باقرشمس، اهل اصفهان، زندانی زندان بیرجند نبوده بلکه صرفا از محلی دیگر برای اجرای حکم به این زندان منتقل شده است.
۷- هادی‌ایم، اهل درمیان منطقه بیرجند، زندانی
زندان بیرجند نبوده بلکه صرفا از محلی دیگر برای اجرای حکم به این زندان منتقل شده است.
۸- هادی جعفری، اهل مشهد، زندانی زندان بیرجند نبوده بلکه صرفا از محلی دیگر برای اجرای حکم به این زندان منتقل شده است.

٢٤:۲۳ مرداد ماه ۱۳۹۶: دو زندانی که در ارتباط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند در زندان همدان و دستکم هفت زندانی از جمله یک کودک-مجرم که اکثراً با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده‌اند در زندان رجایی شهر کرج به سلول انفرادی منتقل شدند.

٢٥: اعدام دو زندانی در زندان مرکزی زنجان و یک زندانی در زندان شیروان

٢٦: ۲۳ مرداد ماه ۱۳۹۶: یک زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود در زندان شیروان اعدام شد. دو زندانی نیز که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی زنجان اعدام شدند.

٢٧:۲۴ مرداد ماه ۱۳۹۶: یک زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در زندان مرکزی ارومیه (دریا) اعدام شد.

٢٨: صبح روز ، چهارشنبه ۲۵ مرداد ماه، هشت زندانی که عمدتاً با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.
هویت پنج تن از اعدام شدگان که تا لحظه تنظیم این گزارش توسط سازمان حقوق بشر ایران احراز شده عبارت است از: مصطفی بشکوه، رسول گل‌محمدی، شهرام آباده، سیدمحمد سیدعبدالله و محرم عبدی (همگی از بند ۱).

٢٩: ۲۴ مرداد ماه سه زندانی با اتهام قتل عمد در زندان قم اعدام شدند. هویت این سه زندانی “محمود عرب خراسانی”، “مهدی کاسب” و “محمد تقی دهپرور” اعلان شده است.

٣٠: مرداد ماه یک زندانی در ملأ عام در نصرآباد اصفهان اعدام شد. این زندانی متهم بود سه‌شنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۵ به یک دختر ۱۵ ساله تجاوز کرده و وی را به قتل
رسانده است

٣١: دوشنبه ۳۰ مرداد ماه حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی اصفهان به اجرا در آمد. این زندانی “عبدالکریم شه‌بخش” نام داشت و با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود.

٣٢: چهارشنبه ۲۵ مرداد ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان مراغه به اجرا درآمد. هویت این زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود “منوچهر حیدرخواه” ۳۶ ساله و اهل بناب احراز شده است.

شهريورماه (٥٦نفر اعدام شدند)

١:صبح روز چهارشنبه ۱ شهریور ماه در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.
این زندانی “صادق غلامی” نام داشت و با اتهام حدود یک کیلو گرم کراک به اعدام محکوم شده و روز سه‌شنبه ۲۴ مرداد ماه جهت اعدام به سلول انفرادی منتقل شده
بود

٢: دوشنبه ۶ شهریور ماه یک زندانی به نام “مراد” در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد. این زندانی که ۲۹ سال سن داشت متهم بود فروردین ماه سال گذشته هنگام سرقت از خانه یک زن ۶۲ ساله در خلج آباد کرج، به وی تجاوز کرده است.

٣: چهارشنبه ۸ شهریور ماه، دستکم دو زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی اردبیل اعدام شدند.
هویت این دو زندانی “فردین حسینی” و “مسعود ولی‌زاده” احراز شده است

٤: پنج‌شنبه ۹ شهریور ماه، حکم اعدام یک زندانی در یکی از خیابان‌های بندرعباس و در حضور مردم تماشاگر به اجرا درآمد.

٥: روز چهارشنبه ۸ شهریور ماه یک زندانی در زندان پارسیلون خرم آباد اعدام شد.
این زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود “محمد میرزایی” نام داشت.

٦: اعدام سه زندانی در زندان مرکزی تبریز و اردبیل
یک زندانی با اتهام قتل عمد در زندان مرکزی اردبیل و دو زندانی با اتهام تجاوز به عنف در زندان مرکزی تبریز اعدام شدند.

٧: یک زندانی که به اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در میدان ۲۲ بهمن شهر ایلام و در مقابل دیدگان مردم اعدام شد.

٨:یکشنبه ۵ شهریور ماه حکم اعدام یک زندانی در زندان شیروان به اجرا درآمد. این زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود “فرج حمدالهی” نام داشت.

٩ : ۷ شهریور ماه ۱۳۹۶: یک مرد ۲۹ ساله که به اتهام تجاوز به یک زن ۶۲ ساله به اعدام محکوم شده بود در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

١٠: ٨شهریور ماه ۱۳۹۶: دستکم دو زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی اردبیل اعدام شدند.

١١: ٩شهریور ماه ۱۳۹۶: یک زندانی که به اتهام “تجاوز به عنف” به اعدام محکوم شده بود در یکی از خیابان‌های بندرعباس به دار کشیده شد.

١٢: ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۶: یک زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در زندان پارسیلون خرم آباد به دار کشیده شد.

١٣: ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۶: یک زندانی با اتهام قتل عمد در زندان مرکزی اردبیل و دو زندانی با اتهام تجاوز به عنف در زندان مرکزی تبریز اعدام شدند.

١٤: ۱۴ شهریور ماه ۱۳۹۶: یک زندانی که به اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در میدان ۲۲ بهمن شهر ایلام و در مقابل دیدگان مردم اعدام شد.
١٥: ٢١ شهریور ماه ۱۳۹۶: یک زندانی که به اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در اسلام آباد غرب و در ملأ عام اعدام شد. تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد کودکان نیز شاهد این اعدام بوده‌اند.

١٦: ٢٣ شهریور ماه ۱۳۹۶: یک زندانی که به اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در خیابان‌های سلماس و در حضور مردم اعدام شد.

١٧: دوشنبه ۲۰ شهریور ماه حکم اعدام یک زندانی در زندان عادل‌آباد شیراز به اجرا درآمده است. هویت این زندانی “ابوذر قدمی” اعلام شده که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود.

١٨: صبح روز شنبه ۲۵ شهریور ماه ۱۳ زندانی در زندان رجایی شهر کرج به سلول انفرادی منتقل شد
حکم اعدام در موردشان اجرا شود. این زندانیان عمدتاً با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده‌اند و در صورتی که اولیای دم حاضر به گذشت نشوند قرار است روز چهارشنبه اعدام شوند.
هویت چهارتن از این زندانیان که از بند یک به سلول انفرادی منتقل شده‌اند عبارت است از: “جعفر زمانی”، “جمشید جوانبخش”، “رضا حیدری” و “مجتبی غیاثوند”.

طبق گزارش واحد آمار سازمان حقوق بشر ایران ۱۴۲ اعدام از میان ۵۳۰ اعدام در سال ۲۰۱۶ با اتهام قتل عمد صورت گرفته است.
١٩: ٢٦ شهریور ماه یک زندانی در بلوار مدرس شهر ایلام به دار آویخته شد. این گزارش هویت این زندانی را “س. د” اعلام کرده که به اتهام قتل یک زن به نام “ف. ن” به اعدام محکوم شده بود.

٢٠: دوشنبه ۲۷ شهریور ماه دستکم یک زندانی در زندان مرکزی اردبیل اعدام شد. هویت این زندانی که با اتهام “لواط به عنف” به اعدام محکوم شده بود “شاهین پارساجو” ۲۴ ساله احراز شده است.

٢١: دوشنبه ۲۷ شهریور ماه حکم اعدام یک جوان ۲۹ ساله در زندان مرکزی مشهد به اجرا درآمد.
٢١: ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۶: “اسماعیل رنگرز” که به اتهام تجاوز به عنف و قتل یک دختر هفت ساله به اعدام محکوم شده بود در خیابان‌های پارس‌آباد و در ملأ عام اعدام شد.

٢٢: ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۶: یک زندانی که با اتهام قتل یک مأمور نیروی انتظامی به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در ملأ عام مردم آق‌قلا (استان گلستان) به دار کشیده شد.
اعدام هشت زندانی در زندان‌های خرم‌آباد، بروجرد، تبریز و قزوین
٢٣: ٢٩ شهریور ماه ۱۳۹۶: طی روزهای گذشته هفت زندانی در زندان‌های مرکزی خرم آباد، زندان مرکزی بروجرد، زندان مرکزی تبریز و زندانی مرکزی قزوین (چوبین‌در) اعدام شدند. منابع رسمی در خصوص این هفت اعدام سکوت اختیار کرده‌اند. اجرای حکم یک زندانی در زندان مرکزی همدان متوقف شد.

٢٤: کرمان؛ اعدام پنج زندانی در زندان و در ملأ عام ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۶: رئیس کل دادگستری استان کرمان خبر داد که طی روزهای گذشته پنج زندانی در زندان و در ملأ عام اعدام شده‌اند.