چهارشنبه , ۳ مرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ممنوع کردن فروش هواپیما به ایران از سوی آمریکا نهایی می‌شود؟

ممنوع کردن فروش هواپیما به ایران از سوی آمریکا نهایی می‌شود؟

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی معتقد است همانطور که پیش از این نیز چند اقدام سیاستمداران آمریکایی برای ممنوع کردن فروش هواپیما به ایران نتیجه بخش نشد، به نظر می رسد این بار نیز اقدامات جدید بیشتر جنبه سیاسی داشته باشد.

به گزارش ایسنا، همانطور که پیش از این نیز مجلس نمایندگان ایالات متحده تلاش کرده بود با مصوبه ای در مقابل فروش هواپیما به ایران بایستد، چند روز قبل نیز بار دیگر کنگره آمریکا طرحی را در این رابطه به تصویب رساند که البته برای اجرایی شدن ابتدا باید از سوی سنا و پس از آن رییس جمهور این کشور مورد تایید قرار گیرد؛ موضوعی که بار دیگر این نگرانی را به وجود آورده که شاید فرایند ورود هواپیما به ایران با سنگ اندازی های جدید مواجه شود. موضوعی که از نظر دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی چندان در عمل تاثیرگذار نخواهد بود.

مقصود اسعدی سامانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: همانطور که در طول ماه های گذشته نیز چند بار اقداماتی در این زمینه صورت گرفته بود و هرگز به مرحله اجرا نرسید، درباره این تصمیم جدید نیز باید انتظار داشت با توجه به مراحل چندگانه کار و اهمیت موضوع، در عمل تاثیر خاصی در فروش هواپیما به ایران نداشته باشد.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی با بیان اینکه جلوگیری از فروش هواپیما به ایران نقض برجام است، تاکید کرد: در متن توافق هسته ای تصریح شده که کشورها نباید مانعی سر راه فروش هواپیما به ایران به وجود آورند؛ از این رو اگر امریکا بخواهد بر این رویه تاکید کند، باید وارد فضایی شود که به اصل توافق هسته ای باز می گردد.

اسعدی سامانی با بیان اینکه شرکت های خارجی در سراسر جهان به دنبال حفظ ارتباط با ایران هستند، گفت: در طول تمام ماه های گذشته شرکت های ایرانی به هواپیما سازان مطرح جهان مذاکراتی طولانی داشته اند و این روند همواره ادامه داشته است. این مذاکرات درباره بعضی از ایرلاین های ایرانی نتیجه بخش شده و در بعضی موارد هنوز ادامه دارد. نیاز شرکت های هواپیماساز به بازار ایران و رابطه مثبت دو طرف در طول ماه های گذشته نشان می دهد، سیاست مداران آمریکایی شانس چندانی برای پیگیری این سیاست های خصمانه ندارند.