دوشنبه , ۲۵ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ترامپ اختیارات اجرای قانون تحریم‌های ایران و روسیه به تیلرسون تفویض کرد

ترامپ اختیارات اجرای قانون تحریم‌های ایران و روسیه به تیلرسون تفویض کرد

به گزارش خبر کزاری شبتاب به نقل از رادیو فردا دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، روز جمعه در دستورالعملی اختیارات خود در اجرای قانون تحریم‌های ایران، روسیه و کره شمالی، را به وزیر خارجه‌اش رکس تیلرسون تفویض کرد.

در این دستورالعمل وزیر خزانه‌داری و رئیس سازمان اطلاعات ملی آمریکا را نیز به عنوان مجری بخشی از تحریم‌ها و ناظر بر اجرای آنها تعیین شده‌اند.

کاخ سفید جزئیات این دستورالعمل را شامگاه جمعه هفتم مهر ماه منتشر کرد که بر پایه آن اختیارات رئیس‌جمهور در اجرای قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم مصوب سال ۲۰۱۷، قانون حمایت از آزادی‌ها در اوکراین، و قانون حمایت از تمامیت ارضی، یکپارچگی، دموکراسی و ثبات اقتصادی در اوکراین، هر دو تصویب شده در سال ۲۰۱۴ به وزیر خارجه تفویض شده است.

قانون موسوم به مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم که سه کشور روسیه، ایران و کره شمالی را هدف قرار داده است در بهار امسال ابتدا زیر عنوان مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در سنای آمریکا به تصویب رسید اما علاوه بر آنکه سنای آمریکا تحریم‌هایی را علیه روسیه ضمیمه این مصوبه کرد، مجلس نمایندگان هم با تغییر ساختار این مصوبه آن را به قانون تحریم‌های ایران، روسیه و کره شمالی تغییر داد.

پس از این تغییرات سنای آمریکا بار دیگر مصوبه را به تصویب نهایی رساند تا با امضای رئیس‌جمهور تبدیل به قانون شود.

گرچه حمایت پر شمار اعضای کنگره آمریکا عملاً وتوی احتمالی این مصوبه از سوی رئیس‌جمهور را ناممکن می‌کرد، اما در آن زمان تردیدهایی در مورد امضا یا عدم امضای آن از سوی دونالد ترامپ مطرح شد، گرچه کاخ سفید به‌ویژه پس از تغییراتی که در مجلس نمایندگان بر این طرح اعمال شد، از همراهی رئیس‌جمهور با این روند خبر داده بود.

آقای ترامپ نهایتاً در روز ۱۱ مرداد امسال، این مصوبه را به امضا رساند، گرچه در زمان امضا این مصوبه به «به طور جدی ناقص» توصیف کرد که به گفته او «مشخصاً حاوی مقررات خارج از قانون اساسی است».

با این در حالی که نزدیک به دو ماه از امضای این قانون می‌گذرد، دو سناتور آمریکایی اخیراً در نامه‌ای از «تعلل در اجرای این قانون» انتقاد کردند.

بر پایه گزارش رویترز، سناتور جمهوری‌خواه جان مک‌کین و سناتور دموکرات بن کاردین،‌ در نامه‌ای خطاب به آقای ترامپ عنوان کردند که دولت آمریکا با گذشت نزدیک به دو ماه از امضای این قانون اجرای آن را آغاز نکرده است.

در این نامه اشاره شده که بر پایه قانون دولت ملزم بوده تا ابتدای ماه اکتبر برای اعمال تحریم‌های احتمالی «مقررات و راهنماهایی» را برای شناسایی افرادی که به نیابت از بخش‌های دفاعی و امنیتی فعالیت می‌کنند، تهیه کند، اما دو روز مانده به این مهلت، هنوز اطلاعاتی در این زمینه ارائه نشده است.

این نامه روز پنجشنبه تهیه شده، و خبرگزاری رویترز نسخه‌ای از آن را روز جمعه مشاهده کرده است.

قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم، تحریم‌های سختی را برای ایران، روسیه و کره شمالی در نظر گرفته است، که ناظر به دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، برنامه موشک‌های بالیستیک ایران، و نیز برنامه توسعه سلاح هسته‌ای کره شمالی است.

در این میان روسیه هر گونه مداخله در انتخابات آمریکا را رد کرده است؛ ایران تقویت توان موشکی را خط قرمز خود می‌داند، و آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی در چند ماه گذشته بحران جدیدی را در این زمینه به دنبال داشته است.