دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » رهبر دمکرات‌های سنای آمریکا خواستار حمایت دولت ترامپ از استقلال کردستان شد

رهبر دمکرات‌های سنای آمریکا خواستار حمایت دولت ترامپ از استقلال کردستان شد

چاک شومر رهبر اقلیت دمکرات در مجلس سنای آمریکا، در بیانیه‌ای از دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور خواست، از استقلال اقلیم کردستان عراق حمایت کند.

روزنامه آمریکایی الگماینر چاپ نیویورک پنجشنبه 28 سپتامبر در گزارشی نوشت که در بیانیه شوهر آمده است: «رای تاریخی دوشنبه را باید به رسمیت شناخت و از سوی جهان محترم شمرده شود».

شومر افزود «به باور من، کردها باید هر چه زودتر دولت مستقل داشته باشند و موضع دولت آمریکا باید پشتیبانی از روندی باشد که به خواست کردها برای کشوری مستقل پاسخ بدهد».

شومر در بیانیه خود ادامه داد: «کردها یکی از بزرگترین گروه های قومی در خاورمیانه هستند که کشور خود را ندارند و مدت هاست که برای آن جنگیده اند. به رغم این تلاش، توافق‌هائی ناعادلانه نصیب آن‌ها شده است و به آن ها گفته شده است که برای فردا صبر کنند. جهان به رهبری آمریکا باید به دلیل دیر شدن در پاسخگویی به این خواست، بلافاصله از روند سیاسی برای تحقق خواست کردها حمایت کند».

با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌‌المللی، اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه 25 سپتامبر همه‌پرسی استقلال برگزار کرد. بنا بر اعلام دولت اقلیم کردستان، نتایج این همه‌پرسی الزام آور نیست اما دولت اقلیم پس از همه‌پرسی بر سر استقلال با دولت عراق مذاکره خواهد کرد.

کمیساریای عالی انتخابات در اقلیم کردستان عراق، چهارشنبه 27 سپتامبر، نتایج اولیه همه‌پرسی استقلال را که روز دوشنبه 25 سپتامبر برگزار شده بود، اعلام کرد و بر پایه آن، 92 درصد از شرکت کنندگان، به استقلال از عراقرای «آری» دادند و حدود 7درصد هم با این اقدام «نه» گفتند.

این همه پرسی باعث تشدید تنش میان دولت عراق با اقلیم کردستان شده است. پارلمان عراق در جلسه خود، خوستار محاکمه مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان به خاطر برگزاری همه‌پرسی استقلال شد.

به دستور دولت عراق، از روز شنبه پروازهای بین‌المللی به فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه، متوقف می‌شود.