جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » استراتژی جدید ایران برای مقابله با استقلال کردستان عراق

استراتژی جدید ایران برای مقابله با استقلال کردستان عراق

منابع خبری ایران روز چهارشنبه 27 سپتامبر 2017 از طرح استراتژی جدیدی دولت این کشور برای مقابله با استقلال اقلیم کردستان عراق خبر داده‌اند.

طبق این منابع شورای عالی امنیت ملی در جلسه غیرعلنی مرحله دوم استراتژی ایران برای مقابله با استقلال اقلیم کردستان را بررسی و اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت، در خصوص جلسه غیرعلنی با حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: «امروز حدود یک ساعت جلسه غیرعلنی با حضور آقای شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی برای بررسی موضوع کردستان عراق برگزار شد».

کوچکی نژاد گفته است که در این جلسه، علی شمخانی اقدامات ایران برای مقابله با استقلال اقلیم کردستان عراق را تشریح کرد.

وی افزود: براساس اظهارات شمخانی ایران پیش از همه پرسی اتحادیه منطقه ای متشکل از عراق، ترکیه و ایران را تشکیل داد و مذاکرات فشرده‌ای را با مقامات اقلیم کردستان انجام داد. همه این اقدامات با تدابیر و ملاحظات سیاسی انجام شد اما موفقیتی صورت نگرفت.

به گفته این نماینده علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی از اقدامات ایران در مرحله پس از همه پرسی خبر داده است .

به گفته کوچکی نژاد شمخانی معتقد بود بعد از برگزاری همه پرسی مرحله دیگری آغاز می شود و اقدمات دیگر در دستور کار قرار می گیرد. این مسیر از طریق سازمان های بین‌المللی و دولت عراق پیگیری می شود. دولت عراق نیز باید برای اجرای برخی اقدامات از سازمان های بین‌المللی و کشورهای ایران و ترکیه درخواست هایی را انجام دهد.

کوچکی نژاد گفت: « شمخانی معتقد بود مذاکرات سه جانبه بین ایران، عراق و ترکیه ادامه دارد و همزمان مذاکراتی با گروه‌ها و احزاب اقلیم کردستان نیز انجام خواهد شد و فشارهای تحریمی نیز اعمال می شود».

این نماینده افزود: «دبیر شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد از اقدامات مختلف بهره گیری می‌شود تا کردها را مجبور به عقب نشینی کند. دولت عراق هم می تواند هر اقدامی حتی اقدام نظامی انجام دهد زیرا این تجزیه طلبی در داخل خاک عراق رخ داده و این همه پرسی خلاف قانون همه پرسی عراق بوده است».

دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین تأکید داشته که ایران از اقدامات دولت عراق حمایت خواهد کرد.

کوچکی نژاد با اشاره به موضع گیری دبیر شورای عالی امنیت ملی پیرامون برخی شادمانی‌ها در استان کردستان گفت:«شمخانی معتقد بود که شادی های صورت گرفته در حد عادی بوده و طبیعی است که افرادی که دارای یک زبان هستند برخی اقدامات احساسی را انجام دهند. بنابراین نگرانی از داخل ایران وجود ندارد».

با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌‌المللی، اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه 25 سپتامبر همه‌پرسی استقلال برگزار کرد. بنا بر اعلام دولت اقلیم کردستان، نتایج این همه‌پرسی الزام آور نیست اما دولت اقلیم پس از همه‌پرسی بر سر استقلال با دولت عراق مذاکره خواهد کرد.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق بارها گفت که شراکت با بغداد به پایان رسیده است.