دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » حقوق بشر » تجمع مردم در مقابل وزارت کار برای درخواست آزادی فوری رضا شهابی

تجمع مردم در مقابل وزارت کار برای درخواست آزادی فوری رضا شهابی

صبح روز دوشنبه سوم مهر، گروهی از فعالان کارگری و دانشجویی، فعالان صنفی معلمان و بازنشستگان و …، در مقابل وزارت کار واقع در خیابان آزادی تجمع کردند و با سر دادن شعارهایی خواستار آزادی فوری رضا شهابی شدند.

این تجمع به فراخوان سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه برگزار شد.

رضا شهابی، عضو هیات مدیره این سندیکا، روز ۱۸ مرداد بار دیگر زندانی شده و همزمان اعلام اعتصاب غذا کرده است. گفته می شود وضع جسمی او خطرناک است و ممکن است هر لحظه اتفاق غیرقابل جبرانی برای او بیفتند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیش از برگزاری این تجمع نامه‌ای به وزیر کار نوشته و از او خواسته بود به دلیل مسئولیتی که «در دفاع از فعالیت صنفی و سندیکایی کارگران» بر عهده دارد، برای آزادی رضا شهابی اقدام کند.

فهرست اسامی صدها فعال مدنی که خواستار آزادی فوری رضا شهابی شده‌اند، ضمیمه این نامه بود.

شرکت‌کنندگان در تجمع امروز هم پلاکاردهایی در حمایت از رضا شهابی در دست داشتند. بر یکی از این پلاکاردها نوشته شده بود: آزادی شهابی خواسته فوری ماست …

معترضان همچنین در حمایت از آزادی تشکل، حمایت از خواست‌های کارگران آذراب و هپکو و علیه سیاست‌های وزارت کار شعارهایی سر دادند و خواستار استعفای علی ربیعی، وزیر کار شدند.

کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری در گزارشی از این تجمع نوشته است هنگامی که ماموران اطلاعاتی از اجتماع‌کنندگان عکس و فیلم می‌گرفتند، حاضران خطاب به آن‌ها فریاد زدند: «اون دوربینو رها کن/ از کارگردفاع کن.»

رضا شهابی که در پی اعتصاب غذا برای ادامه معالجه در خارج از زندان آزاد شده بود، با تهدید به ضبط ملک وثیقه‌گذار و برای گذراندن سه ماه محکومیت بار دیگر به زندان فراخوانده شد اما روز ۱۸ مرداد پس از مراجعه به زندان رجایی شهر (گوهردشت)، در حالی که حکم آزادی در پرونده‌اش بود، زندانی شد.

شهابی از روز ورود دوباره به زندان گوهردشت در اعتراض به اقدامات فراقانونی قوه قضاییه اعتصاب غذای تر کرد و قصد دارد در صورتی که حکم آزادی او صادر نشود از روز پنجم مهر دست به اعتصاب غذای خشک بزند.