یکشنبه , ۳۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » خواست “رفع حصر” در نامه ۱۱۸ استاد دانشگاه به روحانی

خواست “رفع حصر” در نامه ۱۱۸ استاد دانشگاه به روحانی

شمار زیادی از استادان دانشگاه‌های ایران در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، از او خواسته‌اند تا به انتظار “صبورانه” حامیان خود در جهت حل مشکل “حصر” پاسخ دهد. آنان دست‌کم خواستار اجابت خواست کروبی مبنی بر محاکمه علنی شده‌اند.

به گزارش سایت زیتون، نزدیک به اصلاح‌طلبان، در روز یکشنبه (دوم مهر/ ۲۴ سپتامبر) ۱۱۸ نفر از استادان و اعضای هیأت‌های علمی دانشگاه‌های ایران در نامه‌ای سرگشاده خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، خواستار “رفع حصر” شده‌اند.

آنها در نامه خود که امضای “جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های ایران” و تاریخ اول مهر ماه ۱۳۹۶ را بر خود دارد، از روحانی خواسته‌اند که در جهت “تحقق وعده‌های انتخاباتی” خود به انتظار “صبورانه” حامیان‌اش پاسخ دهد. در این نامه تصریح شده که “وعده رفع آثار بجا مانده از تنش‌های انتخابات ۸۸” در کنار دیگر شعارهای انتخاباتی، از جمله دلایل اصلی رأی مردم به حسن روحانی بوده است.

این استادان دانشگاه در نامه خود ضمن اعلام ادامه حمایت از مواضع روحانی در زمینه سیاست خارجی، هم‌زمان خواستار تلاش او برای حل مشکلات داخلی شده و نوشته‌اند: «ما انتظار داریم در صورتی‌که تلاش‌های آشکار و پنهان شما برای دستیابی به اهداف مورد انتظار با موانع و مشکلاتی روبرو شود، آنها را بصورتی شفاف و صریح با مردم در میان بگذارید. در غیر اینصورت این خطر وجود دارد که عدم تحقق وعده‌های انتخاباتی حمل بر بی صداقتی و اهمال شما و از این طریق موجب ایجاد شکاف بین مردم و دولت گردد».

امضاکنندگان نامه سرگشاده به روحانی با تأکید بر “مسئولیت سنگین” رئیس جمهور در ارتباط با “اولویت” پیگیری رفع حصر، بر این نظرند که «تاکنون در حل مسئله حصر تاخیر بسیاری رخ داده و بیم آن می‌رود که با وقوع رخدادی غیرمترقبه راه بر روش‌های مسالمت‌آمیز حل مسئله مسدود و از این طریق هزینه سنگینی به کشور تحمیل شود».

به گفته دانشگاهیان اکنون ادامه “حصر” حتی از نظر بسیاری از موافقان پیشین آن در میان اصول‌گرایان ” فاقد هر گونه توجیهی” است و تداوم آن نیز تنها می‌تواند “نشان‌دهنده غلبه کینه بر منطق و منافع گروهی بر منافع ملی در رفتار دست‌اندرکاران این امر” باشد.

در ادامه نامه، ۱۱۸ استاد دانشگاه از رئیس جمهوری ایران خواسته‌اند تا با “تشکیل یک هیأت تحقیق بی‌طرف و مورد رضایت طرفین برای کشف حقیقت”، در جهت حل اختلافات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ گام بردارد.

امضاکنندگان نامه در نهایت تأکید کرده‌اند که از لزوم “هماهنگی کلیه قوای نظام” برای حل مسئله حصر آگاه هستند، اما هم‌زمان به “تدبیر” حسن روحانی نیز “برای حل این مشکل” امیدوارند. آنها در عین حال از رئیس جمهوری ایران خواسته‌اند، چنانچه تلاش‌هایش برای رفع حصر به نتیجه نرسید، “بر اساس سوگند خود در پاسداری از قانون اساسی مصرا پی‌گیر اجابت خواسته حداقلی آقای کروبی مبنی بر داشتن حق محاکمه در دادگاهی صالح” باشد.

دعوت محصوران به “عذرخواهی”

محمد اسماعیل کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله، روز گذشته در پاسخ به این پرسش که آیا شرایط برای رفع حصر فراهم است یا نه، گفته بود: «رفع حصر یعنی دادگاه… این‌ها که مدام می‌گویند رفع حصر، بدانند که رفع حصر یعنی دادگاه. من قاضی نیستم، اما اگر این‌ها دادگاهی شوند، حکم‌شان بسیار شدید خواهد بود». قرارگاه ثارالله وظیفه تأمین امنیت پایتخت و استان تهران را برعهده دارد.

کوثری در حالی محصوران را به محاکمه تهدید کرده که مهدی کروبی بارها خواستار برگزاری دادگاه علنی خود شده است. محاکمه علنی خواست میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نیز بوده است. کوثری همچنین از آمادگی برای برگزاری نشست خبری برای محصوران در صورتی که “بخواهند عذرخواهی کنند”، خبر داده بود.

حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی در واکنش به اظهارات کوثری گفت که پدرش کماکان بر مواضع خود پایبند است و بر “برگزاری دادگاه علنی” تأکید دارد. فرزند مهدی کروبی گفته بود: «به جای برگزاری نشست خبری باید حداقل خواسته پدرم یعنی برگزاری دادگاه علنی انجام شود».

علیرضا آوایی، وزیر دادگستری دولت دوم روحانی، روز ۲۸ شهریور در جمع خبرنگاران با این پرسش مواجه شد که «شما گفته بودید اگر دولت در رابطه با رفع حصر به وزارت دادگستری مأموریت دهد، با قوه رایزنی می‌کنید. آیا این مأموریت داده شد؟». آوایی در پاسخ گفت: «کار مربوط به شورای عالی امنیت ملی است. باید از آنها سؤال کنید».

نهاد تصمیم‌گیری درباره حصر

تاکنون هیچ نهادی در جمهوری اسلامی رسما مسئولیت تصمیم‌گیری درباره “حصر” را نپذیرفته است. اما غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، روز ۱۲ شهریور با اشاره به اینکه تصمیم حصر مصوبه‌ی جلسه اسفندماه ۱۳۸۹ است، از اظهار بی‌اطلاعی “بعضی از این آقایان” ابراز شگفتی کرده بود.

یک روز قبل از اژه‌ای، عزت‌الله ضرغامی، رئیس پیشین صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز گفته بود، تصمیم حصر در شورای عالی امنیت ملی و با حضور حسن روحانی گرفته شده است. به گفته ضرغامی، این تصمیم “به هیچ وجه” ربطی به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نداشته است.

حسن روحانی در کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری ۹۶ و نیز در انتخابات سال ۹۲، بارها وعده رفع حصر موسوی، کروبی و رهنورد را مطرح کرده بود؛ وعده‌ای که تاکنون عملی نشده است.

انتشار گزارش‌هایی مبنی بر نامساعد بودن وضعیت سلامتی موسوی و رهنورد، انتقال مکرر کروبی به بیمارستان، اعتصاب غذای او در اعتراض به حضور مأموران امنیتی در خانه‌اش و عمل جراحی او، موضوع رفع حصر “محصوران” را در هفته‌های گذشته هر چه بیشتر در کانون توجه افکار عمومی قرار داد.

میرحسین موسوی، همسرش زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران اعتراض‌ها به نتایج اعلام‌شده انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، از بهمن ماه سال ۸۹ در حصر خانگی و زیر نظر مأموران وزارت اطلاعات به سر می‌برند.