جمعه , ۳۱ شهریور ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات اقلیم کردستان عراق؛ انتشار سند سیاسی آینده دولت کردستان!

آخرین تحولات اقلیم کردستان عراق؛ انتشار سند سیاسی آینده دولت کردستان!

اعزام گسترده نیرو از اربیل به کرکوک !

تحولات مربوط به همه پرسی اقلیم کردستان وارد مرحله جدید، حساس و تنش زایی شده است. روز گذشته، ایران و ترکیه مرزهای هوایی خود را به خواست دولت عراق به روی اقلیم کردستان بستند. از سوی دیگر، مسعود بارزانی در یک کنفرانس خبری از تصمیم نهایی همه احزاب کرد اقلیم برای برگزاری همه پرسی امروز خبر داد و حیدرالعبادی نیز از همه کشورها خواست که در مورد گذرگاه های مرزی و مسأله نفت با بغداد تعامل داشته باشند. در ساعات گذشته نیز تحولات، خبرها و رویدادهای مختلف دیگری به وقوع پیوسته است.
به گزارش «تابناک»، در ساعات گذشته نیز تحولات، خبرها و رویدادهای مختلف دیگری به وقوع پیوسته است.

 انتشار سند سیاسی آینده دولت کردستان

شورای عالی همه‌پرسی کردستان عراق شامگاه یکشنبه، سند سیاسی آنچه را دولت آینده کردستان خوانده، منتشر کرد.

به نوشته وبگاه خبری «بغداد نیوز»، خلیل ابراهیم، عضو شورای همه‌پرسی که حکومت منطقه کردستان وی را برای نظارت بر همه‌پرسی جدایی تعیین کرده است، در نشست خبری خود در شهر اربیل گفت، دولت آینده کردستان، دولت فدرال خواهد بود.

وی افزود: این دولت حقوق کردها، ترکمن‌ها، عرب‌ها، کلدانی‌ها، سریان، آشور، ایزدی‌ها، مسیحیان و مسلمانان و همچنین کاکائی‌ها، یهود، زردشت‌ها و مندائی‌ها را تضمین خواهد کرد.

ابراهیم همچنین مدعی شد که در دولت آینده کردستان، 5 زبان کردی، عربی، ترکمانی، سریانی و ارمنی زبان رسمی خواهد بود و اقلیت‌های غیر کرد مناطق خود را اداره خواهند کرد.

هجوم مردم کردستان عراق به پمپ بنزین‌ها/ انتشار سند سیاسی آینده دولت کردستان/ اعزام گسترده نیرو از اربیل به کرکوک و افزایش خطر جنگ/ درخواست حیدر العبادی از همسایگان عراق و تمام کشورهای جهان
وی همچنین گفت، نمایندگی اقلیت‌ها در مناصب دولتی و نیروهای پیشمرگه کامل خواهد بود و پرچم کردستان به ‌گونه‌ای طراحی خواهد شد که نماینده اقلیت‌ها نیز باشد.

عضو شورای همه‌پرسی کردستان عراق افزود: این سند متشکل از پانزده بند بوده و پارلمان منطقه کردستان، آن را به رأی گیری خواهد گذاشت.

هجوم مردم کردستان عراق به پمپ بنزین‌ها

مردم اقلیم کردستان با شنیدن خبر احتمال بسته شدن مرزهای زمینی اقلیم به سمت پمپ بنزین‌ها هجوم برده‌اند.

این امر باعث ترافیک شدید در مسیرهای منتهی به پمپ‌ بنزین‌ها گشته و مقابل پمپ بنزین‌های صف های طولانی تشکیل شده است.

هجوم مردم کردستان عراق به پمپ بنزین‌ها/ انتشار سند سیاسی آینده دولت کردستان/ اعزام گسترده نیرو از اربیل به کرکوک و افزایش خطر جنگ/ درخواست حیدر العبادی از همسایگان عراق و تمام کشورهای جهان

همچنین اخبار به دست آمده، حکایت از این دارد که بسیاری از پمپ بنزین‌ها، بنزین ندارند.

 اعزام گسترده نیرو از اربیل به کرکوک و افزایش خطر جنگ

به دنبال انتشار گسترده نیروهای مسلح با لباس کردی در سطح شهر کرکوک در روز یکشنبه، السومریه نیوز به نقل از منابع خود از اربیل گزارش کرد، یک نیروی بزرگ از پیشمرگان روز یکشنبه اربیل را به مقصد کرکوک ترک کردند که هدف از این انتقال نیرو، حفاظت از صندوق های رأی و حمایت از شهروندان اعلام شده است.

انتقال گسترده نیرو از اربیل به کرکوک به دنبال اظهارات روز یکشنبه بارزانی در تأکید بر برگزاری همه پرسی در کرکوک به هر قیمت ، بر شدت تنش ها در این استان افزوده است.

ترکمن های کرکوک، انتقال گسترده نیرو از مناطق کردنشین به کرکوک در خلأ حضور نیروهای ارتش و پلیس فدرال عراق را به بهانه همه پرسی، تلاشی برای اشغال رسمی این شهر توصیف می کنند.

کرکوک که بخشی از سرزمین اصلی عراق در خارج از مرزهای اقلیم محسوب می شود، از هفته های اخیر رسما به قوانین و مصوبات قانونی دولت مرکزی بی اعتنا شده است.

نجم الدین کریم استاندار کرکوک که از سوی پارلمان عراق از مقامش عزل شده و اعضای شورای استان به رغم اعلام انحلال توسط مجلس نمایندگان عراق، همچنان از قوانین و مصوبات و دستورات دولت مرکزی سرپیچی می کنند.

شورای استان کرکوک در غیاب نمایندگان ترکمن و عرب، طرح شرکت در همه پرسی استقلال کردستان عراق را ـ که به اصرار مسعود بارزانی، قرار است امروز دوشنبه برگزار شود ـ تصویب کرد؛ کاری که واکنش تند بغداد را به دنبال داشت و پارلمان عراق با اکثریت آرا، شورای استانی کرکوک را منحل اعلام کرد.

تحریم همه پرسی توسط ترکمن های عراق

خبرگزاری آناتولی یکشنبه شب به نقل از ارشد صالحی، رئیس جبهه ترکمن‌های عراق و نماینده مردم کرکوک در مجلس این کشور گفت: کسی به درخواست ما مبنی بر برگزار نکردن همه پرسی اقلیم کردستان عراق در مناطق ترکمن‌ نشین گوش نداده است.

به گزارش این رسانه، وی طی نشست خبری در رابطه با همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق بیان کرد: نتایج این همه‌پرسی را که مغایر با قانون اساسی عراق است و بسیاری از طرف‌ها با برگزاری آن مخالف هستند، به رسمیت نخواهیم شناخت.

وی ضمن تأکید بر این که هیچ یک از ترکمن‌های کرکوک به پای صندوق‌ها نخواهند رفت، گفت: ترکمن‌ها همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق را تحریم کرده اند.

هجوم مردم کردستان عراق به پمپ بنزین‌ها/ انتشار سند سیاسی آینده دولت کردستان/ اعزام گسترده نیرو از اربیل به کرکوک و افزایش خطر جنگ/ درخواست حیدر العبادی از همسایگان عراق و تمام کشورهای جهان

وی افزود: دیگر مسئولیت حفظ امنیت جانی ترکمن‌ها در کرکوک و سایر مناطق بر عهده حکومت مرکزی است و نیروهای وابسته به حکومت مرکزی عراق، باید از شهروندان غیرکرد محافظت کنند.

صالحی بیان کرد: نیروهای امنیتی وابسته به پیشمرگه و احزاب سیاسی کُرد در کرکوک امنیت ترکمن‌ها را تأمین نمی کنند و به دلیل اختلافات سیاسی میان ترکمن‌ها و کردها، تنها از کردها حمایت و حفاظت می کنند.

رئیس جبهه ترکمن‌های عراق اعلام کرد، برای تأمین امنیت جانی ترکمن‌های منطقه، از نیروهای خارجی و طرف‌های بین‌المللی درخواست پشتیبانی خواهند کرد.

درخواست حیدر العبادی از همسایگان عراق و تمام کشورهای جهان

در جلسه امنیت ملی هیأت دولت عراق به ریاست حیدر العبادی نخست وزیر عراق، موضوع همه پرسی در اقلیم کردستان عراق بررسی شد و با اعلام اینکه گذرگاه های مرزی، وابسته به دولت عراق است و نفت نیز ثروت تمام عراقی ها به شمار می آید، بنابراین بر اساس قانون اساسی عراق دولت از اقلیم کردستان می خواهد تمام گذرگاه‌های مرزی و نیز فرودگاه ها را به دولت تحویل دهد.

همچنین از همسایگان عراق و تمام کشورهای جهان می خواهد در ارتباط با پرونده گذرگا ههای مرزی و نفت فقط با دولت عراق تعامل داشته باشند تا مسئولان عراق بتوانند ساماندهی و رفت وآمد اشخاص و تبادل کالا از اقلیم کردستان و به سمت آن را در اختیار داشته باشند.

در این جلسه همچنین اعلام شد، باید حساب مسئولان اقلیم کردستان عراق و کسانی که پول حاصل از صادرات نفت را در حساب های خود سپرده گذاری کرده اند، پیگیری شود.

از دادستانی کل نیز خواسته می شود تمام کارمندان دولت در اقلیم کردستان را که بر خلاف تصمیم دولت بغداد مجری اقدامات مرتبط با همه پرسی هستند، تحت پیگرد قرار دهد.

انتقاد تند عمار حکیم از رهبران کرد عراق

عمار حکیم رئیس ائتلاف ملی عراق از اصرار رهبران اقلیم برای برگزاری همه پرسی در کردستان و تخلف از اصول قانون اساسی شدیدا انتقاد کرد و گفت: این همه پرسی به نتیجه نخواهد رسید.

وی با بیان اینکه در برابر رهبران کرد صبر زیادی کردیم و تلاش فراوانی برای متقاعد کردن آنان و بازگشت به قانون اساسی انجام دادیم تأکید کرد: تحمیل یکجانبه رأی و نظر به جایی نمی رسد.

عمار حکیم هشدار داد: به زودی همگان درخواهند یافت که اگر همه پرسی برگزار شود، خود مردم کردستان بزرگترین زیان را خواهند دید.

درخواست «نجباء» از العبادی برای اعلام حالت فوق العاده در کرکوک

هاشم الموسوی، سخنگوی جنبش نجبای عراق ـ که یکی از گروه های حشد شعبی به شمار می آید ـ امروز عنوان داشت: دولت مرکزی عراق باید از جایگاه کشور محافظت کرده و اقدامات بازدارنده فوری علیه مسعود بارزانی اتخاذ کند.

وی در ادامه افزود: ما از حیدر العبادی به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح می خواهیم در استان کرکوک حالت فوق العاده اعلام کرده و یک فرمانده نظامی برای اداره آمورش تعیین کند.

پیشتر کمیته برگزاری انتخابات کردستان عراق در بیانیه ای اعلام کرده بود که همه پرسی استقلال اقلیم کردستان در استان های کرکوک، دیالی و نینوا برگزار می شود.

هجوم مردم کردستان عراق به پمپ بنزین‌ها/ انتشار سند سیاسی آینده دولت کردستان/ اعزام گسترده نیرو از اربیل به کرکوک و افزایش خطر جنگ/ درخواست حیدر العبادی از همسایگان عراق و تمام کشورهای جهان

الموسوی تأکید کرد: طرح فواد معصوم، رئیس جمهور عراق در واقع اقدامی برای مشروع نشان دادن همه پرسی به شمار می آید و از وی می خواهیم پیش از آنکه دیر شود، موضع رسمی خود را اعلام کند. کسی که قانون اساسی و مشروعیت دولت را به رسمیت نمی شناسد، باید پست خود را ترک کند و باقی ماندنش خیانت به ملت محسوب می شود. استان کرکوک قابل معامله نیست.

طرح فواد معصوم برای گفت وگو میان رهبران سیاسی عراق در خصوص همه پرسی اقلیم کردستان این کشور با مخالفت برخی رهبران روبه رو شد و آنها اعلام کردند که این طرح زمینه را برای مداخله خارجی ها در عراق باز می کند، چون یک سقف زمانی تعیین کرده است.

رئیس‎جمهور عراق: تصمیم مسعود بارزانی برای اجرای همه‎پرسی «یک‎جانبه» است

«فواد معصوم»، رئیس‎جمهور عراق اعلام کرد، تصمیم مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان برای برگزاری «همه‎پرسی» یک‎جانبه است و وی باید به میز مذاکره برگردد.

به گزارش شبکه المنار، رئیس جمهور عراق خواستار اجتناب از هرگونه تنش و درگیری و مواضع تحریک‎آمیز شد.

فواد معصوم 16 سپتامبر طرحی را برای حل اختلافات بین بغداد و اربیل ارائه داد و در آن خواستار گفت‌وگو بین رؤسای منطقه کردستان و عراق در مورد همه پرسی شد که برخی از احزاب و مقامات عراقی با این طرح مخالفت کردند.

ائتلاف دولت قانون عراق در واکنش به این طرح گفت: اگر فؤاد معصوم موافق همه‌پرسی باشد، از منصبش برکنار شده و نوری المالکی معاون اول رئیس جمهور جانشین آن خواهد شد.

پسندیدم