چهارشنبه , ۱۷ آذر ۱۴۰۰
صفحه اول » حقوق بشر » دو تظاهرات کارگری همزمان در اراک: شلیک هوایی برای متفرق کردن کارگران

دو تظاهرات کارگری همزمان در اراک: شلیک هوایی برای متفرق کردن کارگران

کارگران کارخانه آذراب و کارگران کارخانه هپکو روز سه‌شنبه ۲۸ شهریور در دو حرکت جداگانه مسیرهای ارتباطی شهر اراک را بستند. کارگران آذراب جاده اراک ـ تهران را به طور کامل مسدود کردند و کارگران هپکو در محل پل «شهید بختیارى» روى ریل راه آهن تجمع کردند. خواست کارگران هر دو کارخانه دریافت دستمزد و مطالبات معوقه خود و داشتن امنیت شغلی است.

یگان ویژه ضد شورش برای پراکندن کارگران آذراب و باز کردن جاده، به تیراندازی هوایی متوسل شد.

کارگران آذراب: کارگر بیچاره/ کتک زدن نداره …

فیلم‌ها و گزارش هایی از تمرکز نیروهای انتظامی در محل هر دو تجمع به ویژه در گلوگاه اراک‌ – قم منتشر شده است. در این تصاویر، کارگران آذراب در واکنش به نیروهای یگان ویژه شعار می دهند: «کارگر بیچاره/ کتک زدن نداره ….»

فرمانده نظامیان حاضر در محل از کارگران می خواهد پراکنده شوند. او خطاب به کارگران می گوید: «زمان دارید که موقعیت را ترک کنید. مزاحم کار مردم شده‌اید. مردم کار دارند، زندگی دارند، راه را باز کنید.»

در نهایت یگان ویژه برای متفرق کردن کارگران به شلیک هوایی متوسل می شود و بر تراکم نیروهای انتظامی حاضر در محل افزوده می شود.

هزار و ۸۰۰ کارگر کارخانه آذراب چهار ماه است دستمزد نگرفته‌اند. کارخانه آذراب در حال حاضر با کمتر از ۲۰ درصد ظرفیت کار می‌کند و کارگران که در معرض بیکار شدن قرار دارند در هفته‌های اخیر تجمعات مختلفی برگزار کرده و در شهر اراک راهپیمایی کرده‌اند.

دور جدید اعتصاب و اعتراضات آنان از روز یکشنبه آغاز شده که امروز، دوشنبه نیز ادامه داشت.

کارگران خواستار پرداخت شدن دستمزدها، برطرف شدن مساله‌ بدهی‌های بیمه‌ای و بانکی کارخانه و از سرگیری فعالیت‌های آن هستند.

کارگران هپکو: زیر بار ستم نمی‌کنیم زندگی …

حدود ۹۰۰ کارگر کارخانه هپکو از زمستان سال گذشته تاکنون مطالبات مزدی و بیمه‌ای خود را دریافت نکرده‌اند. مدیریت هپکو در تیر ماه کارگران خود را که ماه‌هاست دستمزد نگرفته‌اند به مرخصی اجباری فرستاد.

امروز کارگران هپکو برای چندمین بار به اعتراض خیابانی روی آوردند. آن‌ها روی پل «شهید بختیارى» بر ریل راه آهن تجمع و راه‌آهن را مسدود کردند و شعار سر دادند: «زیر بار ستم نمی‌کنیم زندگی، جان فدا می‌کنیم در راه آزادگی ….»

آذراب و هپکو دو واحد از واحدهای صنعتی بزرگ استان مرکزی هستند که با بحران نقدینگی و تولید رو به رو شده اند.

بنا بر اظهارات مقامات رسمی، شش واحد بزرگ صنعتی استان مرکزی در بحران به سر می‌برند.

روز یکشنبه ۱۹ شهریور، ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی برای رسیدگی به وضعیت کارخانه‌های ماشین‌سازی اراک، هپکو، آذراب، واگن‌پارس، ساینا و ایرالکو جلسه تشکیل داد.

این شش واحد صنعتی بزرگترین واحدهای تولیدی از مجموع حدود ۸۰ واحد تولیدی با وضعیت بحرانی این استان هستند که ماه‌هاست دستمزد کارگران خود را پرداخت نکرده اند.

در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان تاکید شد سیستم بانکی به تنهایی قادر به حل مشکل این واحدها نیست و حل مشکلات واحدهای صنعتی استان منوط به سرمایه‌گذاری خارجی است.