چهارشنبه , ۸ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ژنرال اسرائیلی: اسرائیل باید برای رویارویی مستقیم با ایران آماده شود

ژنرال اسرائیلی: اسرائیل باید برای رویارویی مستقیم با ایران آماده شود

یک ژنرال بلندپایه ارتش اسرائیل گفته است «تهدیدات ایران همچنان اصلی‌ترین نگرانی اسرائیل است» و یکی از دلایل این هراس این است که «ایرانی‌ها شباهت بسیار زیادی به اسرائیلی‌ها دارند».

او اضافه کرده که اسرائیل «باید برای رویارویی مستقیم با ایران آماده شود اما باید اعتراف کرد که نمی‌تواند به تنهایی با ایران مقابله کند».

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، ژنرال یائیر گولان معاون پیشین ستاد کل ارتش اسرائیل، جمعه هفدهم شهریور در سخنرانی در اندیشکده واشینگتن برای سیاست خاور نزدیک افزوده است که شباهت زیاد ایرانی‌ها به اسرائیلی‌ها خطر آنها را «بسیار بسیار بیشتر می‌کند».

به‌نوشته جروزالم پست در شماره یکشنبه نوزدهم شهریور، به گفته این نظامی ارشد اسرائیلی، این که «ایرانی‌ها پیشرفته‌تر هستند، پیشینه تمدنی طولانی‌تری دارند، از مراکز علمی، صنایع و دانشمندان خوب و جوان‌های با استعداد زیادی برخوردارند، خطر آنها را برای اسرائیل بیشتر می‌کند».

همچنین به گزارش وبسایت اسرائیی والا، یائیر گولان این را نیز گفته است که تعیین یک سیاست راهبردی برای مقابله با ایران یک ضرورت است زیرا احتمال مقابله مسقیم با ایران «نمی‌تواند نادیده گرفته شود».

ژنرال گولان در همین حال گفته است اسرائیل و ایران در یک رویارویی مستقیم در چارچوب «جنگ فرسایشی» ممکن است بهای گزافی بپردازند اما اگر اسرائیل بخواهد «به دستاوردهای چشمگیرتری برسد نمی‌تواند به تنهایی اقدام کند».

ژنرال گولان در اشاره به همپیمانی با آمریکا، یاری‌های نظامی آمریکا به اسرائیل را مهم دانسته و گفته است، برای یک پیروزی نظامی بر ایران، اسرائیل کاملاً به آمریکا وابسته است و «باید به این وابستگی به عنوان حقیقتی از زندگی‌مان اعتراف کنیم».

به‌نوشته وب‌سایت والا، این نظامی افزوده است، «در حالی که ما نیروی پیاده‌نظام در آن سوی مرزها نداریم، نمی‌توانیم نیروهای خود را به آن سوی دریاها بفرستیم، پاسخ این پرسش که بنا بر این، پیروزی چگونه به‌دست خواهد آمد، در بخش محرمانه سند سیاست دفاعی جدید اسرائیل قرار دارد».

ژنرال گولان گفته است، برای اسرائیل ایران «خطر بزرگ‌تری در مقایسه با داعش است» زیرا اسرائیل سال‌ها با «تروریست‌های اسلامگرای شبیه داعش مبارزه کرده و آموخته چگونه با آنها برخورد کند».

ژنرال گولان در اشاره به آنچه که نخست‌وزیر اسرائیل «حضور فزاینده ایران در سوریه» می‌نامد، گفته است نقش ایران در سوریه پر رنگ‌تر شده و در غرب سوریه به مرزهای اسرائیل نزدیک می‌شود.

ژنرال گولان در مورد حضور نظامی روسیه در سوریه نیز گفته است منافع اسرائیل و روسیه در سوریه همسان نیست اما تأثیرات حضور روس‌ها (در سوریه) منفی نیست و هر چند که این وضع ممکن است تغییر کند اما روسیه تا حال عملا شریک خوبی برای اسرائیل بوده است.

ژنرال گولان گفته است روس‌ها حامی ایدئولوژی ایرانی‌ها نیستند بلکه از نفوذ ایران در راستای منافع خود بهره‌برداری می‌کنند.

ژنرال گولان اقدامات ایران در منطقه را بر اساس «کمترین سرمایه‌گذاری» و یک روش «زیرکانه» نامیده و گفته است آنها ترجیح می‌دهند برای پیشبرد هدف‌هایشان پول خرج کنند و همپیمانان آنها خون بدهند.

این نظامی دوره ذخیره ارتش اسرائیل در پی حمله منتسب به اسرائیل علیه یکی از صنایع مرکزی ارتش سوریه در بامداد پنجشنبه سخنرانی کرده است.

سوریه می‌گوید، ارتش اسرائیل یک مرکز نظامی این کشور در شهر مصیاف در استان حماء را بمباران کرده که به کشته شدن دو نظامی سوریه منجر شد؛ سوریه و لبنان به خاطر این حمله، علیه اسرائیل به سازمان ملل و شورای امنیت شکایت کرده‌اند.

اسرائیل رسماً نسبت به این حمله هوایی علیه مرکز صنایع نظامی SERS سکوت کرده ولی پیشتر گفته بود در رابطه با احداث کارخانه تولید موشک نقطه‌زن ایران در سوریه و لبنان و خطرات آن برای اسرائیل «دست به‌روی دست نمی‌ذارد».

آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل نیز در پی حمله بامداد پنجشنبه گذشته به سوریه بدون اشاره مستقیم به آن گفته بود، «اسرائیل از هر چه که در توان دارد برای جلوگیری از شکل‌گیری دالان شیعی از تهران تا دمشق استفاده می‌کند».

ژنرال هرتزی لوی رئیس سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل نیز پنجشنبه با گفتن اینکه «ایران در پی تقویت جای پای خود در نزدیکی مرزهای اسرائیل است»، افزوده بود کشورش با تهدیدات دور و نزدیک مقابله می‌کند.