سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » آخرین و مهم ترین تحولات خاورمیانه؛

آخرین و مهم ترین تحولات خاورمیانه؛

آغاز عملیات آمریکا و کردها برای حمله به دیرالزور/ورود نیروهای اسرائیلی به خاک سوریه با تانک و لودر/درخواست کمک بارزانی از ایران/ شکسته شدن محاصره فرودگاه دیرالزور،  از جمله مهم ترین و آخرین تحولات خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در همین راستا، باید از آغاز عملیات آمریکا و کردها برای حمله به دیرالزور نیز به عنوان یکی از تحولات مهم نام برد.
شکسته شدن محاصره فرودگاه دیرالزور، ورود نیروهای اسرائیلی به خاک سوریه با تانک و لودر و درخواست کمک بارزانی از ایران از جمله مهم ترین و آخرین تحولات خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در همین راستا، باید از آغاز عملیات آمریکا و کردها برای حمله به دیرالزور نیز به عنوان یکی از تحولات مهم نام برد.

به گزارش تابناک، خبرگزاری آناتولی روز شنبه طی خبری به نقل از منابع محلی در سوریه اعلام کرد که عملیات نیروهای پ.ی.د و پ.ک.ک با حمایت آمریکا برای آزادسازی دیرالزور از دست داعش از سمت شمال این شهر آغاز شده است.

بنا به اعلام این رسانه، عملیات این نیروها از منطقه شدادی در جنوب حسکه فرماندهی می شود و عوامل پ.ی.د و پ.ک.ک از منطقه قرق یدی از توابع حسکه به سوی جنوب غرب پیشروی کرده و به سوی دیرالزور در حال حرکت و پیشروی هستند.

آغاز عملیات آمریکا و کردها برای حمله به دیرالزور/ورود نیروهای اسرائیلی به خاک سوریه با تانک و لودر/درخواست کمک بارزانی از ایران
آغاز عملیات آمریکا و کردها برای حمله به دیرالزور/ورود نیروهای اسرائیلی به خاک سوریه با تانک و لودر/درخواست کمک بارزانی از ایران
به گزارش این رسانه، بخش اعظم دیرالزور که پیش از جنگ در سوریه 230 هزار نفر جمعیت داشت، از جولای 2014 در اشغال داعش است و حومه این شهر در کنترل نیروهای داعش و ارتش سوریه قرار دارد.

چند روز پیش با عملیات نیروهای ارتش سوریه به سوی مرکز دیرالزور، محاصره سه ساله این شهر توسط داعش شکست.

شکسته شدن محاصره فرودگاه دیرالزور

روز شنبه منابع میدانی اعلام کردند که نخستین نیروهای ارتش سوریه و مقاومت وارد فرودگاه نظامی دیرالزور شدند.

باورود نیروهای ارتش سوریه به فرودگاه محاصره سه ساله این فرودگاه و محله های هرابش و الطحطوح شکسته شد.

این فرودگاه و دو محله هرابش و الطحطوح که مانند دیگر محله های شهر دیرالزور از سه سال پیش در محاصره گروه تروریستی تکفیری داعش قرارگرفته بود، چند ماه پیش با اشغال منطقه مقابر از سوی داعش، از دیگر مناطق شهر جدا شد.

به گزارش شبکه الاخباریه سوریه، یگان های مهندسی و تخریب ارتش 400 مین و تله انفجاری را در اطراف این فرودگاه خنثی کردند.

آغاز عملیات آمریکا و کردها برای حمله به دیرالزور/ورود نیروهای اسرائیلی به خاک سوریه با تانک و لودر/درخواست کمک بارزانی از ایران

فرودگاه دیرالزور یک فرودگاه نظامی است که به ساکنان این شهر نیز خدمات مسافرتی ارائه می کرد. این فرودگاه دارای مساحت 22 کیلومتر مربع و باندی به طول سه هزار و عرض 45 متر است.

نخستین یگان های ارتش سوریه و نیروهای مقاومت سه شنبه گذشته وارد مقر تیپ 137 در غرب شهر دیرالزور شدند.

با ورود این نیروها، محاصره محله های غربی و شمال غربی دیرالزور از جمله جنینه، الرشدیه، میشیه، جمعیه الزهور و تیپ 137 شکسته شد.

استان دیرالزور در شرق سوریه در مرز این کشور با عراق و شهر دیر الزور در کرانه رود فرات واقع شده است.

شهر نفت خیز دیرالزور از سال 2014 در محاصره گروه تروریستی تکفیری داعش بود و کمک رسانی به ساکنان این شهر فقط از طریق پرتاب محموله ها توسط هواپیماهای باری انجام می شد.

ورود نیروهای اسرائیلی به خاک سوریه با تانک و لودر

منابع خبری از ورود غیر قانونی چندین نیروی اسرائیلی با دو لودر و یک تانک مرکاوا و دو خودروی نظامی به عمق 200 متری خاک سوریه در منطقه جولان در استان قنیطره خبر دادند.

به نوشته خبرگزاری فلسطینی «معا»، نیروهای اسرائیلی از سمت شهرک «بئر عجم» وارد منطقه شدند اقدام به عملیات حفر و ایجاد موانع طبیعی در اطراف خود کردند.

منابع محلی گفته‌اند که نیروهای صهیونیستی، شب گذشته برای عملیات شناسایی به این منطقه وارد شده بودند.

این نقض تمامیت ارضی سوریه، پنجمین مورد در مدت اخیر است و پیش از این نیز عناصر صهیونیستی وارد شهرک‌های «جباتا الخشب»، «بریقه»، «بئر عجم» و «کودنه» شده بودند.
درخواست کمک بارزانی از ایران

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، گفت که نمی‌خواهد بر سر مساله استقلال کردستان وارد درگیری نظامی شود، اما در عین حال با کسانی که بخواهند با زور اسلحه بر سر کرکوک بجنگند، مقابله خواهد شد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره احتمال درگیری نظامی در مناطق مورد مناقشه مانند کرکوک و طوزخورماتو، گفت: “امیدواریم ناچار نشویم با کسی بجنگیم. نمی‌خواهیم هم با کسی بجنگیم.”

بارزانی در پاسخ به سؤالی درباره ورود احتمالی نیروهای حشد الشعبی به کرکوک گفته است:” اگر آنها فقط تهدید می کنند بگذار حرف خودشان را بزنند. اما اگر بخواهند وارد عمل شوند فکر کنم بعد از آن وضعیت جدیدی پیش رو خواهیم داشت.”

وی افزود: “می‌خواهیم کرکوک سمبل همزیستی اقوام و ادیان باشد، ولی هر نیرویی اگر در فکر این باشد که با زور و سلاح بخواهد واقعیت کرکوک را عوض کند و آن را از کردستان جدا کند باید توقع این را داشته باشد که همه کردها خود را آماده جنگ برای این شهر کنند.”

رئیس اقلیم کردستان عراق در بخش دیگری از این مصاحبه، نگرانی‌های مطرح‌شده درباره عواقب احتمالی همه‌پرسی را رد کرد.

بارزانی در پاسخ به سؤالی در خصوص احتمال افزایش بی‌ثباتی در اثر همه‌پرسی گفت: “اصلا چه موقع اینجا امنیت و آسایش داشته که ما از به هم خوردنش بترسیم؟ کی عراق یکپارچه بوده که الان از به هم خوردنش بترسیم؟ آنها که این حرف‌ها را می‌زنند فقط بهانه می‌تراشند.”

رئیس اقلیم کردستان گفت: ایران می‌تواند با استفاده از نفوذی که بر دولت مرکزی عراق دارد، برای حل اختلافات میان بغداد و اربیل کمک کند.