یکشنبه , ۹ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » يك برنامه تلويزيوني در آمریکا اعلام كرد؛ ایران پنهانی از القاعده حمایت می‌کند و در حملات ۱۱ سپتامبر نقش کلیدی داشته است.

يك برنامه تلويزيوني در آمریکا اعلام كرد؛ ایران پنهانی از القاعده حمایت می‌کند و در حملات ۱۱ سپتامبر نقش کلیدی داشته است.

برای اولين بار امريكا و كارشناسانش در يك برنامه تلويزيوني اعلام كردند كه ايران در حملات تروريستي يازده سپتامبر نقش مهمي داشته و بدون كمك ايران آن حادثه اتفاق نمي افتاد!

به گزارش شبتاب نیوز به نقل از العربیه؛ شماری از کارشناسان آمریکایی برای اولین بار در یک برنامه‌ تلویزیونی مستند که شامگاه جمعه ۸ سپتامبر ۲۰۱۷، از کانال تلویزیونی العربیه، پخش شد، به نقشی که ایران در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ایفا کرده بود، پرداخته‌اند.
یکی از کارشناسان آمریکایی با اشاره به ابعاد گسترده حمایت ایران از القاعده تأکید کرد، نقشی که ایران و حزب الله لبنان در این حملات خونین ایفا کردند، نقشی بنیادین و محوری بود به طوری که اگر ایران و حزب الله لبنان کمک نمی‌کردند آن حادثه هرگز اتفاق نمی‌افتاد.
این مستند دیدگاه‌های مختلفی را ارائه می‌دهد که همه بیانگر دست داشتن ایران در این حملات است. مستند تلویزیونی با مشارکت تعدادی از شخصیت‌هایی امنیتی آمریکا که پس از حملات ۱۱ سپتامبر عوامل شرکت کننده، پرونده‌های آنها را بررسی و دنبال می‌کردند، تهیه شده است.
این مستند به پرونده ایران در این زمینه و سطح فعالیت‌های القاعده پیش از کشتن رهبر اسامه بن لادن در ابوت آباد می پردازد.
مستند تلویزیونی همچنین رویدادهای پس از حملات ۱۱ سپتامبر را بررسی می‌کند از جمله به تصمیم دادگاه فدرال ایالات متحده آمریکا که در سال گذشته است حدود ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در آمریکا را به دلیل حمایت جمهوری اسلامی از طراحان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، مصادره کرد.
کارشناسان می‌گویند مدارک ارائه شده در این مستند، پرونده سنگین دیگری است که به کارنامه فعالیت‌های تروریستی ایران و حمایت این کشور از گروه‌های تندرو اضافه می‌شود.
در این فیلم مستند به تاریخ روابط میان القاعده و ایران اشاره می‌شود و مدارک نشان می‌دهد که چگونه ایران از آغاز فعالیت‌های القاعده زمینه را برای تقویت این شبکه فراهم کرد و تجربه‌های تروریستی سازمان‌های تحت نظارت و فرماندهی تهران مانند حزب الله لبنان و غیره را در اختیار این شبکه قرار داد.
مدارک ارائه شده در این مستند همچنین نشان می‌هد که ایران در همه عملیات تروریستی القاعده از حمله به کشتی «یو. اس. اس» آمریکا در سواحل یمن گرفته تا حمله انتحاری‌ها به سفارت آمریکا در نایروبی و عملیات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، همدست القاعده بوده و چگونه همه تغییرات سیاسی و منطقه‌ای نتوانست تأثیری بر روابط میان القاعده و ایران بگذارد. در این مستند در پایان نتیجه‌گیری می‌شود که روابط ایران با گروه‌های تروریستی حتی پس از مرگ بن لادن و ظهور «مشکوک»، داعش نیز همچنان پیوسته، قوی و پا‌برجا مانده است.