یکشنبه , ۹ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » شیخ الاسلام مولوی عبدالحمید: مدیران دولتی به تبعیض نسبت به اهل سنت پایان دهند

شیخ الاسلام مولوی عبدالحمید: مدیران دولتی به تبعیض نسبت به اهل سنت پایان دهند

شیخ الاسلام مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در پاسخ به نامه علی خامنه‌‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران اظهار امیدواری کرده که مدیران دولتی در سطوح مختلف «نسبت به رفع هر نوع تبعیض و نابرابری بین مردم شریف ایران که همه به منزله اعضای یک خانواده‌اند» اقدام کنند.

امام جمعه سنی‌های زاهدان ۱۵ شهریور در نامه‌ای از علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی خواسته بود فرمان دهد تا تبعیض و نابرابری نسبت به اهل سنت پایان یابد. خامنه‌ای هم در پاسخ نوشته بود:

«همه ارکان جمهوری اسلامی موظفند بر اساس معارف دینی و قانون اساسی هیچ‌گونه تبعیض و نابرابری بین ایرانیان از هر قوم و نژاد و مذهبی روا ندارند. ما هم به جد معتقدیم همه باید با هم در کنار هم و در صنوف فشرده و واحدی به سربلندی و عزت ایران اسلامی بیندیشند و در راه آن تلاش کنند.»

این نخستین بار است که نامه‌ای از رهبر جمهوری اسلامی خطاب به امام جمعه اهل تسنن زاهدان در رسانه‌ها منتشر می‌شود.

بر اساس اصل ۱۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی مقامات عالی نظام یعنی رهبری و ریاست جمهوری فقط به شیعیان اختصاص دارد. در سال‌های گذشته سنی‌مذهبان ایرانی از وزارت و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان و فرماندهی سپاه و ارتش محروم بودند و حتی در سیستان و بلوچستان و در کردستان ایران هم که اکثریت با اهل تسنن است، هیچ مقام مهمی در حد استاندار به آن‌ها اختصاص داده نشده است.

علاوه بر این بارها مساجد و نمازخانه‌‌های اهل سنت ویران یا بسته شده است. به عنوان نمونه به تخریب مسجد شیخ فیض در مشهد و حمله به مسجد مکی در زاهدان و تخریب نمازخانه اهل سنت در پوپک تهران می‌توان اشاره کرد. در واکنش به تخریب نمازخانه اهل سنت در پوپک مولوی عبدالحمید در  نامه‌ای به علی خامنه‌ای و به حسن روحانی هشدار داده بود که چنین اقداماتی زمینه‌های افراط‌گرایی و تکفیر را فراهم می‌آورد.