سه شنبه , ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » فرانسه.. رابطه مشکوک “عوامل ایرانی-عراقی” با مواد شیمیایی کشف شده در پاریس!

فرانسه.. رابطه مشکوک “عوامل ایرانی-عراقی” با مواد شیمیایی کشف شده در پاریس!

جرارد کولومب وزیر کشور فرانسه، پنجشنبه ۷ سپتامبر، از وجود «رابطه مشکوک عوامل ایرانیء عراقی» با ماجرای آپارتمانی خبر داد که روز چهارشنبه مواد به کار رفته برای ساخت بمب در آن کشف شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروهای پلیس این کشور، روز پنجشنبه، در آپارتمانی در نزدیکی پاریس، ۱۰۰ گرم ماده TATB آماده برای استفاده کشف کردند که معمولا داعش از آن را برای ساخت بمب به کار می‌برد. علاوه بر آن، ابزارهایی برای ساخت بمب و مواد شیمیایی هم در این آپارتمان کشف شد.نیروهای پلیس فرانسه همچنین دو مرز ۳۶ و ۴۷ ساله را در این رابطه دستگیر مظنون سومی را در بازداشت پیش‌گیرانه قرار دادند.این اقدام‌ها در چارچوب تحقیقی صورت می‌گیرد که شعبه مبارزه با تروریسم در دادستانی کل پاریس، آن را آغاز کرده است.

پیدا کردن تصادفی مواد

بi گزارش العربیه، کشف مواد منفجره در آپارتمان تصادفی بود. مواد منفجره را تعمیر کار تاسیسات در ساختمانی پیدا کرد که آپارتمان در آن قرار دارد. او برای رفع مشکل رسوب آب، به ساختمان رفته بود.این تعمیرکار نیروهای پلیس را در جریان ماجرا قرار داد. از این رو نیروهای پلیس با یورش به آپارتمان، مستاجر آن به همراه دوستش را دستگیر کردند. منابع پلیس می‌گویند که نیروهای پلیس، این دو نفر را در خودرویی وَن دستگیر کردند که مالکیت آن به مستاجر آپارتمان باز می‌گردد.

شایان ذکر است که ۳۱ اوریل ۲۰۱۷، قانونی در فرانسه صادر شد که بر پایه آن هرکس بخواهد مواد منفجره بخرید، باید کارت شناسایی خود را نشان داده و توضیح دهد مواد را برای چه می‌خواهد.

در جریان حملات تروریستی سه سال گذشته در فرانسه بیش از ۲۳۰ نفر کشته شده‌اند.