جمعه , ۸ مهر ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اعتراف معکوس ولایتی به ورشکستگی کامل دانشگاه آزاد

اعتراف معکوس ولایتی به ورشکستگی کامل دانشگاه آزاد

 اعتراف معکوس علی اکبرولایتی – از خوش نشینان زیر چتر رهبری- به ورشکستگی کامل دانشگاه آزاد، پس از رفسنجانی زدایی: خالی بودن صندلیها از استاد و دانشجو به معنی ورشکستگی دانشگاه آزاد نیست؟!!!

رئیس هیئت موسس و هیئت‌امنای دانشگاه آزاد گفت: تلاش مدیریت جدید بر این است که با افزایش کیفیت در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری حرکت کنیم.

به گزارش مشرق، علی‌اکبر ولایتی رئیس هیئت موسس و هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران که صبح امروز (چهارشنبه 15 شهریور) در ساختمان فرهیختگان دانشگاه آزاد برگزار شد، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی یکی از پدیده‌های مهم انقلاب اسلامی است، با تاکید بر پسوند اسلامی که مورد تایید امام‌خمینی(ره) هم بوده است. این دانشگاه نه خصوصی و نه دولتی است و متعلق به تمام مردم است.

وی افزود: تلاش مدیریت جدید بر این است که با افزایش کیفیت در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری حرکت کنیم و تاکید بر این است که افراد بااستعداد که مشکل مالی دارند، بتوانند در دانشگاه تحصیل کنند و همچنین جذب نخبگان و بورسیه کردن افراد مستعد از مهمترین مواردی است که مانع از فرار مغزها می‌شود.

ولایتی درباره مشکل رشته محل‌های دانشگاه آزاد و اختلاف این دانشگاه با وزارت علوم، بیان داشت: مسائل ما با وزارت علوم در مورد رشته محل‌ها به تفاهم و به جایی رسید که مرضی‌الطرفین بود.

رئیس هیئت‌امنای دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: خالی بودن صندلی‌ها به معنای ورشکستی نیست و در تمام دانشگاه‌ها صندلی خالی وجود دارد، برنامه ما این است که بعضی رشته‌ها را جای بعضی دیگر لحاظ کنیم. تغییر رشته‌ها با موافقت وزارت علوم راهگشا خواهد بود و این مشکل را حل خواهد کرد.

ولایتی درباره ترمیم هیئت‌امنا و هیئت موسس دانشگاه آزاد گفت: هنوز افرادی را به شورا معرفی نکرده‌ایم، اما به زودی در این زمینه اقدام خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد جای ضدانقلاب نیست، تاکید کرد: در اسلام داشتن عقیده آزاد است و بعضی از دانشمندان در اسلام غیرمسلمان بوده‌اند، اما مشکل این است که استادی تریبونی به دست دارد و هر چه می‌خواهد، می‌گوید و دانشجو هم نمی‌تواند و اجازه پاسخ دادن ندارد و معتقدیم هر کسی که به عنوان معلم به دانشگاه آزاد بیاید باید در چارچوب نظام باشد، هر کسی نمی‌خواهد در این چارچوب باشد نیاید، ما کسی را مجبور نمی‌کنیم، در حالی در دانشگاه استادی هست که می‌گوید مصلحت جمهوری اسلامی دوستی با اسرائیل است و این قابل قبول نیست.

ولایتی درباره حقوق‌های نجومی مدیران دانشگاه آزاد نیز اظهار داشت: من از دانشگاه آزاد حقوق نمی‌گیرم، در دانشگاه آزاد قرار بر این شد که آنچه مصوبه دولت است در دانشگاه آزاد نیز اجرا شود، ولی از گذشته خبری ندارم.

رئیس هیئت‌امنای دانشگاه آزاد در پاسخ به اینکه با توجه به تعداد غیبت‌های حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی در هیئت موسس، آیا ایشان از هیئت موسس کنار گذاشته شده‌اند؟ خاطرنشان کرد: ایشان هر زمان در جلسات حضور پیدا کنند عضو هیئت موسس و هیئت‌امنا خواهند بود و احتمالا به خاطر مشکلاتی در جلسات حضور پیدا نکرده‌اند.

وی درباره اخباری مبنی بر اخراج بیش از 80 نیروی مطبوعاتی دانشگاه آزاد گفت: تا آنجا که بنده می‌دانم بعد از مدیریت دانشگاه آزاد، تعدادی از همکاران مطبوعاتی استفاء داده‌اند. طبیعی است در هر دستگاهی مدیران جدید بیایند سیاست‌هایی دارند و هر کسی با این سیاست‌ها همراه نباشد اعلام انصراف از همکاری می‌کند. آنچه بنده می‌دانم بخش عمده‌ای از همکاران با مدیریت جدید همکاری می‌کنند.

ولایتی درباره انتشار اخباری در مورد تخلفات مالی دانشگاه آزاد در دوران گذشته گفت: جزو اولین کارهایی که در دانشگاه آزاد انجام دادیم، درخواست از یک مرکز حسابرسی معتبر برای بازرسی و بررسی حساب‌های دانشگاه آزاد بوده است. مطالبی که عمدتا بیان می‌شود شایعات است و نباید به آنها توجهی کرد، زیرا کار این مرکز هنوز تمام نشده و نتایج هنوز معلوم نیست. هدف ما از این کار اقدامات پیشگیرانه است، زیرا هر جا امکانات مالی وسیع باشد ممکن است مورد سو استفاده قرار گیرد.

وی درباره تغییر دوباره نام واحد نجف‌آباد دانشگاه آزاد بیان داشت: این تغییر نام به درخواست خانواده شهید حججی صورت گرفته است. خانواده معظم این شهید معتقد بودند که نجف‌آباد شهدای زیادی به انقلاب تقدیم کرده و نام‌گذاری این واحد به نام یک شهید درست نیست که ما به درخواست این خانواده احترام گذاشتیم.

وی در مورد اظهارات آمانو نیز خاطرنشان کرد: باید از گذشته درس گرفته باشند و تحت القائات آمریکا قرار نگیرند و تاسیسات نظامی قابل بازدید نیست، چه از طرف آمانو و یا غیره.

رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد در مورد پیش‌بینی خود درباره آینده روابط با عربستان، بیان داشت: تا به حال حج به خوبی برگزار شده و دو طرف به توافقات و تعهدات خود عمل کرده‌اند و قرار بر این است که از دو کشور هیئت‌هایی برای سرکشی از اماکن‌ دیپلماتیک و سفارتخانه خود بازدید کنند، همچنین با عربستان در روابط دوجانبه مشکلی نداریم و به عربستانی‌ها توصیه می‌کنیم در مسائل داخلی کشورهای دیگر مداخله نکنند.

ولایتی در مورد رفراندوم اقلیم کردستان عراق بیان داشت: در مورد عراق، حفظ تمامیت ارضی برای ما بسیار مهم است و از تمامیت ارضی همه کشورها دفاع می‌کنیم. این همه‌پرسی علیه تمامیت ارضی عراق است و اما مسئولان و گروه‌های عراقی نیز این موضوع را بیان کرده‌اند. ایران نیز با هر اقدامی که به تمامیت ارضی این کشور لطمه بزند مخالف است، زیرا این کار مقدمه تجزیه عراق است که ما با آن مخالف هستیم.

وی در مورد کشتار مسلمانان در میانمار گفت: از جمله بی‌منطق‌ترین کارها کشتن افراد مسلمان میانمار به بهانه و ادعای واهی است که همچنان این جریان ادامه دارد و باید سازمان‌های بین‌المللی توجه بیشتری نسبت به این موضوع داشته باشند.

منبع: تسنیم