یکشنبه , ۹ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » حقوق بشر » احکام حبس زندانیان آمریکایی در ایران به تائید رسید

احکام حبس زندانیان آمریکایی در ایران به تائید رسید

یک مقام قوه قضائیه جمهوری اسلامی می‌گوید احکام ۱۰ سال زندان یک شهروند آمریکا، دو ایرانی-آمریکایی و یک لبنانی مقیم آمریکا، به جرم همکاری با “دولت‌های خارجی” در دادگاه استیناف به تایید رسیده است.

خبرگزاری میزان، نزدیک به قوه قضائیه به نقل از عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، گزارش داد: درخواست تجدیدنظر ژیائو وانگ، شهروند آمریکایی، سیامک و باقر نمازی، دو شهروند ایرانی-آمریکایی و نِزار زَکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا رد شده است و این افراد هر یک به گذراندن ۱۰ سال زندان محکوم شدند.

عباس جعفری دولت‌آبادی تاکید کرد: ژائو وانگ، شهروند آمریکایی چینی‌تبار، به اتهام “همکاری با دولت‌های خارجی” به ۱۰ سال زندان محکوم شده است. حکم زندان ژیائو وانگ در مرداد ماه از سوی قوه قضائیه ایران اعلام شده بود.

همچنین این مقام قوه قضائیه اعلام کرد: شهروند لبنانی هم به اتهام همکاری با دولت آمریکا به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

عباس جعفری دولت‌آبادی افزود: سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی نیز به اتهام همکاری با دولت “متخاصم” به ده سال زندان محکوم شده‌اند و حکم زندان آنان مورد تائید قرار گرفته است.

سیامک و باقر نمازی، دو شهروند ایرانی-آمریکایی و نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا در ماه اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام “جاسوسی” برای آمریکا مجرم شناخته شدند.

بدنبال صدور احکام زندان برای شهروندان دوتابعیتی آمریکایی، وزارت أمور خارجه آمریکا این اتهامات را “ساختگی” خوانده و خواستار آزادی فوری این افراد شده است.

سیامک نمازی، فرزند باقر نمازی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی استراتژیک شرکت نفتی “کرسنت” بود که در مهرماه سال ۱۳۹۴ بازداشت شد.

ژیائو وانگ، دانشجوی دکترا در دانشگاه پرینتسون که برای انجام تحقیقات درباره سلسله قاجار به ایران سفر کرده بود به جرم “ورود غیرقانونی” به کشور و “ارسال اطلاعات محرمانه به خارج” به حبس محکوم شده است.