جمعه , ۷ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » گزارش محرمانه کنگره آمریکا درباره سطح روابط قطر با ایران و اسرائیل

گزارش محرمانه کنگره آمریکا درباره سطح روابط قطر با ایران و اسرائیل

یکی از گزارش‌های محرمانه‌ای که کنگره آمریکا تهیه کرده، به سیاست‌هایی پرداخته که قطر در روابطه با ایران و اسرائیل در پیش گرفته است.

به گزارش العربیه، در گزارشی که سال 2008 صادر شده، به استراتژی‌هایی اشاره شده که قطر به دور از خط مشی شورای همکاری خلیج فارس، در پیش گرفته و ادعا می‌کند که در پی «تضمین امنیت و ثبات خود است».

این گزارش به اصرار قطر برای توسعه روابط با ایران با وجود تنش گاه به گاه میان شورای همکاری و تهران، پرداخته است. با وجود این‌که مسئولان قطری بارها چنین سیاستی را تکذیر کرده‌اند، اما گزارش آمریکایی از دیدارهای پی در پی مسئولان قطری با مسئولان حکومتی در ایران به ویژه در سال‌های اخیر اشاره کرده است. این در حالی است که دوحه به طور معمول، بی طرفی خود را در این تنش‌ها از جمله در جنگ عراق و ایران، اعلام می‌کند.

محتوای گزارش کنگره را جوزف لابارون سفیر سابق آمریکا در دوحه تایید کرده است. او در تلگرامی نوشته که مسئولان قطری، با منزوی کردن تهران، حمله به آن یا دشمن دانستن آن، موافقت نمی‌کنند و معتقند که روابط ایرانی-قطری، دوستانه است.

این سخنان، تاییدی است بر گمان‌های کشورهای بایکوت کننده قطر که این کشور را به نادیده انگاشتن شورای همکاری خلیج فارس، متهم می‌کنند.

گزارش کنگره آمریکا به روابط دائم دوحه با تل‌آویو هم اشاره می‌کند و سفرهای مسئولان اسرائیلی به پایتخت قطر، می‌پردازد.

برجسته‌ترین رویدادی که در این چارچوب به آن اشاره شده، میزبانی جلسات کارگروه‌های عربی-اسرائیلی توسط قطر، سفر سال 1996 شیمون پرز نخست‌وزیر وقت اسرائیل به دوحه و موافقت قطر با برپایی نمایندگی تجاری اسرائیل در دوحه است.

این گزارش، تعطیلی دفاتر نمایندگی اسرائیل در قطر را تکذیب کرده و به نقل از مسئولانقطری نوشته است پس از انتفاضه فلسطینی سال 2000، فعالیت در این دفاتر البته در سطحی پایین‌تر، ادامه یافت.