دوشنبه , ۲۵ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » فرانسه فرستاده‌ای برای میانجی‌گری میان قطر و کشورهای عربی تعیین کرد

فرانسه فرستاده‌ای برای میانجی‌گری میان قطر و کشورهای عربی تعیین کرد

وزارت امور خارجه فرانسه، سه‌شنبه 5 سپتامبر اعلام کرد که سفیر سابق خود در سعودی را به عنوان فرستاده‌ ویژه برای بررسی نقش فرانسه در میانجی‎‌گری به منظور حل اختلاف میان قطر و همسایگانش، برگزید.

شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت، رهبری تلاش‌های میانجی‌گرانه برای حل بحران را از اوایل ژوئن بر عهده گرفت.

فرانسه، هم‌پیمان مهمی برای سعودی به شمار می‌آید که روابط نزدیکی با مصر و امارات دارد. فرانسه همچنین از صادر کنندگان اصلی اسلحه به قطر است اما در بحران اخیر، موضعی محافظه کارانه اتخاذ کرد و تنها به دعوت به آرامش اکتفا کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، انییس روماته_استپن سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در نطق خبری روزنامه خود گفت که پراترن بیزانسنو، مشاور دیپماتیک دولت، به زودی به منطقه سقر خواهد کرد تا ضمن ارزیابی اوضاع، پیشنهادهایی درباره بهرین راه برای پشتیبانی از میانجی‌گری‌ها و آرام کردن تنش‌ها میان قطر و همسایگانش ارائه دهد.

ژوئن گذشته کشور عربی و در راس آن‌ها سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، تمام روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند. این کشورها در بیانیه‌های جداگانه‌ای، قطر را به پشیتبانی از تروریسم متهم کردند.

سعودی، امارات، بحرین و مصر، فهرستی از 13 درخواست از قطر را ارائه داده بودند که کویت به عنوان میانجی در بحران این کشور، تسلیم مقام‌های دوحه کرده بود.

برای اجرای این خواسته‌ها ضرب‌الاجلی 10 روزه تعیین شده که روز 3 ژوئیه پایان یافت و طی این مدت، قطر پاسخ‌های خود به فهرست درخواست‌ها را تسلیم کویت کرد.

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر چهارشنبه 5 ژوئیه، با قرائت بیانیه چهار کشور عربی محور مبارزه با تروریسم، تاکید کرد که موضع چهار کشور، برپایه قوانین و میثاق‌نامه‌های بین‌المللی است و پاسخ قطر به خواسته‌های مطرح شده، منفی و بی محتوا بود.