دوشنبه , ۷ آذر ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » سازمان ملل : بیشتر از ۱۲۰ هزار روهنگیا وارد بنگلادش شده اند

سازمان ملل : بیشتر از ۱۲۰ هزار روهنگیا وارد بنگلادش شده اند

سازمان ملل روز سه شنبه ۵ سپتامبر اعلام کرد که شمار پناهجویان مسلمان روهینگیا که از خشونتهای اخیر در میانمار به بنگلادش رفته اند به بیشتر از ۱۲۰ هزار نفر رسیده است. نهادهای دفاع از حقوق بشر در بنگلادش از افزایش پناهجویان اظهار نگرانی کرده اند. یک سازمان کمک به پناهجویان در مدیترانه گفته است فعالیت های خود را به آسیای جنوبی منتقل می کند تا به پناهجویان روهینگیا کمک کند.

به گفته منابع سازمان ملل روز دوشنبه بزرگترین رقم پناهجویان در روزهای اخیر یعنی حدود ۳۷ هزار نفر از مرزهای میانمار وارد بنگلادش شدند.

بنابر گزارشها طی دو روز گذشته حد اقل دو کودک پناهجو هنگام عبور از مناطق مین گذاری شده در مرز میانمار در انفجار مین زخمی شده اند.

نورخان لیتون، یک تن از مدافعان شناخته شده حقوق بشر در بنگلادش به خبرگزاری فرانسه گفت با رسیدن شمار زیاد پناهجویان یک بحران بزرگ بشری در نواحی مرزی بنگلادش ایجاد شده است. او گفت پناهجویان در همه جا مستقر شده اند و آب و موادخوراکی در حال تمام شدن است.

سازمان در روزهای گذشته اعلام کرده بود که بدلیل درگیریها کمکهای این سازمان در مناطق درگیری میان ارتش و شورشیان متعلق به اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار قطع شده است.

سازمان ” مائوس”Moas یا “سازمان نجات پناهجویان دور از ساحل” در مدیترانه روز دوشنبه اعلام کرد که برای کمک به پناهجویان روهینگیا فعالیت های خود را به خلیج بنگال منتقل می کند. به گفته این سازمان یک کشتی نجات پناهجویان که در دریای مدیترانه فعال بود آماده حرکت به سوی آسیای جنوبی شده است.

سازمان مائوس از سال ۲۰۱۴ برای نجات پناهجویانی فعالیت می کند که میخواهند از طریق مدیترانه وارد اروپا شوند. منابع این سازمان گفته اند که دیگر نمیخواهند پناهجویان نجات داده شده را به سواحل لیبی برگردانند، جائیکه مقام های لیبی این پناهجویان را ماهها و حتی سالها در زندان نگهداری می کنند.

بخشی از گروههای امدادی برای پناهجویان در مدیترانه اخیرا از سوی ایتالیا متهم به ترغیب پناهجویی غیرقانونی شده اند.