چهارشنبه , ۳ مرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » رضایی: عراق نباید تجزیه شود/ دلسوزان کردستان مخالف رفراندوم هستند

رضایی: عراق نباید تجزیه شود/ دلسوزان کردستان مخالف رفراندوم هستند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ایران معتقد است عراق نباید تجزیه شود. اگر عراق تجزیه شود، توطئه تجزیه کشورهای اسلامی به سوریه و ترکیه هم خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست خبری در بغداد در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه تلویزیونی المیادین درباره رفراندوم اقلیم کردستان عراق اظهار کرد: ایران به شدت مخالف  هرگونه اقدام برای تجزیه عراق است و امیدواریم این رفراندوم انجام نشود.

وی افزود: عراق کشوری شناخته شده و عضو سازمان ملل و از اعضای مهم پیمان های منطقه ای است و تجزیه این کشور خطای بزرگی است که به شهروندان عراقی به ویژه شهروندان شمال عراق آسیب می زند و امنیت و آرامش و پیشرفت آنان را تهدید می کند.

رضایی گفت: تجزیه عراق سرآغاز ناامنی های گسترده در عراق بلکه در کل منطقه خواهد بود و همه دلسوزان عراق، مخالف آن هستند. ما نیز مخالف این رفراندوم هستیم و از رهبران کردستان می خواهیم این کار را متوقف کنند و این مسیر را ادامه ندهند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسش شبکه تلویزیونی نجبا درباره اقدام احتمالی ایران در پاسخ به اصرار برخی مسئولان اقلیم کردستان عراق برای برگزاری رفراندوم گفت: ایران معتقد است عراق نباید تجزیه شود. اگر عراق تجزیه شود، توطئه تجزیه کشورهای اسلامی به سوریه و ترکیه هم خواهد رسید. در واقع دشمنان جهان اسلام می خواهند سوریه و ترکیه را هم تجزیه کنند. آغاز چنین روندی بزرگ ترین تهدید برای صلح و امنیت و پیشرفت کل منطقه است.

وی افزود: اصرار نادرست بر برگزاری رفراندوم، یک جنگ تجزیه را به کشورهای عراق، سوریه و ترکیه تحمیل می کند و این جنگ تجزیه ممکن است بیست سال طول بکشد و کل منطقه را ناامن کند. همه دلسوزان امنیت و پیشرفت منطقه و حتی برخی رهبران دلسوز منطقه کردستان عراق، مخالف این رفراندوم هستند.

رضایی در پاسخ به پرسش شبکه تلویزیونی إتجاه درباره پیامدهای احتمالی برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان عراق گفت: ملت و دولت عراق مخالف این رفراندوم هستند. کشورهای همسایه عراق یعنی ایران، سوریه و ترکیه نیز مخالف آن هستند و حتی احتمال دارد ترکیه در اقلیم کردستان عراق، اقدام به مداخله نظامی کند. احتمال وقوع جنگ بین دولت مرکزی عراق و دست اندرکاران رفراندوم نیز وجود دارد. به این ترتیب مردم عراق به طور عام به ویژه مردم منطقه کردستان عراق ضرر خواهند کرد.

وی افزود: این یک بازی خطرناک است که از سوی برخی رهبران منطقه کردستان با انگیزه های شخصی دنبال می شود. خیلی از رهبران کردستان عراق مخالف رفراندوم هستند و فقط برخی رهبران کرد با انگیزه های شخصی این پروژه را دنبال می کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: امروز منفعت مردم کردستان عراق، حفظ آرامش و حرکت به سوی پیشرفت اقتصادی است. مردم  این منطقه کردستان در زمان صدام و جنگ آمریکا خیلی صدمه دیدند و امروز نیاز به آرامش دارند.

رضایی در پاسخ به پرسش شبکه تلویزیونی الغدیر درباره انگیزه و مسائل پشت پرده این رفراندوم نیز گفت: این رفراندوم تا همین جا نیزیک شکست بین المللی برای مسئولان اقلیم کردستان عراق بوده است و مخالفت سازمان ملل و کشرهای اروپایی و همسایگاه عراق و عدم شرکت آنان  بزرگ ترین شکست برای این پروژه است.

وی اضافه کرد: اگر این پروژه در نقطه فعلی متوقف نشود و برخی مسئولان اقلیم کردستان عراق بر ادامه آن اصرار کنند، مشخص می شود که دو عامل در کار است که یکی انگیزه های شخصی برخی رهبران و دیگری ترجیح منافع شخصی بر منافع اقلیم کردستان عراق و همچنین وجود برخی دست های مخفی پشت صحنه است.

استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) در پاسخ به پرسش تلویزیون العهد درباره نتایج گفتگوهای سیاسی سفر اخیر آیت الله هاشمی شاهرودی و دکتر محسن رضایی به عراق گفت: سفر آیت الله شاهرودی و من، یک سفر زیارتی است. چند روز به کربلا و سامرا و امروز به کاظمین رفتیم. البته برخی برادران ما و نیز گروه های سیاسی و مذهبی عراق تقاضای ملاقات های دوستانه داشتند و دیدارهایی نیز صورت گرفت.

رضایی در پاسخ به پرسش دیگر تلویزیون العهد درباره تلاش اسرائیل برای ایران هراسی و جایگزین کردن مقابله با ایران به جای مقابله با اسرائیل در جهان عرب، گفت: رژیم صهیونیستی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران خواسته است کشورهای عربی و ایران را در مقابل هم قرار دهد. اولین اقدامش این بود که صدام را مقابل ایران قرار داد و می خواست جبهه ای از کشورهای عربی را پشت سر صدام و در مقابل ایران شکل دهد و برای همین ادبیات جنگ قادسیه را در پیش گرفتند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وقتی رژیم صدام به کویت حمله کرد، فهد حاکم عربستان به صدام گفت ما در جنگ شما علیه ایران حدود ۳۰ میلیارد دلار به شما کمک کردیم. چرا به کویت حمله کردید؟ صدام به او گفته بود من که به ایران حمله کردم می خواستم رهبری جهان عرب را در دست بگیرم.

وی گفت: به رغم خواست صدام که به دنبال ایجاد تصویر قومیتی از جنگ علیه ایران بود، ما هیچ وقت جنگ صدام علیه ایران را جنگ عربها ضد ایران ندانستیم. حتی حمله صدام به ایران را مخالفت مردم عراق با ایران تلقی نکردیم و همان موقع در زمان جنگ می گفتیم ملت عراق با ما و طرفدار ما هستند.

رضایی تصریح کرد: نگذاشتیم صدام نعل وارونه بزند و پرچمدار یک قادسیه موهوم شود زیرا معتقد بودیم عربها با ما هستند. صدام را ملعبه دست آمریکا و اسرائیل برای مقابله با انقلاب اسلامی ایران می دانستیم و اجازه ندادیم جبهه ای از کشورهای عربی علیه ایران شکل بگیرد و بزرگترین شکست صدام این بود که نتوانست چنین جبهه ای علیه ایران ایجاد کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز هم امریکا و اسرائیل می خواهند بین شیعه و سنّی اختلاف ایجاد کنند. ایجاد داعش در چارچوب این سیاست بود که البته شکست خورد. در عملیات بزرگ آزادسازی موصل، اهل سنت و شیعیان چه در ارتش و چه در حشد الشعبی با هم و در کنار هم بودند و با کمک یکدیگر موصل را آزاد کردند.

وی گفت: در آزادسازی تل عفر و دیگر مناطق هم چنین همکاری عمیق بین اهل سنت و شیعیان در مقابله با داعش وجود داشت. سیاست امریکا و اسرائیل برای تفرقه شیعه و سنّی هم شکست خورده است. ما و همه مسلمانان در جهان اسلام، اسرائیل را دشمن اصلی می دانیم و اجازه نمی دهیم آمریکا و اسرائیل این مبارزه اصیل مردمی و اسلامی را متوقف یا منحرف کنند.

رضایی افزود: جبهه مقاومت برای ما مهم است. بحمدالله امروز در ایران، لبنان، سوریه و عراق جبهه مقاومت تشکیل شده است. ما سعادتمندی جهان اسلام را به وجود جبهه مقاومت می دانیم. از عربستان هم می خواهیم به جبهه مقاومت بپیوندد و با اسرائیل مقابله کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسش شبکه تلویزیونی العراقیه درباره توافق اخیر دولت سوریه و حزب الله لبنان و مخالفت دولت عراق با بخش‌هایی از این توافق و تاثیرات سوء احتمالی آن بر روابط ایران با دولت عراق، گفت: معتقدم امروز ایران، عراق، سوریه و لبنان کشورهای دوست و برخوردار از روابط راهبردی هستند و مهمترین کشورهای قربانی تروریسم در جهان و نیز مهم ترین کشورهایی هستند که به طور صادقانه و جدی در حال مبارزه با تروریسم هستند.

رضایی تاکید کرد: وقتی چنین روحیه همکاری عمیق و صادقانه ای بین این چهار کشور وجود دارد، اگر اختلاف نظرهای جزئی در برخی مسائل به وجود بیاید، قابل حل  و فصل است، زیرا دوستی عمیق و همکاری های راهبردی بین این چهار کشور در حال گسترش است.

وی افزود: این چهار کشور با دوستی عمیق و همکاری راهبردی که هم اکنون دارند، می توانند زیربنای شکل گیری یک اتحادیه جدید را  به منظور تقویت صلح، امنیت و پیشرفت اقتصادی منطقه شکل دهند. این چهار کشور، مسیر مبارزه صادقانه با تروریسم، ایجاد امنیت و ثبات با تکیه بر قوای ملی و مستقل خود دولتهای منطقه و حرکت به سوی پیشرفت همه جانبه اقتصادی را در پیش گرفته اند و بقیه کشورهای منطقه هم می توانند به این حرکت اسلامی بپیوندند. زیرا در صورت شکل گیری یک اتحادیه از کشورهای اسلامی و برخوردار از صداقت و رویکرد مردمی، این اتحادیه با توجه به منابع نفت، گاز و معادنی که در منطقه وجود دارد، خواهد توانست قویتر از اتحادیه اروپا باشد.

رضایی در پاسخ به پرسش نماینده خبرگزاری ایرنا در بغداد پیرامون احتمال تغییر در سیاست های عربستان و احتمال توقف جنگ در یمن و خروج عربستان از بحرین، گفت: مقامات عربستان بعد از اجلاس ریاض و نشست با ترامپ، سیاست های جدیدی را اتخاذ کردند و دولت سعودی اگر بخواهد رویه ای همراه با صداقت در ارتباط با کشورهای جهان اسلام در پیش بگیرد باید از مردم یمن، سوریه، ایران و بحرین به خاطر سوءرفتارش عذرخواهی کند و اگر عذرخواهی نکند نشان دهنده عدم صداقت حکمرانان این کشور در رفتارهای بعدی خواهد بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: البته طبیعی است که عربستان احتمالاً رفتارش را تغییر دهد، چون در سوریه شکست خورد، در یمن و بحرین به نتیجه ای نرسیده است، در محاصره قطر هم دستاورد مطلوبی نداشته است. طبیعی است که اگر دولتی شکست بخورد سیاست هایش را تغییر بدهد.