یکشنبه , ۹ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » «فارن پالیسی» عنوان کرد؛ورود به «جهان جدید» با آزمایش های هسته ای کره شمالی !

«فارن پالیسی» عنوان کرد؛ورود به «جهان جدید» با آزمایش های هسته ای کره شمالی !

کاملا روشن است که خلع سلاح اتمی کره شمالی از طریق دیپلماسی یا زور امکان ندارد. گزینه نظامی قابل اعتمادی هم وجود ندارد، چون کره شمالی دست کم شصت موشک دارد و یکی از آن‌ها می‌تواند به خاک آمریکا برسد؛ از جمله موشک های بالستیک بین قاره ای جدید، که قادر به حمله به ایالات متحده هستند؛ این بدان معناست که بازی به پایان خود رسیده است

نشریه آمریکایی «فارن پالیسی» در مطلبی به موضوع آزمایش های هسته ای کره شمالی پرداخته و ضمن اشاره به فرایند ساخت بمب توسط این کشور و چالش های پیش روی ایالات متحده نوشته است: دونالد ترامپ می تواند هر آنچه می خواهد، فریاد زند، ولی ما هم اکنون در جهانی زندگی می کنیم که قدرت آمریکا نسبت به قبل بسیار کمتر شده است.

به گزارش «تابناک»، این نشریه آمریکایی در ادامه نوشته است: کره شمالی دارای ذخایر زیادی از سلاح های هسته ای است که می تواند موشک های بالستیک این کشور را مسلح کند، از جمله موشک های بالستیک بین قاره ای جدید که قادر به حمله به ایالات متحده هستند؛ بدان معنا که بازی به پایان خود رسیده است.

فارن پالیسی در ادامه به دو ارزیابی موجود در مورد توان هسته ای کره شمالی اشاره کرده و نوشته است: دو ارزیابی واقعی در مورد سلاح های هسته ای کره شمالی وجود دارد؛ یکی از گزارش ها که در 28 ژوئیه توسط جامعه اطلاعاتی ـ و نه فقط سازمان اطلاعات دفاعی ارائه شده ـ بر خلاف آنچه شما ممکن است شنیده باشید، ارزیابی کرده که کره شمالی سلاح های هسته ای را برای نصب روی موشک های بالستیک تولید کرده است که شامل نصب روی موشک های کلاس« ICBM » نیز می شود.

ارزیابی دیگری که در اوایل ژوئیه منتشر شد، اعلام کرد، کره شمالی دارای شصت سلاح هسته ای است، که معمولا بالاتر از آن چیزی است که در رسانه ها برآورد می شود؛ بنابراین، با کنار هم قرار دادن این گزارش ها، روشن است که پنجره خلع سلاح هسته ای کره شمالی توسط دیپلماسی یا اجبار بسته شده است.

این نشریه آمریکایی افزود: برنامه تسلیحات هسته ای کره شمالی، پیچیده تر و پیشرفته تر از آن چیزی است که تصور می شود و هم اکنون پیونگ یانگ با داشتن زرادخانه ای عمده از سلاح های هسته ای، شبه جزیره کره و ایالات متحده را جدی تهدید کرده است.

ورود به «جهان جدید» با آزمایش های هسته ای کره شمالی

بنا بر این گزارش، کره شمالی تاکنون پنج آزمایش موشکی انجام داده که بسیار بوده است. بسیاری از افراد پس از شکست نخستین آزمایش هسته ای کره شمالی دچار اشتباه شدند و یک دیدگاه معمول وجود داشت که کره شمالی دیگر قادر به ساخت بمب اتم نیست؛ اما این کشور مسیر ساخت بمب را ادامه داد و به نتیجه رسید.

براساس محاسبات مربوط به بازدارندگی، کره شمالی تلاش کرده به سمت ساخت سلاح های هسته ای نسبتا پیشرفته ای برود که قابلیت قرار گرفتن بر روی موشک های بالستیک با استفاده از مقدار کمی پلوتونیوم را داشته باشند. نتیجه ناامید کننده اولین آزمایش موشکی کره شمالی، ناشی از نارسایی بود اما این کشور جاه طلبی لازم برای پیمودن این مسیر را داشت؛ بنابراین، در حالی که جهان در حال خندیدن به نخستین آزمایش هسته ای کره شمالی بود، آن ها به خوبی یاد گرفتند سلاح هسته ای بسازند.

از طرفی کره شمالی معمولا آزمایش‌های اتمی خود را در تونلی زیر کوه‌های عظیم انجام می‌دهد. با استفاده از اطلاعات تصاویر هوایی و نقشه‌برداری محل، مدل سه بعدی این سایت طراحی شده است. این کوه‌ها آن قدر بلند هستند که می‌توانند بزرگی انفجارهای اتمی کره شمالی را مخفی نگه ‌دارند. بنابراین موفقیت‌های اتمی کره شمالی، بزرگتر از آن چیزی است که دیگران تشخیص می‌دهند.

نویسنده این مقاله در ادامه نوشت: با توجه به مدارک موجود، بهترین تفسیر این است که کره شمالی به سرعت به سوی تسلیحات اتمی موشکی پیش می‌رود. به علاوه، کره شمالی موشک‌های زیادی  دارد و باید این مسأله هم جدی گرفته شود که کره شمالی قابلیت آن را دارد که اورانیوم غنی شده با درصد بالا تولید کند. با وجود این، هنوز برخی فکر می‌کنند که آمریکا باید کره شمالی را قانع کرده یا حداقل برنامه‌های موشکی و اتمی این کشور را بلوک کند؛ اما تنها یک راه برای بررسی این وجود دارد که چه راهی درست است و آن گفت‌وگو با کره شمالی‌هاست.

ورود به «جهان جدید» با آزمایش های هسته ای کره شمالی

فارین پالیسی ادامه داد: کاملا واضح است که خلع سلاح اتمی کره شمالی از طریق دیپلماسی یا زور امکان ندارد. گزینه نظامی قابل اعتمادی هم وجود ندارد، چون کره شمالی دست کم شصت موشک دارد و حداقل یکی از آن‌ها می‌تواند به خاک آمریکا برسد.

نویسنده این یادداشت تصریح کرد، واقعیت این است که آمریکا نمی‌تواند در حملاتش همه آن موشک‌ها را از بین ببرد و یا مطمئن باشد که حتی یک موشک کره شمالی سئول، توکیو، یا نیویورک را هدف قرار نمی‌دهد.

نویسنده بعد از اشاره به واقعیاتی درباره قدرت اتمی و موشکی کره شمالی که همه تهدیدات جدید علیه آمریکا هستند، در پایان یادداشتش نوشت: «به جهان جدید خوش آمدید. نگویید که به شما هشدار ندادم.»

گفتنی است، کره شمالی در جدیدترین اقدام خود در شبه جزیره کره، یک بمب هیدروژنی را آزمایش کرد که واکنش های بسیاری به همراه داشته است.