سه شنبه , ۶ مهر ۱۴۰۰

بسته خبری

عصبانیت نشریه اماراتی از بازگشت سفیر قطر به ایران

گلف نیوز چاپ امارات نوشت: اقدام قطر به برقراری روابط دیپلماتیک با ایران اتفاق بحران سازی است. تصمیم قطر به بازگرداندن سفیر خود به تهران تصمیمی تحریک برانگیز و خطرناک است که مانند ریختن بنزین بیشتر بر آتشین افروخته شده است. این نشریه انگلیسی زبان آورده است: برقراری کامل روابط بین این دو کشور باعث افزایش نفوذ تهران در خلیج فارس و سایر نقاط خاورمیانه می شود. این اتفاق بعلاوه دروازه ای جدا برای ایران فراهم می اورد تا در امور منطقه دخالت کند(!). در عین حال، قطر این ارتقای روابط با ایران را تلاشی در جهت تأثیرگذاری بر نظام قدرتی در حال ظهور در منطقه می داند. به نظر می رسد بحران قطر احتمالا به این زودی ها به پایان نمی رسد. اقدام اخیر قطر در ارتقای روابط با ایران نه تنها حمله ای به حاکمیت دوحه بلکه حمله ای به حاکمیت کل اعضای شورای همکاری خلیج فارس است. ایران به دنبال انتقام است. هر چه زودتر دوحه این مسأله را درک کند بهتر است چراکه می تواند خود را از خودکشی نجات دهد و از طرفی دیگر می تواند از ایجاد دایره ی نفوذ بیشتری در خلیج فارس از سوی ایران جلوگیری بعمل آورد. قطر باید عاقلانه رفتار کند. درحالیکه روابطش با ایران به لحاظ اقتصادی به پارس جنوبی وابسته است، نباید فراتر از آن حرکت کند که اختلافات و نزاع بین دوحه و همسایگانش را بیشتر کند. نزدیکی سیاسی اخیر دوحه به ایران نشانه دیگری نسبت به افزایش تنش ها و بی اعتمادی است، آن هم زمانیکه انتظار میرفت قطری ها سعی داشته باشند همه چیز را در خلیج فارس به زمان اول خود بازگردانند.

ترکی فیصل: کشورهای منطقه علیه ایران بایستند

«ترکی الفیصل»، مدیر سابق سازمان استخبارات عربستان در مصاحبه‌ای روز جمعه با تکرار اتهامات اثبات‌نشده علیه ایران خواستار تلاش جمعی کشورهای منطقه علیه تهران شد. این شاهزاده عربستان در مصاحبه با شبکه خبری «سی‌ان‌بی‌سی» مدعی شد که سیاست‌های ایران باعث نامناسب شدن فضای برای شرکت‌های تجاری در این کشور شود. وی علاوه بر متهم کردن ایران به نداشتن سیستم قضایی با ثبات و دخالت نهادهای حکومتی در فضای اقتصادی، گفت: «ایران با تجاوزگری و نظامی‌گری در منطقه از لبنان گرفته تا عراق و سوریه پیشروی کرده است. » «ترکی الفیصل» در ادامه با نام بردن از یمن، بحرین و کویت، مدعی شد، ایران در حال انجام فعالیت‌های مخرب در این کشورها است و گفت: «ما چه اقدامی می‌توانیم انجام بدهیم؟ می‌توانیم با تلاش جمعی از بهره‌برداری ایران از تجاوزگری‌اش جلوگیری کنیم. » این مقام سابق عربستان در بخش دیگری از مصاحبه به موضوع تنش‌های دیپلماتیک کشورهای عربی با قطر پرداخت و گفت که امیر قطر، به مفاد توافقنامه یازده بندی امضا شده در سال 2015 متعهد نبوده است. /فارس

آرزوی توئیتری روحانی در عید قربان

حسن روحانی در صفحه توئیترش با هشتگ عید قربان، این عید را به همه مسلمانان تبریک گفت و نوشت: عید ایثار بر همه مسلمانان مبارک باد. به امید آنکه در سال‌های آتی شاهد برقراری امنیت و ثبات در منطقه و برگزاری عید برای همه باشیم. /خبرآنلاین

پیشنهاد مازنی برای حفظ وحدت اصلاح طلبان

یک نماینده مجلس می گوید: اصلاح طلبان بیش از آنکه به اصلاح طلبان فکر کنند باید به اصلاح طلبی بیندیشند؛ یعنی تمام سعی بر این باشد که اوضاع کشور را به سمت اصلاح پیش ببرند. این اصلاح می تواند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و… باشد. احمد مازنی نماینده تهران و عضو فراکسیون امید در خصوص راهکارهای پیشنهادی برای حفظ انسجام و وحدت اصلاح طلبان در مقاطع مختلف گفت: برای حفظ وحدت و سازماندهی تشکیلاتی، رهبری جریان اصلاحات باید همه افراد جبهه را ببیند و اینطور نباشد که بعضی اشخاص که شأن حقیقی دارند در شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان حضور داشته باشند و حضورشان نیز پر رنگ باشد و بعضی افراد که در قامت یک حزب رسمی کار می کنند احیانا کمتر دیده می شوند. نگاه واحد باید نسبت به همه وجود داشته باشد. وی تأکید کرد: مسأله دیگر اینکه اصلاح طلبان بیش از آنکه به اصلاح طلبان فکر کنند باید به اصلاح طلبی باندیشند. یعنی تمام سعی اصلاح طلبان بر این باشد که اوضاع کشور را به سمت اصلاح پیش ببرند. این اصلاح می تواند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و… باشد.

این نماینده مجلس افزود: اصلاح طلبان باید با این دید وارد فضای قدرت و فضای فعالیت های سیاسی کشور شوند نه اینکه اصرار داشته باشند که خود در قدرت باشند و به هر قیمتی به قدرت برسند. کاری که ما در انتخابات ریاست جمهوری با آقای روحانی انجام دادیم نشان دهنده همین موضوع است. ایشان اصولگرا بود و ما دیدیم که شعارهای اصلاح طلبانه می دهند و تاکنون برای دو دوره رییس جمهوری شده است. دولتی هم که معرفی کردند مشی اصولگرایانه و اعتدالی دارد اما دولت را حمایت کردیم و همچنان هم حمایت خواهیم کرد.

بزرگان اصلاحات با محذورات روحانی آشنا هستند

تناسب اصلاحات با دولت و آینده این رابطه را با حجت الاسلام مهدی شیخ عضو فراکسیون امید مطرح کرده و نظر وی را جویا شدیم. این نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هدف جریان اصلاحات، تجدید نظر در رویکردهای کلان فرهنگی، سیاسی و اقتصادی کشور با توجه به اسناد بالادستی در این حوزه‌هاست و اصلاحات نشان داده است که در این مسیر خستگی ناپذیر است. وی با بیان اینکه چه اصلاحات را تأیید کنند و چه رد، پا پس نمی‌کشد، تصریح کرد: این جریان صحنه را ترک نمی‌کند و سختی‌ها و مقاومت‌های سخت و نرم آن را از راه به در نکرده و نخواهد کرد. این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا افزود: اصلاحات جریانی ریشه دار در ایران است که در دل آن نگرش‌های متفاوتی وجود دارد. راهبرد امروز اصلاحات، پیشبُرد این پروژه بر مبنای اعتدال، آرامش و ایجاد وفاق ملی است و یکی از بهترین گزینه‌های اصلاحات برای رسیدن به ایده آقای دکتر روحانی است. سیاستمدار واقعی به حوزه مقدورات توجه می‌کند و به نظر بنده بزرگان اصلاحات با محذورات و مقدورات آقای روحانی به خوبی آشنایند. /آنا

پاسخ یک عضو جمنا به گلایه های فتاح

عضو شورای مرکزی جبهه مردمی درباره گله پرویز فتاح از عملکرد جمنا درانتخابات گفت: طبیعی است که در بعضی از موضوعات گله‌هایی نسبت به جمنا به وجود آید، چرا که بسیار جوان است و هم اینکه موج انتخابات و حاشیه‌های آن بسیار وسیع و عمیق بود. پرویز سروری درباره فعالیت جبهه مردمی نیروهای انقلاب گفت: توسعه ساختارهای جمنا در شورای مرکزی درحال بررسی است و قسمت مهمی از آن جلو رفته است که تا چند جلسه دیگر جمع‌بندی می‌شود. عضو شورای مرکزی جمنا در مورد اظهارات و دلخوری پرویز فتاح نسبت به عملکرد جبهه مردمی و قرار دادن نام او در لیست بدون اطلاع اظهار داشت: به طور طبیعی در حرکت جریانی سیاسی ممکن است نقدهایی به آن وارد و گله‌هایی وجود داشته باشد و اکنون دقیقا نمی‌دانم آقای فتاح بر چه مواضعی این نقد و گله را دارند. سروری ادامه داد: در کل جبهه مردمی در مدت کوتاهی تصمیماتی گرفت و با توجه به شرایط پرچالشی که وجود داشت، توانست اقدامات موثری انجام دهد و هدف‌گذاری‌هایی که در نظر داشت را به نتیجه برساند و انسجام بین نیروهای انقلاب را به وجود آورد. /ایلنا

یک استفتاء درباره حصر؛ از نظر فقهی مشروع است

آیت‌الله علی‌اکبر سیفی مازندرانی در استفتایی به ادله فقهی حصر پاسخ داده است.

متن سوال و استفتاء به شرح زیر است.

متن استفتاء

محضر مبارک حضرت آیت‌الله سیفی مازندرانی

همان گونه که مستحضرید در قضیه انتخابات سال 1388 عده‌ای به بهانه تقلب در انتخابات دست به شورش بر ضد نظام اسلامی زده و فتنه‌ای بزرگ را رقم زدند و دشمنی خود را با اسلام و امام و اصل ولایت فقیه ابراز کردند و آن قدر به کار خود ادامه دادند که مورد حمایت صریح آمریکا و اسرائیل قرار گرفتند و به معارضه با جمهوری اسلامی پرداختند.

در نهایت سران این فتنه با تصویب شورای عالی امنیت ملی مورد حصر خانگی قرار گرفتند. اخیراً وجه شرعی این حصر (با توجه به اینکه این حبس مجازات بدون محاکمه و بدون دفاع متهم از خود بوده است) مورد پرسش قرار گرفته است.

لطفاً نظر خود را راجع به حکم شرعی این حصر با اشاره به مبانی فقهی آن بیان کنید.

پاسخ استفتاء

بسمه‌تعالی

حصر مزبور از نظر فقهی مشروع بوده و در جواز، بلکه در وجوب آن تردیدی نیست و این به چند جهت است؛

1- هر گونه شورش سازماندهی شده به قصد براندازی یا تغییر ساختاری در ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با هدف معارضه در مقابل ولیّ أمر مسلمین از نظر فقهی تحت عنوان «بغی» بوده و سران شورش و عوامل مؤثر آن «البغاة علی امام المسلمین» محسوب می‌شوند و احکام بغاة بر آنان مترتب می‌شود؛ زیرا مقتضای تحقیق این است که در عنوان «بغاة» خروج بر امام معصوم ـ علیه السلام ـ شرط نیست، بلکه خروج بر نائب امام و شورش در مقابل ولیّ فقیه جامع شرائط و متولّی شرعی و قانونی رهبری حکومت اسلامی داخل عنوان «بغی» نیز می باشد و همچنین صدق قتال و جنگ نظامی در عنوان «بغی» شرط نیست، چرا که دلیل تام السند و الدلالة بر اعتبار این دو قید نیست، و آنچه که برای این مقصود به آن استدلال شده است سنداً یا دلالةً مخدوش است. بلکه در موثقه ی سکونی «الخروج مع جماعة علی امام عادل» ملاک عنوان «بغی» و معیار موضوع «باغی» بیان گردیده است. و از روایات و فتاوا احکامی در حق بغاة استفاده می شود که اقل متیقن آن حبس و تعزیر است. و تشخیص کیفیت و کمیت آن با حاکم شرع می باشد، و ملاک آن مراعات مصالح اسلام و مسلمین و حفظ صیانت کیان نظام اسلامی است. (البته درباره ی ماهیت و احکام و شرایط «بغاة» در شماره ی چهارم مجلّه ی «حلقات الفقه لفعّال» تحقیق فقهی جامع و گسترده ای کرده ایم، محققین می توانند مراجعه کنند.)

2- کسی که بر ولیّ فقیه جامع شرائط خروج کند مصداق کلام امام صادق (علیه السلام) است که در مقبوله ی ابن حنظلة فرمود: «فإنّی قد جعلته علیکم حاکماً. فإذا حکم بحکمنا فلم یُقبل منه، فإنّما استخفّ بحکم الله و علینا ردٌّ. و الرادّ علینا الرادّ علی الله، و هو علی حدِّ الشرک بالله». وجه دلالت روشن است؛ چرا که حکم فقیه جامع ولیِّ أمر حکومت اسلام، مصداق «حَکَمَ بحکمنا» بوده، و نیز خروج در مقابل ایشان مصداق ردّ حکم حکومتی او، و گناهی بزرگ در حدّ شرک به خدای تعالی می باشد، و بدون تردید موجب استحقاق تعزیر به تشخیص حاکم است.

3- همان گونه که امام راحل عظیم الشأن بارها تصریح کردند، حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی از بزرگترین واجبات و اقدام به تضعیف و اخلال و براندازی آن از بزرگترین گناهان است. و به اتفاق نص و فتوی کسی که مرتکب چنین گناه بزرگی شود، فللحاکم أن یعزّره بما یراه من المصلحة؛ أی مصلحة الإسلام و المسلمین. بنابر این کمترین مجازات چنین کسانی حبس و تعزیر است.

البته بر هیچ فقیهی، بلکه هیچ اهل اطلاعی از باب قضاء پوشیده نیست که محاکمه در جائی لازم است که شخصی شاکی با فرد دیگری متشاکی (متهم) مخاصمه کرده و به قاضی جهت فصل خصومت مراجعه کنند. در چنین مواردی قاضی باید آنان را محاکمه و بر اساس میزان قضاء بالبیّنات و الأیمان حکم کند.

اما در موارد جرایم حقوق الله که از جانب شرع حدود و تعزیرات برای آن تشریع شده است، در صورتی که برای حاکم علم وجدانی به وقوع جرم حاصل شده باشد، رأساً بر او اجرای حدود إلهی واجب است و در رأس حقوق الله حفظ و حراست از کیان و امنیت حکومت اسلامی است، که جانها باید فدای آن شود. و اگر علم وجدانی نباشد شهادت دو نفر عادل شاهد عینی ماجرا کافی است. در حالیکه در مورد حصر مزبور نه تنها برای ولیّ امر، بلکه برای عامّه ی مؤمنین علم حضوری و وجدانی به دخالت بلکه رهبری فتنه ی براندازی توسط محصورین حاصل است.

و نیز بر اهل فضل پوشیده نیست که تایید و تنفیذ دستور شورای عالی امنیت ملی توسط ولیّ امر همان صدور حکم از جانب معظم‌له می‌باشد. بنابراین اعتبار محاکمه و صدور حکم مستقل در فرض سؤال اساس شرعی ندارد.

تاریخ: نهم ذی الحجه الحرام سنه 1438 ه. ق

برابر نهم شهریور سال 1396 ه. ش

پاسخ رهبر انقلاب به انتقادهای طلاب نسبت به وضعیت حوزه‌ها

در نود و هفتمین شماره نشریه خط حزب الله حاشیه‌نگاری‌هایی از دیدار سه ساعته‌ رهبرانقلاب با طلاب تهران با تیتر «شیرین و لذت بخش» منتشر شده است. دیداری که مهم‌ترین خصوصیت آن، صراحت و بی‌واسطه سخن گفتن طلاب با رهبر انقلاب بود. به گزارش خبرآنلاین، در این دیدار یکی از طلاب از رهبر انقلاب درخواست کرد که فرصت بیشتری برای شنیدن دغدغه های طلاب در طول سال قرار دهند. رهبر انقلاب در خلال بیانات خود در این باره فرمودند «شما انتقادهایی به حوزه دارید… این حوزه ای که شما می خواهید… این را شما به وجود بیاورید. حوزه را اراده شما و خواست شما به وجود می آورد. »یکی از طلاب هم با محور اینکه “ما آمده بودیم در حوزه تا… ” انتقادهایی را نسبت به وضعیت حوزه ابراز کرد که رهبر انقلاب در واکنش به این موضوع نیز چنین فرمودند: «یکی از دوستان درباره حوزه گفتند که «ما به حوزه آمده بودیم که این کار بشود، آمده بودیم که آن کار بشود»، من با این تعبیر مخالفم، نگویید «آمده بودیم»، بگویید «آمده‌ایم»، «بودیم» یعنی چه؟ بگویید «ما آمده ایم برای اینکه این کار بشود» یعنی دوام حضور خودتان را در تعبیرتان هم بیان کنید. در بیانات خودتان، آن عزم راسخ را، مثل یک رونده، مثل یک دونده، مثل یک پیماینده قاطع و مصمم این راه، همین طور عزم را شما نشان بدهید و بگویید.»

سانسور ۱۳۰ صفحه از خاطرات ابراهیم یزدی توسط دفتر نشر آثار امام

محمدجواد مظفر (مدیر انتشارات کویر) درباره سرانجام انتشار مجلدهای سوم به بعد خاطرات مرحوم ابراهیم یزدی گفت: مجلدهای اول و دوم کتاب خاطرات مرحوم ابرهیم یزدی را با عنوان‌های «شصت سال صبوری و شکوری: خاطرات دکتر ابراهیم یزدی: از تولد تا هجرت» و «شصت سال صبوری و شکوری: خاطرات دکتر ابراهیم یزدی: هجده سال در غربت» از سال ۹۲ و با آمدن دولت تدبیر و امید و سکان‌داری علی جنتی بر وزارت ارشاد مجوز چاپ گرفته و فرصت انتشار یافتد تا در سال‌های ۹۳ و ۹۴ به ترتیب زیر چاپ رفته و به کتابفروشی‌ها بیایند. اتفاقا هم این کتاب‌ها به سرعت یا استقبال مخاطبان موجه شدند و در مدت کوتاهی به چاپ دوم به بعد رسیدند. این مدیر انتشارات اضافه کرد: اما متاسفانه در ۱۶ ماه اخیر برای انتشار جلد سوم خاطرات مرحوم ابراهیم یزدی به مشکل برخوردیم. در این مدتی که کتاب تحت عنوان «شصت سال صبوری و شکوری: خاطرات دکتر ابراهیم یزدی: ۱۱۸ روز در نوفل‌لوشاتو» برای دریافت مجوز به ارشاد رفته است و از یک سال قبل که ارشاد آن را تحویل دفتر نشر آثار امام خمینی داده است با اعلام این موسسه برای حذف ۱۳۰ صفحه از کتاب که نه مورد موافقت من و نه خود دکتر یزدی قرار گرفت برای انتشار به مشکل برخورده است. /ایلنا

اطاعت از ولی‌فقیه مانند اطاعت از امام زمان واجب است

آیت‌الله جنتی در خطبه‌های نماز عید سعید قربان مسجد جمکران گفت: اطاعت از ولی‌فقیه مانند اطاعت از امام زمان واجب است چراکه هر دو در پی اجرای دستور خداوند در جامعه است که حساسیت رهبری نیز نسبت به مسأله فتنه از همین مسائل برخاسته است. /انتخاب

تکذیب عملیات انتحاری داعشی در استان فارس

در پی انتشار برخی شایعات در شبکه های اجتماعی مبنی بر حضور عامل انتحاری داعشی در دادسرای شهرستان زرقان، معاون اجتماعی پلیس فارس ضمن تکذیب هرگونه عملیات تروریستی و برقراری امنیت کامل در این شهرستان توضیحاتی ارایه کرد. سرهنگ محمدی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان فارس گفت: فردی که دارای اختلافات ملکی بوده است قصد داشته با ورود به دادسرای شهرزرقان و ضمن همراه داشتن مواد محترقه طرف دعوا را تهدید و واداربه رضایت نماید که به محض مراجعه به دادسرا با هوشیاری مامورین ناجا شناسایی و دستگیر شده است. سرهنگ محمدی همچنین با هشدار جدی به اشاعه دهندگان شایعات کذب که مایه به هم زدن آرامش در جامعه میشوند تاکید کرد با همکاری پلیس فتا و دادگستری استان،با چنین مواردی برخورد جدی خواهد شد. /میزان

رسیدگی به امور دیگران در تمام جهان اسلام وظیفه و تکلیف ماست

آیت‌الله امامی کاشانی در خطبه‌های نماز عیذ قربان با بیان این‌که «تمام ما در دنیا به امامت و ولایت نیاز داریم آن هم امامی که بتواند دنیا راتکان بدهد»، اظهار داشت: این تحول دست امام عصر (عج) رخ می دهد. جمهوری اسلامی ایران به حمدالله از نعمت ولایت برخوردار است که نایب ا مام زمان(عج) است. اما با این وجود می‌بینیم دشمنان کشور را چنین احاطه کرده‌اند. وحدت، اتحاد انسجام رسیدگی به امور دیگران در تمام جهان اسلام وظیفه و تکلیف ماست. /انتخاب

فراخوان سعید زیباکلام برای حمایت از خانواده رضا شهابی

سعید زیباکلام در کانال تلگرامی خود از جوانان انقلابی خواست تا در روز عید قربان برای حمایت از خانوده رضا شهابی که در زندان به سر می‌برد به دیدار آنها بروند. در بخشی از این فراخوان آمده است: سلام بر جوانمردان غیور. به لطف و عون الهی بنا دارم فردا روز عید قربان برای حمایت و دلجویی از خانواده آقای رضا شهابی، عضو زندانی سندیکای کارکنان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، به دیدار ایشان بروم تا ضمن شنیدن آلام و رنج‌های این خانواده راه‌های ممکن هر نوع کمکی بررسی شود. جوانان پایکار انقلاب! آرمان‌های انقلاب روزهای سخت و حساسی را امروزه طی می‌کند و بر ماست که به‌سهم و توان خود از صدمات جبران ناپذیر به آرمان‌های انقلاب ممانعت کنیم، باشد که فردای قیامت در محضر حضرت حق سرافکنده و شرمسار نباشیم. یاعلی، سعید زیباکلام.

کنسرت با شرط چادر

امیر حسین مقصودلو معروف به امیرتتلو در جدیدترین پست اینستاگرامی‌اش اعلام کرد که اگر روزی در ایران کنسرت برگزار کند شرط حضور بانوان در آن پوشیدن چادر است.

کنسرت تتلو با شرط چادر!/یک استفتاء درباره حصر/پیشنهاد عجیب حمید بقایی به مهدی خزعلی!/بزرگان اصلاحات با محذورات روحانی آشنا هستند
ورود مجلس به بررسی حادثه واژگونی اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی
سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات مجلس، از پیگیری علل سانحه اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی در داراب از سوی اعضای این کمیسیون خبر داد و گفت: اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از مجاری مختلف در حال بررسی ابعاد این حادثه هستند که پس از جمع‌بندی اطلاعات، نتایج اعلام می شود / ایرنا

روایت یکی از دانش‌آموزان از سانحه واژگونی اتوبوس

زینب رحیمی، یکی از دانش‌آموزان حاضر در اتوبوس: ساعت 23 به سوی استان فارس حرکت کردیم. تا ساعت 3 بامداد بیدار بودیم که یکی از مربیان اعلام کرد بروید استراحت کنید تا راننده حواسش پرت نشود، نیم ساعت نگذشته بود که مشاهده کردیم در بین زمین و هوا معلق هستیم. من اولین نفر بودم که از شیشه به بیرون پرتاب و از ناحیه دست و پهلو دچار شکستگی شدم. شیشه ای که حاوی مهیاوه بود و بچه ها برای پختن نان سنتی همراه داشتند به سرم برخورد کرد و همین امر باعث شد تا از شیشه اتوبوس به بیرون پرتاب شوم. رسیدگی مسئولان و پزشکان بسیار مناسب بوده و رضایت کامل دارم. /ایسنا

پیشنهاد عجیب حمید بقایی به مهدی خزعلی!

حمید بقایی در تویتر خود نوشت: هرچند آقای مهدی خزعلی از نظر سیاسی نقطه مقابل ما هستند و علیه ما بسیار سخن گفته اند اما از منظر اسلامی و انسانی بهه ایشان توصیه می کنم در صورت بستری شدن از خوردن داروهای بی نام و نشان جدا خودداری کنند”!

کنایه کی‌روش به فدراسیون فوتبال بعد از پیروزی بر کره

پیام کارلوس کی‌ روش در صفحه اجتماعی‌اش بعد از دیدار با کره جنوبی: ما باید به عملکرد این تیم احترام بگذاریم، همه دنیا دید که این تیم بدون حمایت، امکانات و شرایط ایده آل به چه موفقیتی رسیده است. این در حالی است که در خانه این شناخت از طرف کسانی که باید این کار را انجام دهند وجود ندارد. امیدوارم دنیا بتواند این قهرمانان را بشناسد زیرا آن ها تلاش می کنند، کیفیت بالایی دارند و یک تیم واقعی هستند. آن ها قهرمانان بازی در سئول هستند، مخصوصا در نیمه دوم که 10 نفره شدیم آن ها سخت کار کردند و من به آن ها افتخارم می کنم. ما در مقابل کره جنوبی یکی از ترکیب های جوان خود را به کار بردیم و دو بازیکن ما برای اولین بار در ترکیب تیم ملی حضور پیدا کردند. مقابل کره جنوبی در مقدماتی جام جهانی بازی کردیم اما این دیدار برای ما حکم آماده سازی برای جام جهانی را نیز داشت. حالا برای حفظ رکورد شکست ناپذیری و گل نخوردن می جنگیم و برابر سوریه نیز با همین تفکر به میدان می رویم، همان طور که گفتم هنوز چیزی برای جشن گرفتن نداریم.

اطاعت از ولی‌فقیه مانند اطاعت ازامام زمان واجب است

خطیب نماز عید قربان در جمکران در مورد جایگاه ولایت فقیه گفت: رهبر جامعه اسلامی در دوران غیبت، ولی‌فقیه عادل و آگاه است و این ویژگی‌ها در امام خمینی(ره) و آیت‌الله خامنه‌ای تجلی دارد از این رو اطاعت از ولی‌فقیه مانند اطاعت از امام زمان(عج) و ولی عصر(عج) واجب است. وی تأکید کرد: امروز خطر نفوذ دشمن و استکبار وجود دارد و دولت باید هوشیارانه مراقب ورود فتنه گران باشد و حضور مردم در صحنه و پشتیبانی از ولایت فقیه همواره توطئه‌ها را خنثی کرده است. جنتی با تأکید بر این‌که «مردم در صحنه هستند و هر جا فراخوان شدند آمدند»، اظهار داشت: این نظام به پشتیبانی مردم سرپا مانده است. در طول تاریخ دنیا هیچ نظامی نبوده با این حجم دشمنی، جنگ نظامی، توطئه‌های سیاسی و تحریم‌ها همچنان پا برجا باشد و این قدرت نظام، انقلاب و ولایت است، باید خط انقلاب و ولایت را شناخت. تسنیم

اشتباه ترجمه سخنان برجامی رئیس جمهور فرانسه در رسانه های داخلی!

در برخی رسانه‌های داخلی (بعضاً به نقل از خبرگزاری‌های بین‌المللی) گزارش شده که رئیس جمهور فرانسه «پیشنهاد تکمیل برجام» را ارائه داده یا خواهان «گنجاندن مفادی» در برجام در مورد وضعیت این توافق پس از ۲۰۲۵ شده است. این گزارش ها بر اساس ترجمه‌ ناقص و نادقیق از اظهارات رئیس جمهور فرانسه و سخنگوی وزارت خارجه این کشور تنظیم شده و به تبع اشتباه و گمراه‌کننده است. رئیس جمهور فرانسه در اظهارات خود هیچ «پیشنهادی» مطرح نکرد و هرگز از «اضافه کردن مفاد جدید» به برجام سخنی به میان نیاورد. سخنگوی دستگاه دیپلماسی این کشور نیز در این راستا هیچ صحبتی نکرده است. برعکس، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در پاسخ به یک پرسش و در جهت تبیین سخنان رئیس جمهور تأکید کرد که «ما نه خواهان بازگشایی (برجام) و نه خواهان مذاکره آن هستیم». این قسمت مهم از اظهارات ایشان در اغلب گزارشات در رسانه‌های داخلی از قلم افتاده است. / کانال تلگرام رضا نصری