یکشنبه , ۹ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » احتمال لغو رواديد براي گردشگران خارجي

احتمال لغو رواديد براي گردشگران خارجي

علي اصغر مونسان، رئيس سازمان ميراث فرهنگي از رايزني با وزارت امورخارجه براي تسهيل و لغو صدور رواديد گردشگران خارجي خبر داد.
هادي عسگري
علي اصغر مونسان، ديروز بعد از جلسه هيئت دولت در جمع خبرنگاران از برنامه‌هاي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري براي افزايش ورود گردشگران خارجي به كشور خبرداد. مونسان با اشاره به درآمدزايي حدود هزار و 200 دلاري ورود هر گردشگر خارجي به كشور از رايزني با وزارت امور خارجه براي تسهيل در صدور رواديد گردشگران خارجي و لغو رواديد گردشگران خبر داد.  بحث افزايش درآمد كشور از طريق ورود گردشگران خارجي و كمك به صنعت بدون نفت، براي دولت يازدهم و اكنون دولت دوازدهم، آنقدر اهميت داشته است كه هر گاه رئيس‌جمهور درباره طرح‌هاي اشتغال‌زا صحبت كند گريزي نيز به توسعه گردشگري مي‌زند. دكتر روحاني در مصاحبه تلويزيوني اخير نيز به بحث توسعه گردشگري اشاره داشت و متعاقب آن علي اصغر مونسان، رئيس جديد سازمان ميراث فرهنگي از رايزني‌ها براي تسهيل ورود توريست‌هاي خارجي به ايران مي‌گويد.
 
در سال‌هاي اخير، افزايش سفر توريست‌هاي خارجي رونق نسبي را در بخش گردشگري كشورمان به همراه داشته است، به نحوي كه ظرفيت محدود پذيرش توريست در شهر‌هاي گردشگرپذير ايران به سرعت تكميل شده و امكان استقرار گردشگران بيشتر را سخت كرده است. در اين شرايط دولت ترجيح داده است سرمايه‌گذاران بخش خصوصي را به سرمايه‌گذاري روي پروژه‌هاي هتل‌سازي تشويق كند. با وجود اينكه هتل‌هاي در دست ساخت به مرور به ظرفيت اقامتي افزوده مي‌شود، دولت طرح‌هاي بالا بردن ميزان گردشگران خارجي را دنبال مي‌كند. با وجود وعده‌هاي خوش‌بينانه مديران دولتي براي توسعه گردشگري، هنوز بسياري از كارشناسان اين حوزه با ديده ترديد به آينده گردشگري نگاه مي‌كنند.  در مقابل مونسان معتقد است گردشگري مي‌تواند راه توسعه شهرهاي كوچك باشد. وي ديروز به خبرنگاران گفت: در سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري مي‌توانيم با رقمي بسيار كوچك اشتغال زيادي ايجاد كنيم، اين درحالي است كه در ساير بخش‌ها با رقم‌هاي بسيار سنگيني شغل ايجاد مي‌شود.  رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خاطرنشان كرد: در بخش صنايع‌دستي برنامه ايجاد ۷۰ هزار شغل را به رئيس‌جمهور داده‌ايم. براساس برنامه اعلام شده به ازاي هر شغل ۵۰ ميليون تومان اعتبار پيش‌بيني شده است. اين در حالي است كه در ساير بخش‌ها اين رقم به ۵۰۰ ميليون يا حتي يك ميليارد تومان نيز مي‌رسد.  مونسان همچنين از مذاكره با دولت عراق براي لغو رواديد براي زائران ايراني خبر داد.
منبع: روزنامه جوان