جمعه , ۳۱ شهریور ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » زندانبانانِ دیکتاتور از منزل شیخ مهدی کروبی خارج شدند

زندانبانانِ دیکتاتور از منزل شیخ مهدی کروبی خارج شدند

به گزارش شبتاب نیوز، دقایقی پیش خبرنگار سحام در گفت و گویی از خانم کروبی در ارتباط با آخرین وضعیت درمانی مهدی کروبی پرسید.

همسر این رهبر زندانی به سحام گفت: آقای کروبی امروز چهارشنبه پس از آنکه بخیه های ناشی از عمل جراحی چندی پیش شان کشیده شد و پزشک محترم معالج شان شرایط و ضربان قلبی شان را مناسب تشخیص دادند ایشان از بیمارستان شهید رجایی مرخص و به مکان حصر بازگشتند.
این روزها در ارتباط با شرط اول آقای کروبی اخبار ضد و نقیصی منتشر شده است. در حالی که نوبخت سخنگوی دولت دیروز از تحقق شرط کروبی و خروج نیروهای امنیتی از منزل این رهبر معترض خبر داده بود و پیش از او جهانگیری معاون اول رییس جمهور با قاطعیت گفته بود شرط کروبی محقق خواهد شد، اژه ای سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که نیروهای امنیتی از خانه مهدی کروبی خارج شده‌اند و درخواست دوم وی مبنی بر محاکمه علنی چه زمان اجرا می شود گفته بود: “چه کسی این را گفته است؟ نیروهای وزارت اطلاعات از منزل مهدی کروبی خارج نشده‌اند و این دروغ محض است.” از فاطمه کروبی پرسیدیم: ایا شرط اول اقای کروبی مبنی بر خروج زندانبانان از منزل تان عملی شده یا آن ها هنوز درون خانه تان مستقر اند؟
این نماینده دوره پنجم مجلس گفت: بله، دولت خوشبختانه به تعهد و وعده ای که داده بود عمل کرد و نیروهای امنیتی در هفتمین سال حصر با استقرار امکاناتی در کوی چوبینه از منزل مان خارج شدند که در اينجا لازم مي دانم از اقدام همدلانه مسئولان محترم نظام در جهت خروج زندانبانان از منزل تشكر کنم. اما اینکه چرا اقای اژه ای اصرار دارند آن را تکذیب کنند بهتر از خود ایشان که مقامی قضایی هستند پرسیده شود.
وقتی از وضعیت روحی این رهبر محصور پرسیدیم، فاطمه کروبی تصریح کرد: قريب ٧ سال از حبس و حصر خانگی آقای كروبی می گذرد. ایشان بیش از سه سال از این مدت را با محرومیت از دسترسی به نور آفتاب و هوای آزاد گذراندند. در اين دوران شرایط مختلفی را تجربه کردیم از قطع تعامل با افراد و محدوديت های ارتباطی تا عدم رعايت حقوق اوليه و مهم تر از همه اشغال خانه مسکونی مان توسط زندانبانان، از وجود دوربين و شنود و سلب آرامش به واسطه اعمال دستورالعمل های سليقه ای زندانبانان تا بلاتکلیفی و ندانستن زمان پایان این رفتارهای غیرقانونی. اما طبیعی ست فردی همچون آقای كروبی که از ابتدا با ایمان و توسل به قدرت لايزال الهی پا در این مسیر سخت و پرمشقت گذاشته ثابت قدم بماند و هزینه فكر و انديشه و عقيده خود را هرچند که سنگین هم باشد بپردازد. گرچه از نظر جسمی صدمات غير قابل جبرانی در این مدت ديده اند.
بعنوان آخرین پرسش از همسر مهدی کروبی در ارتباط با شرط دوم کروبی که همان محاکمه علنی طبق اصل 168 قانون اساسی و نیز سخنان آوایی وزیر دادگستری دولت که گفته بود اگر دولت از وی بخواهد او پیگیر محاکمه علنی کروبی می شود و نیز سخن روز ششم شهریور جعفری دولت آبادی دادستان تهران که گفته بود: “اگر شرایط فراهم شود، قوه قضاییه آمادگی محاکمه دارد” پرسیدیم. فاطمه کروبی در این زمینه گفت: توجه کنیم که تمام ارکان اصلی این نظام منوط به رأی مردم است و امام بعنوان بنیانگذار این نظام بارها گفتند “میزان رأی ملت است” اما متاسفانه در انتخابات های ریاست جمهوری 84 و 88 حوادث و دخالت هایی رخ داد که آقای کروبی و بسیاری دیگر از افراد معتقد بودند میزان دیگر رأی ملت نیست و این انحراف هم بزرگ و هم خطرناک است. بنابراین دیدیم که آقای کروبی در کنار مردم معترض به این روند اعتراض کرد اما پاسخ اعتراض مردم و ایشان و دیگر شخصیت ها همراه شد با سرکوب خشن و پر شدن زندان ها از نخبگان و فعالان و نهایتا حصر و حبس بی ضابطه ای که همچنان ادامه دارد. آقای کروبی همواره اصرار داشتند و هنوز هم دارند که این موضوع مهم در دادگاهی علنی طبق اصل 168 قانون اساسی با هر ترکیبی که حاکمیت در هیات منصفه و قضات ان در نظر می گیرد مطرح شود تا ایشان به اتفاق وکلای شان به اتهام های مطرح شده پاسخ دهند و این غائله پایان پذیرد. به اميد روزي كه عقلانيت و خرد به همه اركان نظام سايه بيفكند و كشور با مسائل لاينحل مواجه نباشد.