جمعه , ۱۸ آذر ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » روحانى: انتخاب ‘بهشت و جهنم’ بر عهده خود مردم است

روحانى: انتخاب ‘بهشت و جهنم’ بر عهده خود مردم است

رئیس‌جمهوری شب گذشته در نخستین گفت وگوی زنده تلویزیونی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ٩٦ در مقابل مردم نشست و به طور زنده با آنها سخن گفت. حسن روحانی سخنانش را با مقدمه کوتاهی آغاز کرد و مجری برنامه به سرعت پرسیدن سوالات خود را از رئیس‌جمهوری آغاز کرد. مجری برنامه در نخستین سوال از حسن روحانی درباره کابینه دوازدهم پرسید و اینکه این کابینه را با کابینه قبلی تا چه اندازه متفاوت می داند.

روحانی در پاسخ گفت:« می‌توانم بگویم بزرگترین فرقی که میان دولت دوازدهم با یازدهم وجود دارد این است که من در این دولت با همه افرادی که امروز در کابینه قرار دارند، کار کرده‌ام و از آنها شناخت دارم. همانطور که نیمی از اعضای کابینه همان وزرای سابق هستند که در دولت یازدهم هم حضور داشتند و برخی دیگر نیز معاونین وزرا در دولت قبلی بودند که نمونه آن را در وزارت اقتصاد، آموزش و پرورش و ارتباطات می‌بینیم. روحانی افزود: برخی از وزرا نیز معاونین اجرایی رئیس‌جمهوری در دولت یازدهم بوده‌اند و بنابراین من با همه آنها کار کرده‌ام و شناخت بیشتری از آنان دارم و آنها نیز نظرات من را بهتر می‌دانند و با آن آشنا هستند. در نتیجه کابینه دوازدهم با مشورت بیشتر و شناخت فراوان‌تری کار خود را آغاز کرده است. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه چون نیمی از وزرا همان وزرای کابینه قبلی هستند، با مسیر و راه آشنایی دارند، افزود: بسیاری از برنامه‌های این دولت تکمیل برنامه‌های دولت یازدهم است. ما در مسیری در نیمه راه بودیم و به مردم می‌گفتیم راه باید ادامه پیدا کند مردم هم می‌گفتند که به عقب برنمی‌گردیم.

پاسخ به انتقادات

در خصوص استفاده از زنان در کابینه

رئیس دولت دوازدهم در پاسخ به برخی انتقادات درباره حضور جوانان و زنان در کابینه جدید تصریح کرد: بسیار خوشحالم که جامعه ما امروز نسبت به جوانان و بانوان حساسیت بیشتری دارد و کاملا حق با افکار عمومی است. نیرو، انرژی و ظرفیت عظیمی در جامعه وجود دارد. جوان‌ها می‌توانند تحول بیافرینند و اکثراً تحصیلکرده هستند. ما از نظر ظرفیت انسانی و علمی بسیار خوب هستیم. من هم نگرانم چرا شاهد آن سرعتی که باید باشیم در گردش نخبگان نیستیم. وی در ادامه تاکید کرد: به همه وزرا دستور دادم هر وزیری حداقل دو جوان را به عنوان معاون، مشاور و یا دستیار بگمارد و حتما از یکی از خانم‌ها در این سمت‌ها استفاده کنند. ما باید زمینه را برای جوانگرایی و استفاده از بانوان آماده کنیم. آخرین مصوبه‌ای که ابلاغ شد این بود که باید ظرفیت بخش‌های مدیریتی را برای بانوان تا ٣٠ درصد افزایش دهیم که این کار آغاز شده است. معتقدم باید از بانوان در سطوح مدیریتی و بخش‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی استفاده شود.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه برای استفاده از بانوان و جوانان مصوبه‌ای توسط رئیس هیات دولت به وزرا ابلاغ شده است، اظهار کرد: همچنین در ابلاغیه‌ای از سوی رئیس‌جمهوری به وزرا ابلاغ شده که ما این مصوبه را به همه وزرا نیز داده‌ایم و قرار است از همه ظرفیت‌های بانوان، جوانان و اهل سنت در دولت استفاده شود همانطور که در دولت قبلی برخی از معاونین وزرا یا معاونین استانداری‌ها، فرمانداری‌ها نیز از اهل سنت بوده‌اند.

می‌توانیم در اقتصاد

از نیروهای نظامی کمک بگیریم

حسن روحانی در خصوص کیفیت رابطه دولت با نیروهای نظامی گفت:« در دولت یازدهم هم جلساتی با فرماندهان ارتش و سپاه داشتیم. در این دولت هم جلسه خوبی با فرماندهان سپاه داشتیم که مفصل و طولانی بود و آنها نظراتشان را گفتند و من هم نظراتم را گفتم. ما حتی در اقتصاد هم می‌توانیم از نیروهای نظامی کمک بگیریم و قانون اساسی می‌گوید در زمان صلح باید امکانات نظامی در کنار دولت قرار بگیرد. این کار به صورت یک حادثه نیست و یک کار دائمی، فرآیند، وظیفه و اراده دو طرف است. بالا سر همه ما هم مقام معظم رهبری حضور دارند که همواره بر وحدت و هماهنگی بیشتر تاکید می‌کنند.

قبول ندارم که دین در جامعه ما کمرنگ شده است

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در دوران رقابت‌های انتخاباتی اخیر به معلمان ما تهمت زدند که در مدارس ترویج بی‌دینی می‌کنند، اظهار کرد: این تهمتی است که من در همان دوران رقابت‌های انتخاباتی نیز نسبت به آن اعتراض کردم؛ چراکه معلمین ما تعصب دینی دارند و از اقشار فرهنگی جامعه هستند و از طرفی دولت هم وظیفه خود می‌داند که همه دستگاه‌ها را در این زمینه یاری کند. البته معتقدیم که انتخاب راه بهشت و جهنم به خود مردم سپرده شده است همانطور که در قرآن نیز همین مضمون آمده است که «اما شاکراً و اما کفوراً». ما هیچ‌کس را نمی‌توانیم مجبور کنیم که دیندار باشد و همانطور که باز هم در قرآن تاکید شده است دین را تبلیغ کنیم و مبلغ، مبشر و نذیر باشیم و آمر به معروف و ناهی از منکر شویم. نه اینکه به کسی بگوییم نماز نخوانی شلاق می‌خوری.

حسن روحانی به وضعیت معیشتی در جامعه نیز گفت:

« فقر نیز یکی از مهمترین مسائل اجتماعی و علت‌العلل بسیاری از آسیب‌هاست که یکی از اهداف ما در دولت دوازدهم کاهش فقر است و من نیز یکی از قول‌هایی که به مردم داده‌ام و در مراسم تنفیذ در حضور رهبری و سایر مسئولان نیز آن را اعلام کردم این است که در پایان دولت دوازدهم فقر مطلق ریشه‌کن شود. همچنین امیدوارم بتوانم در پایان ١٠٠ روز نخست دولت دوازدهم که به مردم گزارشی را ارائه می‌کنم بگویم که چه اقداماتی را برای از میان برداشتن فقر مطلق در نظر گرفته‌ایم».

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه یکی دیگر از مسائل موجود بیکاری در جامعه است، اظهار کرد: موضوع بیکاری معضل بسیار بزرگی در جامعه ماست و من در فضای انتخابات هم که در استان‌های مختلف خدمت مردم می‌رسیدم اولین خواسته آنان رفع بیکاری بود که در این زمینه ورودی بازار کار ما در سال‌های اخیر نیز حدود یک میلیون نفر یا بیشتر است و همه این افراد جویای کار هستند اما شغلی که ما در سال ایجاد می‌کنیم طی چهار سال گذشته نهایتاً ٦٥٠ هزار شغل بوده که تکافوی میزان افراد جویای کار در جامعه نمی‌کند و حتی ما اگر سالیانه یک میلیون شغل هم ایجاد کنیم باز هم بیکاران قبلی در جای خود می‌مانند.

بانک‌های ما مشکل سرمایه دارند

وی در پاسخ به این پرسش که اقدامات دولت در زمینه اصلاح نظام بانکی چیست، گفت: بانک‌های ما نقش بسیار مهمی در اقتصاد دارند و البته بازار سرمایه هم باید در این زمینه به میدان بیاید و برای سال ٩٦ برنامه‌ریزی ما این است که ٣٠ هزار میلیون تومان تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط داده شود که در این زمینه بانک‌های ما می‌توانند کمک کنند اما آنان با مشکلاتی هم مواجه هستند. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه آخرین گزارش ما از تورم نشان می‌دهد که میزان این مفهوم اقتصادی زیر ٨ درصد است، گفت: سود بانکی ما باید مقداری بیشتر از حد تورم باشد و چیزی در حدود ١١ درصد قابل قبول است و سود تسهیلات نیز با مقداری افزایش می‌تواند به ١٥ درصد برسد اما در حال حاضر میزان سود سپرده و تسهیلات بانک‌ها در چارچوب منظمی پیش نمی‌رود و اگر بخواهیم در زمینه گردشگری و اشتغال توسعه ایجاد کنیم بانک‌ها باید به میزان مشخصی در این زمینه برسند.

در برابر نقض‌کنندگان برجام خواهیم ایستاد

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه ما آغازگر نقض برجام نخواهیم بود و در برابر نقض‌کنندگان آن نیز خواهیم ایستاد، اظهار کرد: راهبرد ما در برابر دنیا مشخص است. تعهد ما یکی ام‌پی‌تی است، یکی پروتکل الحاقی است که داوطلبانه پذیرفته‌ایم و دیگری برجام و رابطه ما با آژانس را هم مقررات تعیین می‌کند نه آمریکا و یا هر کشور دیگر. رفتار ما با آژانس همواره خوب بوده و این در گزارش‌های آژانس نیز منعکس شده است. آژانس نیز زیر بار حرف آمریکا نمی‌رود و ما هم زیر بار حرف زور نخواهیم رفت. سیاست خارجی در دنیای امروز از یک طرف عادلانه و اخلاقی نیست و از طرف دیگر فضای دنیای امروز نیز فضای گفت‌وگو تعامل است که باید با تدبیر و برنامه‌ریزی باید از آن استفاده کرد.

اگر حجاج سالم بازگردند باب گفت‌وگو درباره مشکلات با عربستان باز خواهد شد

روحانی با بیان اینکه ما با همسایگان‌مان جز دو تا سه همسایه روابط خوبی داریم، اظهار کرد: مشکل اصلی در میان همسایگان به عربستان سعودی باز می‌گردد که راه‌حل درستش گفت‌وگو است و امروز که ما حجاجمان را به عربستان فرستاده‌ایم به دلیل تعهد عربستان در این زمینه بود و امیدواریم که آنان سالم بازگردند و این اعزام حجاج علامت خوبی است که اگر آنان سالم بازگردند و راضی باشند و طبق مقررات با آنان برخورد شود باب گفت‌وگو نیز درباره مشکلات با عربستان باز خواهد شد. وی افزود: البته مشکل ما با عربستان در ایران نیست بلکه در یمن است و مداخلاتی که آنان انجام می‌دهند که امیدوارم بدانند برایشان سودی ندارد که اگر به این نتیجه برسند مشکلات حل می‌شود و مشکل خاصی با آنها نخواهیم داشت.