چهارشنبه , ۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ذوالنوری: دیگران چون نسبت فامیلی با رئیس مجلس ندارند، صدایشان به جایی نمی‌رسد/ مطهری: درست نیست، فکر کنید به خاطر نسبت فامیلی با لاریجانی اقدام ویژه‌ای برای من شده است

ذوالنوری: دیگران چون نسبت فامیلی با رئیس مجلس ندارند، صدایشان به جایی نمی‌رسد/ مطهری: درست نیست، فکر کنید به خاطر نسبت فامیلی با لاریجانی اقدام ویژه‌ای برای من شده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس گفت: اگر سیستم دولتی به کرات در سراسر کشور سخنرانی‌های دیگر نمایندگان را تعطیل کند نه صدایشان به جایی می‌رسد و نه نسبت فامیلی با رئیس مجلس دارند که گروه کارویژه تشکیل شود و موضوع مطرح شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، مجتبی ذوالنوری در جلسه نشست علنی  امروز مجلس در واکنش به تذکر دقایق قبل مصطفی کواکبیان با استناد به بند ۱۱ از ماده ۲۴ آیین نامه داخلی مجلس مبنی بر لزوم حفظ شئونات مجلس توسط هیئت رئیسه اعلام کرد: اولا بنده از اظهارنظر آقای کواکبیان خوشحال هستم اما سیستم قرعه‌کشی و ثبت نام باید حاکم باشد و این در حالی است که اسم ایشان به عنوان نفر اول ثبت نشده بود و بنده به جنابعالی این نکته را گفتم و هم آقای وکیلی و هم کاتب دو عضو هیئت رئیسه نیز تاکید داشتند که اسم کواکبیان درج نشده بود.

وی خطاب به مطهری که ریاست جلسه را بر عهده داشت، گفت: شما به آقای کواکبیان اجازه اظهارنظر دادید و بنده به جنابعالی گفتم که از آنجایی که این گزارش درباره شما است، صلاح نیست به آقای کواکبیان خارج از نوبت وقت بدهید؛ چراکه شائبه نوعی تبانی درباره شما ایجاد می‌شود و این خوب نیست.

نماینده اصولگرای قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این در حالی است که چنین شائبه‌ای نسبت به اصل تهیه گزارش نیز وجود دارد. آقای کریمی‌قدوسی، نقوی‌حسینی و بسیاری دیگر از همکاران عزیز به استان‌های مختلف کشور دعوت می‌شدند تا در دانشگاه‌های مختلف سخنرانی کنند اما سیستم دولتی سخنرانی آنها را به هم می‌زند. چگونه است که یک نفر نماینده باشد و دیگری نماینده‌تر. اگر سخنرانی جنابعالی بر هم بخورد چون برادر خانم رئیس مجلس هستید باید کارگروه ویژه تشکیل شده یا موضوع بررسی شود اما اگر  سیستم دولتی به کرات در سراسر کشور سخنرانی‌های دیگر نمایندگان را تعطیل کند نه صدایشان به جایی می‌رسد و نه نسبت فامیلی با رئیس مجلس دارند که گروه کارویژه تشکیل شود و موضوع مطرح شود.

عضو فراکسیون روحانیت مجلس با تاکید بر اینکه مردم عقل و فهم دارند، خاطرنشان کرد:‌ این جلسه از رادیو پخش می‌شد و معتقدم این که شما بفرمائید گزارش تقصیر دادستان را تایید کرده، نوعی سوءگیری است و این برداشت قضاوت باید به خود مردم واگذار شود. بنابراین خلاف آیین‌نامه بوده و با سوگندی که هیئت رئیسه یاد کرده‌اند، سازگاری ندارد.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس همچنین تصریح کرد:‌ کاش سیستم قرعه‌کشی را تعطیل کنید تا هر کسی صدایش بلندتر بود خارج از نوبت صحبت کند و یا اگر سیستم قرعه‌کشی پابرجا است بر اساس ضوابط عمل شود.

وی خطاب به مطهری ادامه داد: شما می‌توانستید این مسئولیت را به برخی از دوستان بدهید که به جای اینکه وقت بگیرند تا صحبت بکنند بروند بایگانی را نگاه کنند تا اگر بنا بر نوبت و قرعه‌کشی نام نماینده‌ای درج شده، به او فرصت صحبت داده شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه احترام ویژه‌ای برای مطهری و کواکبیان قائل است یادآور شد: به هر حال مجلس با یک هیئت عزاداری متفاوت است سیستم و انتظام دارد. هیئت رئیسه‌ای که به آنها رای دادیم و دبیرانی که آنجا نششته‌اند هر کدام وظیفه‌‌‌ای دارند و باید بر اساس آن وظیفه کار را پیش ببرند تا به شأنیت و انتظام مجلس خدشه وارد نشود.

ذوالنوری همچنین از نائب رئیس مجلس تشکر کرد که با رعایت عدالت این فرصت را در اختیار او قرار داده که پس از کواکبیان او نیز اظهار نظر کند.

علی مطهری در واکنش به این تذکر خاطرنشان کرد: طبیعتا اینکه برداشت شود به خاطر نسبت فامیلی اقدام ویژه‌ای برای بنده انجام شده، درست نیست.

وی با تاکید بر تفاوت لغو سخنرانی در مشهد و برخی موارد دیگر در سایر استان‌ها تاکید کرد: اینکه دادستانی بگوید به دلیل احتمال وقوع جرم سخنرانی را تعطیل می‌کنیم سابقه نداشته است. البته گاهی بوده افرادی خودسرانه یک سخنرانی را بر هم زده‌اند که زیاد هم اتفاق افتاده البته برای من چنین اتفاقی هم نیفتاده بود اما اینکه دادستان پیش از آنکه شورای تامین تصمیمی بگیرد، راسا وارد شده و بگوید احتمال وقوع جرم می‌دهم و سخنرانی را تعطیل کند، سابقه نداشته است.

نائب رئیس مجلس همچنین با اشاره به واکنش‌های بسیاری که این اقدام دادستانی مشهد به همراه داشت یادآور شد: رئیس مجلس همان زمان از کمیسیون شوراها درخواست تهیه گزارش کرد و این در حالی است که بنده چندین مرتبه هم به آقای لاریجانی و هم پزشکیان گفتم که بهتر است این گزارش قرائت نشود و منتفی شود چرا که چندان راحت نیستم یک ساعت در مجلس درباره من صحبت شود.

مطهری خاطرنشان کرد: با این حال گفته شد از آنجا که گزارش چاپ شده امکان عدم قرائت گزارش نیست و نهایتا مقرر شد این گزارش پنج دقیقه‌ای قرائت شودو هیچ پارتی بازی در کار نبود.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی یادآور شد: از طرفی آقای کواکبیان نیز اینجا آمده و سوگند یاد کردند که اسمشان در ردیف تذکرها بوده و من موضوع را از یکی دیگر از همکاران نیز پیگیری کرده و گفته کواکبیان را تایید کردند اما آقای کاتب می‌گویند چنین نبوده است و خود شما هم گفتید اسم‌تان درج شده بود.

مطهری همچنین خاطرنشان کرد: با این حساب بنده به هر دو نفر فرصت اظهار نظر می‌دهم.

مصطفی کواکبیان در جریان نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تذکری با ا شاره به عدم اظهارنظر نمایندگان در جریان قرائت گزارش کمیسیون شوراها در مورد علل ممانعت از برگزاری مراسم سخنرانی علی مطهری نائب رئیس مجلس در مشهد، با استناد به اصل ۶۷ قانون اساسی اعلام کرد: اعضای هیئت رئیسه سوگند یاد کردند که به آیین نامه وفادار باشند اما متاسفانه بر خلاف تبصره یک ماده ۴۷ آیین نامه داخلی مجلس که باید شش نفر از نمایندگان هر کدام ۱۵ دقیقه در باره این گزارش اظهار نظر کنند، این گونه نشد.

او گفت:‌ متاسفانه گزارش قرائت شد اما فایده‌ای نداشت و مشخص نیست اساسا رئیس مجلس به چه منظور دستور تهیه چنین گزارشی را صادر کرده است. به هر حال بودجه‌ای صرف شده و گزارشی تهیه شده اما گزارش می‌گوید نه وزارت کشور و نه استاندار مقصر است و هر دو تبرئه می‌شوند و درباره دادستان مشهد نیز عنوان شده که بررسی در صلاحیت هیئت نیست.

عضو هیئت رئیسه فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: تعجب من از این است که کجا قرار است مجلس در راس امور باشد در گزارش آمده دادستان مشهد احتمالا، گویا، شاید و هزار اما و اگر دیگر مقصر است اما رسیدگی در صلاحیت ما نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس رئیس جلسه را خطاب قرار داد و گفت: ‌آقای مطهری احتمالا خود شما مقصر هستید که برای سخنرانی به مشهد رفته یا اساسا دعوت شده‌اید. ما از این گزارش چیزی نفهمیدیم.

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران با اشاره به برخی حواشی برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در پایتخت خاطرنشان کرد: این در حوزه انتخابیه مسجد جامع بلوار ابوذر در روز انتخابات مجلس دهم گاز اشک‌آور شلیک کردند اما پس از آن وزارت کشور گفت که احتمالا این اتفاق از سوی خود کاندیداها رخ داده است. سوالم این است که من گاز اشک‌آور از کجا بیاورم و گاز اشک‌آورم کجا بود؟!

کواکبیان در ادامه تاکید کرد: باید نتیجه این گزارش مشخص باشد تا از این پس بنا بر تذکر مقام معظم رهبری هیچ نیروی خودسری در هیچ کجای کشور حق بر هم زدن سخنرانی‌ها را نداشته‌ باشد اما متاسفانه گزارش امروز چنین وضعیتی نداشت.

علی مطهری که برای ساعتی ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت در واکنش به این تذکر کواکبیان گفت: اولا گزارش خنثی نبود و در آن صریحا تاکید شده دادستان مشهد قصور و کوتاهی کرده و استاندار نیز باید نسبت به تشکیل شورای تامین اقدام می‌کرده است که البته پیگیری آن در صورت لزوم بر عهده قوه قضائیه خواهد بود.

او درباره تاکید کواکبیان در خصوص لزوم اظهارنظر تعدادی از نمایندگان درباره این گزارش خاطرنشان کرد:‌ تهیه این گزارش به دستور رئیس مجلس انجام شده و انجام آن به کمیسیون شوراها ارجاع داده شده است و بند هفت ماده ۴۹ صرفا بر قرائت گزارش تاکید دارد. حال آنکه در تبصره یک همین ماده آمده اگر خود کمیسیون راسا اقدام کند یا ۱۰ نفر از نمایندگان متقاضی تهیه گزارش باشند، نماینده دولت و شش نفر از نمایندگان مجلس نیز حق اظهار نظر دارند بنابراین تهیه این گزارش مشمول آن تبصره نمی‌شد. علاوه بر آن رئیس کمیسیون شوراها نیز تاکید کرده که تهیه گزارش در راستای اجرای بند هفت ماده ۴۹ بوده و اشاره‌ای به آن تبصره خاص نشده است.