چهارشنبه , ۱۲ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها،

در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها،

 

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند

کیهان

فشار برای دور زدن قانون و عبور از مشکل استعلامی نجفی
در حالی که صدور حکم شهردار تهران در هاله‌ای از ابهام است، نجفی انتصاب غیرقانونی می‌کند!
پس از آنکه شورای شهر تهران، به شهردار شدن محمدعلی نجفی رای داد و پرونده‌ وی را برای صدور حکم به وزارت کشور فرستاد، اما و اگرهای فراوانی در مسیر صدور حکم وی شنیده شد و تا لحظه تنظیم این خبر، حکمی برای نجفی صادر نشده است!

حامیان دولت کوشیدند در فضای مجازی اینگونه وانمود کنند که برخی فشارها مانع صدور این حکم شده است، اما حقیقت این است که استعلام امنیتی نجفی از وزارت اطلاعات صورت گرفته و صدور حکم منوط به مثبت بودن آن است.

آنها با انتشار اخبار جعلی و دروغ در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر صدور حکم نجفی از سوی وزیر کشور، کوشیدند در سطح وسیعی فضاسازی کرده و دستگاه‌های امنیتی و قانونی را در برابر عمل انجام شده و افکار عمومی قرار دهند!

این نکته‌ای است که روز گذشته مجتبی شاکری عضو سابق شورای شهر تهران به آن تصریح کرده بود.
یادآوری این نکته ضروری است که محمدعلی نجفی 66 ساله، به خاطر نقش‌آفرینی در فتنه و آشوب سال 1388 نتوانست برای تصدی سمت وزارت علوم در دولت یازدهم از مجلس نهم رای اعتماد بگیرد.

شاید به خاطر همین سابقه منفی است که تاکنون حکمی برای وی صادر نشده و شورای شهر تهران ناچار به انتخاب سرپرست برای کلان شهر تهران شده است. قطعا صدور حکم برای فردی که فاقد مشکلات باشد، برخلاف آنچه اکنون اصلاح‌طلبان ادعا می‌کنند، پروسه طولانی نداشته و در کمترین زمان ممکن اتفاق می‌افتد. اما به غیر از این سابقه سیاسی منفی، وی دارای سابقه بیماری قلبی در حدی است که وی را از حضور در مدیریت اجرایی در دولت روحانی بازداشت.

نجفی 4 سال پیش ضمن استعفا از ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تصریح کرده  بود: «متاسفانه از حدود دو ماه قبل مشکلات ناشی از بیماری قلبی و برخی فشارهای کاری تدریجا شدت یافته و عرصه را بر اینجانب تنگ نموده است. در طول این مدت بنده تلاش کردم که این امر بر روند انجام امور تاثیر منفی ایجاد نکند و بر مدیریت سازمان خللی وارد نسازد، اما اکنون بیم آن دارم که با ادامه این وضع و به علت ضعف جسمانی نتوانم مسئولیت‌های مربوط را به نحو شایسته‌ای به انجام برسانم و امانتی را که بر دوش گرفته‌ام به سلامت به سرمنزل مقصود برسانم و نهایتا به مجموعه فعالیت‌ها و برنامه‌های سازمان لطمه وارد آید.»

ناراحتی قلبی نجفی در حالی است که شهرداری پایتخت، کار اجرایی به وسعت چند وزارتخانه است.
اصرار جریان اصلاح‌طلب به صدور حکم برای نجفی بیش از هر چیز عقیم بودن این جریان در معرفی یک چهره توانمند و در عین حال فاقد سوءپیشینه سیاسی را آشکار می‌کند.
اما درست در زمانی که نجفی خود معلق و پا در هواست در یک اقدام شتابزده و غیرقانونی اقدام به صدور حکمی در موسسه همشهری کرده است!

این حکم غیرقانونی به روشنی گویای آن است که برای نجفی و حامیان او، بیش و پیش از قانون و نیز خدمت به مردم شهر تهران، مدیریت رسانه و قلع و قمع هر آنکه از گذشته باقی مانده مهم و در اولویت است تا آنجا که حتی حاضر به صبر برای طی فرآیند قانونی و سپس آغاز عزل و نصب هم نمی‌کنند!

محمدعلی نجفی(نامزد شورای شهر برای تصدی شهرداری تهران) پنجشنبه گذشته، کسری نوری مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت را به عنوان سرپرست موسسه همشهری معرفی کرد!

این اقدام در حالی است که اولا نوری در وزارت نفت، سمت رسمی دولتی دارد، ثانیا محمدعلی نجفی هنوز از سوی وزارت کشور برای تصدی شهرداری تهران تایید نشده است. ثالثا کسری نوری سابقه اهانت و هتاکی به برخی نهادهای رسمی مانند سپاه پاسداران را دارد. او پیش از این در فیس‌بوک، فرمانده کل سپاه را هم‌قطار جنگ‌طلبان اسرائیل معرفی کرده و ادبیات موهنی را به کار برده بود. وی با برخی نشریات توقیف شده همکاری داشته است.

اکنون و با توجه به اینکه نجفی خود فاقد رسمیت و حکم از مقام قانونی است، هرگونه عزل و نصب او در مجموعه شهرداری خلاف قانون و مستحق اعمال مجازات است.

ماده 555 قانون مجازات اسلامی مقرر می‌دارد: «هر کس بدون سمت رسمی یا اذن از طرف دولت، خود را در مشاغل دولتی اعم از کشوری یا لشگری و انتظامی که از نظر قانون مرتبط به او نبوده است دخالت دهد یا معرفی نماید، به حبس از شش‌ماه تا دو سال محکوم خواهد شد…»

سهم ساخت و پاخت در رای اعتماد به وزرا
«برخی اصلاح‌طلبان مطرح می‌کنند که علت رای نیاوردن بیطرف نه گفتن او به باج‌خواهی نمایندگان اصلاح‌طلب بوده است که باید پرسید آیا رویه کلی فراکسیون امید باج‌خواهی از وزرا بوده است؟»

مشرق دراین باره نوشت: اصلاح طلبان هنوز از عدم رای‌آوری حبیب‌الله بیطرف وزیر پیشنهادی نزدیک به این جناح سیاسی در حیرت هستند. فعالان سیاسی این جریان می‌گویند که از این مسئله نمی‌توان غافل شد که در این مجلس با حضور اصلاح‌طلبان، وزیر اصلاح‌طلب رای نیاورد.

برخی چون صادق زیباکلام که منتقد جدی عملکرد فراکسیون امید در جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی است، می‌گویند: «همه ریشه مسائل، ساخت و پاخت کردن‌های برخی اعضای لیست امید در ازای رای اعتماد و گرفتن امکانات برمی‌گردد.»

در همین رابطه، جواد امام، مدیرعامل بنیاد باران و یکی از نزدیکان رئیس دولت اصلاحات از جلسه مخفی لیست امید با وزیر پیشنهادی نیرو و سهم‌خواهی آنان از وی در صفحه توئیتر خود خبر داد و نوشت: «عدم رای اعتماد بیطرف نتیجه صداقت، سلامت و پاسخ منفی ایشان به خواسته‌های آقایان (ت،و،ح،ن) در جلسه میدان آرژانتین بود.»

در کل برخی فعالان اصلاح‌طلب مطرح می‌کنند که بیطرف به دلیل باج ندادن به برخی از اعضای فراکسیون امید رای اعتماد نگرفته است که در این زمینه دو سوال اساسی به وجود می‌آید.
اول اینکه نمایندگان فراکسیون امید که ادعا می‌شود باجگیری کرده‌اند به طور کل چنین رویه‌ای در خصوص وزرای دیگر داشتند و باج خواهند و سوال اساسی دیگر این است که آیا دیگر وزرای روحانی که توانستند رای اعتماد مجلس را کسب کنند باج‌دهی کردند و به کابینه دوازدهم راه یافته‌اند؟!

گفته می‌شود بیژن نامدار زنگنه نیز در روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی تعهدات مکتوب به برخی از نمایندگان مجلس داده است. در این زمره به عنوان مثال می‌توان به جلسه مجمع نمایندگان گیلان با بیژن زنگنه در تاریخ 28 مردادماه اشاره کرد که از زنگنه به صورت مکتوب وعده برق‌دار کردن چاه‌های کشاورزی و ساخت پتروشیمی می‌گیرند.

همچنین وزیر نفت در خصوص بکارگیری نمایندگان ادوار مختلف در وزارت نفت در جلسه رای اعتماد بیان داشت که به این موضوع افتخار می‌کند و اگر نماینده‌ای نگران شغل آینده خود باشد حتی در حد یک حقوق دولتی هزار مفسده دیگر ایجاد می‌شود. که برخی نمایندگان با گفتن «احسنت» از سخنان وی تقدیر کردند.

این در حالی است که برخی از کارشناسان صحبت‌های زنگنه و احسنت گفتن‌های پیاپی نمایندگان را در این باره به عنوان چراغ سبز وزیر برای استخدام نمایندگان فعلی پس از پایان خدمتشان در مجلس تلقی می‌کنند که می‌تواند به دادن رای اعتماد به بیژن زنگنه موثر باشد.

قانون: جبهه اصلاحات جبهه‌ای فقیر با عملکرد سلبی است
یک روزنامه اصلاح‌طلب، از «جبهه اصلاحات» به عنوان «جبهه‌ای فقیر با عملکرد سلبی» یاد کرد.
روزنامه قانون در گزارشی با عنوان «جبهه فقیر اصلاحات» نوشت: جریان اصلاحات همواره از نام نفراتی بهره می‌برد که در اواسط دهه هفتاد به عنوان نیروهای پیرو خط امام(ره) خود را در قالب آلترناتیوهای دگراندیش مطرح کردند. کسانی که با طرح مفاهیمی فرای سازندگیِ صرف، سعی در تغییر مزاج سیاسی و فرهنگی توده مردم به طریق بهره‌مندی از تفکر نخبگان اجتماعی داشتند.

اما مشکل از آنجایی رقم‌خورد که با سرآمدن دو دوره پی‌درپیِ ریاست‌جمهوری و پیدایی نیروهای جدید اصولگرا، جبهه اصلاحات نه‌تنها خود را در بستر زمان، به روز نکرد که هیچ‌وحدت سیاسی نیز در میان‌شان وجود نداشت.

سؤال مطرح شده این است که جریانی که خود را مولد اندیشه سیاسی در دودهه اخیر می‌داند، چگونه در طول مدت‌زمانی طولانی نتوانست افرادی با خط فکری خود را به آحاد مردم معرفی کند تا ایشان با سابقه «پاک سیاسی» بتوانند در انتخابات‌های مختلف حضوری موثر ایفا کنند؟ به طور حتم سابقه پاک سیاسی از دو دیدگاه اصلاح‌طلبی و اصولگرایی متفاوت است اما ضرورت داشت که جبهه اصلاحات با بازتولید نیروهای موثر جدید و با درنظرداشتن مختصات فکری آنان که اختیار رد صلاحیت را در دست داشتند، خود را از مهلکه رد صلاحیت و انزوا می‌رهاند نه‌تنها این مهم پدید نیامد که اصلاح‌طلبان هنوز و بی‌دریغ، کسانی را به‌عنوان مهم‌ترین نیروهای اصلاحات معرفی می‌کنند که از پیش، ردصلاحیت‌ یا توفیق نیافتن‌شان در اخذ رای اعتماد مشخص است. از سوی دیگر در برهه کنونی، عدم بازتولید نیروهای انسانی، دولت فعلی را که در ظاهر، سمت‌وسوی اصلاح‌طلبانه نیز دارد ، مجبور به تغییر مفاهیم خود و معرفی وزرای اصولگرا کرده است.

تحزب در جبهه اصلاحات، در طول سال‌های اخیر تنها به یک‌تریبون تبلیغاتی، پیش از هر انتخابات بدل شد و در شاکله حزبی این جریان، نه ساختار منسجم حزبی و نه ایده‌پردازی‌های نوین وجود داشت. بر این مبنا وقتی که یک‌گروه سیاسی تنها در قالب یک‌جبهه فعالیت می‌کند و احزاب زیرمجموعه‌اش کارکرد خود را از دست می‌دهند، نظراتش پراکنده و گاهی متفاوت می‌شود.
این روزنامه ادامه می‌دهد: هنگامی که یک جناح، نه بازتولید انسانی درستی داشته است و نه در حوزه کارکرد حزبی فعالیت مناسبی کرده است، دچار یک ‌سیاست‌زدگی مفرط می‌شود. به‌گونه‌ای که بسیاری از اقوال این سال‌ها که شاید بدون هیچ هماهنگی درخوری با بدنه جریان اصلاح‌طلبی اظهار شد، هزینه‌های سیاسی سنگینی نه تنها برای اصلاحات که برای آحاد مردم در پی داشت.
معضل دیگر جریان اصلاحات، کسب رای سلبی است. البته برخی از ساده‌انگاران این جریان، صرفِ رای بالا را نشان پیروزی می‌دانند در صورتی که در یک‌نظام دموکراتیک، رای‌های ایجابی و نه سلبی معیار توسعه سیاسی است.

پیش‌بینی روزنامه حامی دولت از تورم 12 تا 15 درصدی
روزنامه اصلاح‌طلب تعادل معتقد است پیش‌بینی‌های محافل اقتصادی درباره افزایش تورم در حال عملی شدن است.

این روزنامه نوشت: اختلاف دو مرجع آماری بانک مرکزی و مرکز آمار در ثبت نرخ تورم در ماه‌های اخیر شدت بیشتری پیدا کرده است و در گزارش‌های بانک مرکزی در سال‌جاری نرخ تورم به بالای 10 درصد رسیده و در محاسبات مرکز آمار تورم همچنان تک‌رقمی باقی مانده است. بانک مرکزی گرچه هنوز نرخ تورم خردادماه را اعلام نکرده اما آخرین نرخ اعلامی از سوی این مرجع آماری 10/3 درصد بود. با وجود این اختلاف اما اعداد گزارش شده از سوی مرکز آمار نیز خبر از روند افزایشی نرخ تورم می‌دهد همچنان که کارشناسان نیز پیش‌بینی کرده بودند که تورم در سال‌جاری تک‌رقمی نخواهد ماند و احتمالا به 12 تا 15 درصد خواهد رسید.

تورم مردادماه با افزایش 0/1 واحد درصد به 7/7 درصد رسید و شاخص کل (برمبنای 1390=100) در مردادماه سال 1396 عدد 249/6 را نشان می‌دهد که نسبت به ماه قبل 0/6 درصد افزایش داشته است. اما تورم نقطه به نقطه با کاهش همراه بوده و افزایش شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) 8/1 درصد است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (8/9 درصد) 0/8 درصد واحد کاهش یافته است.

براساس اطلاعات منتشر شده گروه آب، برق و سوخت در 12 ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل تورم 13 درصدی داشته برای گروه آموزش رقم 11/1 درصدی و اجاره‌بها 6 درصد ثبت شده است.

خراسان

لغو 10 مصوبه  کابینه اول و دوم احمدی نژاد
بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به تعدادی از اعضای کابینه، اعلام شده با توجه به پیشنهاد سال گذشته یکی از اعضای کابینه، تغییراتی در تعدادی از کارگروه ها و شوراهای تحت نظر دولت در حوزه مدیریت مصرف سوخت اعمال خواهد شد و بر این اساس، تعدادی از بندها و مواد مصوب دولت های نهم و دهم در سال های 1386 تا 1389 (جمعا شش مصوبه) و تعدادی از تصمیمات کابینه های اول و دوم دولت احمدی نژاد (جمعا چهار مصوبه) لغو می شوند.

مجوز روحانی برای فروش هتل اهواز
طبق پیشنهاد وزیران عضو کمیسیون لوایح دولت که به استناد ماده 115 قانون محاسبات، به تایید حجت الاسلام روحانی رسیده است، مقرر شده 12 هزار متر مربع از اراضی متعلق به بیمارستان قدیمی ابوذر در مرکز استان خوزستان (شامل فضاهای آموزشی، رفاهی و دیگر مشاعات) که قبلا به عنوان هتل اهواز مورد استفاده قرار می گرفته و مشهور شده، با رعایت قوانین و مقررات به فروش رسیده و وجوه حاصل، صرف تکمیل طرح های عمرانی نیمه تمام وزارت بهداشت شود.

ایران

ابراز نگرانی نشریه صهیونیستی از گسترش نفوذ منطقه ای ایران
یک روزنامه صهیونیستی در گزارشی با ادعای اینکه ایران در حال گسترش نفوذ خود در منطقه در جبهه‌های مختلف در عراق، سوریه و لبنان است، نوشت که پیروز سوریه، ایران است. به گزارش ایسنا، روزنامه اورشلیم پست با اشاره به آغاز عملیات آزادسازی شهر تلعفر عراق با نیروهای مردمی حشدالشعبی که مورد حمایت ایران هستند، مخالفت تهران و قدرت‌های دیگر منطقه‌ای با همه‌پرسی استقلال کردستان عراق، سفر اخیر سردار باقری رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران به ترکیه، سفرهای منطقه‌ای مقتدی صدر روحانی شیعی و عراقی و نقش مصر در مذاکره برای برقراری آتش‌بس در قوطه شرقی و حمص به عنوان تحولات اخیر منطقه، آورده است: « خب معنای تمامی این تحولات دیپلماتیک و نظامی چیست؟ با نگاهی به الگوی رخدادها بسرعت می‌توان دریافت که تنها فعالیت‌های یک بازیگر بر اساس یک الگوی متحد است. آن بازیگر ایران است.»

همزمان  روزنامه روسی «پراودا» در گزارشی با اشاره به دیدار اخیر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با رئیس‌ جمهوری روسیه نوشت: تلاش نتانیاهو برای متقاعد کردن پوتین به توقف نفوذ ایران در منطقه به شکست انجامید زیرا مسکو مایل است نفوذ ایران در خاورمیانه گسترش یابد. به نوشته این روزنامه، زمانی که نتانیاهو با حالت بیقراری در حال تشریح  سناریو ایران در منطقه برای پوتین بود، رئیس‌جمهوری روسیه با همدردی سر تکان می‌داد و می‌گفت: «متأسفانه نمی‌توانیم در اینجا کمکی به شما بکنیم.» نتانیاهو دیروز هم مدعی شد که ایران به دنبال آغاز جنگ علیه اسرائیل است و با این هدف نیروهایش را در مناطقی در سوریه که داعش آنجا را ترک کرده، مستقر کرده است.

هفته آینده، ادامه محاکمه همدستان زنجانی
وکیل مدافع متهم ردیف سوم پرونده نفتی از برگزاری سیزدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات همدستان بابک زنجانی در هفته آینده خبر داد. میرسجاد سعیدمهر به فارس گفت: با توجه به اینکه هنوز دفاعیات ما به پایان نرسیده و قاضی دفاع آخر را از متهمان نفتی (شمس‌زاده و هروی فلاح) نگرفته است، جلسه سیزدهم هفته آینده و به احتمال زیاد روز دوشنبه برگزار خواهد شد.

ابلاغ حکم اعدام محمدعلی طاهری
وکیل‌مدافع محمدعلی طاهری – سرکرده گروه عرفان حلقه – از ابلاغ حکم اعدام موکلش در روز گذشته (یکشنبه) خبر داد. محمود علیزاده طباطبایی به ایسنا گفت که به حکم صادره اعتراض خواهیم کرد.حجت‌الاسلام والمسلمین
محسنی‌ اژه‌ای 29 مردادماه در نشست خبری درباره این پرونده گفته بود: با واسطه شنیدم در اواخر هفته گذشته حکم صادر شده، ولی هنوز ابلاغ نشده، اما چون حکم قابل اعتراض است از بیان جزییات آن معذورم.

احضار جوانفکر به دادسرا
«علی‌اکبر جوانفکر» مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد. به گزارش ایسنا، علی اکبر جوانفکر با شکایت دادستان عمومی و انقلاب تهران و به اتهام توهین و اشاعه اکاذیب به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد.

آرمان

سومین کنگره حزب اتحاد 16شهریور

سومین کنگره سراسری حزب اتحاد ملت ایران اسلامی روز پنجشنبه 16 شهریور ١٣٩6 در تهران برگزار می‌شود. در این کنگره به غیر از دستورات عادی کنگره سالیانه، با توجه به پایان دوره دو ساله انتخابات شورای مرکزی، هیأت داوری و دبیرکل نیز برگزارمی شود.

سفر دی‌میستورا به تهران

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، وارد تهران شد. استفان دی‌میستورا برای انجام گفت‌وگو با مقامات کشورمان به تهران آمده است در این راستا، وی با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و حسین جابری انصاری معاون وزارت امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایران در نشست آستانه رایزنی و گفت‌وگو خواهد کرد. رایزنی در رابطه با سوریه و حل این بحران از طریق گفت‌وگوهای سیاسی محور رایزنی‌های دی‌میستورا در تهران است.

ادعای کذایی نتانیاهو علیه ایران

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی طی مواضعی بی‌اساس مدعی شد که ایران برای آغاز جنگ علیه اسرائیل تلاش می‌کند و با این هدف، نظامیانش را در سوریه مستقر کرده است. «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «۲۰» که روز گذشته پخش شد، اظهار داشت، طی هفته‌های اخیر تحولاتی در منطقه خاورمیانه شکل گرفته است، به‌گونه‌ای که به گفته او، «پیروزی بین‌المللی بر داعش در سوریه بسیار محتمل است.» نتانیاهو مدعی شد که ایران به دنبال آغاز جنگ علیه اسرائیل است و با این هدف نیروهایش را در مناطقی در سوریه که داعش آنجا را ترک کرده، مستقر کرده است. وی عنوان کرد که این امر، خوب و هم‌زمان بد است؛ زیرا ایران نفوذ هدفمند را به مناطقی که داعش آنجا را ترک می‌کند، دنبال می‌کند.

طرح نظارت شورای نگهبان بر انتخابات شوراها

رئیس هیات نظارت بر پنجمین دوره انتخابات شوراها در کشور از تشکیل تیمی در کمیسیون شوراها برای تغییر در نحوه نظارت بر انتخابات شوراها خبر داد و گفت که به دنبال تهیه طرحی هستیم تا نظارت بر انتخابات شوراها به عهده شورای نگهبان باشد. محمد محمودی شاه نشین اظهار داشت: بعد از برگزاری انتخابات شوراها انتقاداتی درباره نحوه نظارت بر انتخابات مطرح شد با این استدلال که باید گروهی سازمان یافته کار نظارت را برعهده گیرد نه اینکه گروهی ظرف ۵ ماه وارد فرایند انتخابات شده و بعد از آن کار تا ۴ سال بعد منفک شود. وی افزود: برهمین اساس پیشنهادی درباره تشکیل دبیرخانه دائمی در مجلس و یا واگذاری امر نظارت به شورای نگهبان مطرح است تا افرادی با پیشینه کاری و به صورت دائمی به کار نظارت بر انتخابات بپردازند. طبیعتا در این راه استفاده از تجربیات شورای نگهبان بسیار راهگشاست.

صادرات غیرنفتی ایران به کنیا

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنیا، آخرین وضعیت مناسبات جاری و اقتصادی ایران و کنیا و همچنین اقدامات این سفارتخانه در راستای تحقق دیپلماسی اقتصاد مقاومتی را تشریح کرد. هادی فرجوند صادرات غیرنفتی جمهوری اسلامی ایران به کنیا در شش ماهه نخست سال جاری میلادی را معادل کل یک سال قبل عنوان کرد و گفت: با برنامه‌ریزی‌ها و حمایت‌های انجام شده شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه‌های تجاری، اقتصادی، خدمات فنی و مهندسی استقبال خوبی برای حضور در کنیا با هدف دسترسی به بازار این کشور و نیز شرق آفریقا داشته‌اند. این دیپلمات کشورمان تصریح کرد: بر اساس آمار منتشر شده در شش ماه نخست سال 2017 میلادی میزان صادرات غیر نفتی جمهوری اسلامی ایران به کنیا 58 میلیون دلار بوده است که بیش از کل صادرات ما در سال گذشته است و از این رو پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 2017 صادرات این کالاها به کنیا جهش صد در صدی داشته باشد.

توصیه یک اصولگرا به دولت

یک فعال سیاسی اصولگرا تاکید کرد که حفظ امیدواری مردم باید در نظر دولت دوازدهم باشد و این دولت با پشتوانه قوی مردمی همه مسائل و مشکلات موجود را حل و فصل کند.حسین سبحانی‌نیا با اشاره به آغاز به کار دولت دوازدهم همزمان با هفته دولت، گفت: این همزمانی را می‌توان به فال نیک گرفت و قطعا در این ایام یاد شهدای گرانقدر دولت به طور عام و به‌خصوص یاد شهیدان رجایی و باهنر بیش از پیش مطرح است، چهره‌هایی که به معنای واقعی خادم و خدمتگزار مردم بودند. وی افزود: آغاز به کار دولت دوازدهم نیز با این فضای معنوی توامان شده و باید از همین آغاز کار امیدواری مردم در نظر رئیس‌جمهور و دولتمردان باشد. این فعال سیاسی اصولگرا خاطرنشان کرد: مردم با امیدی در انتظار شکل‌گیری دولت دوازدهم بودند و باید اولویت‌های آنان به‌خصوص حل معضل اشتغال جوانان پیگیری شود.