چهارشنبه , ۱۲ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اسرائیل اطلاعاتی سری درباره ایران، در اختیار پوتین گذاشت

اسرائیل اطلاعاتی سری درباره ایران، در اختیار پوتین گذاشت

روزنامه روسی نیزاویسیمایا، روز شنبه ۲۶ اوت ۲۰۱۷ فاش کرد که یوسی کوهن یکی از مقامات امنیتی اسرائیل که همراه نتانیاهو به مسکو سفر کرده بود، اطلاعات سری در باره نفوذ ایران در سوریه به روس‌ها داده است.

روزنامه روسی نیزاویسیمایا گازتا به نقل از یک کارشناس امور اسرائیل فاش کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که به همراه رئیس موساد و رئیس سازمان امنیت ملی این کشور به دیدار ولادیمیر پوتین رفته، به او خبر داده‌اند که بی‌جهت و بدون دلیل بر طبل خطر نمی‌کوبند و نگرانی‌های آنها درباره ایران جدی است.

به گزارش راشاتودی در مقاله‌ای که روزنامه روسی نیزاویسیمایا گازتا به قلم یوری بانییف، مدیر سرویس سیاسی این روزنامه منتشر کرد، آمده که نخست‌وزیر اسرائیل و هیات همراه او در دیدار با ولادیمیر پوتین در شهر سوچی، نگرانی‌های اسرائیل درباره نقش رو به افزایش ایران در سوریه و منطقه را منتقل کردند.

بنیامین نتانیاهو در این دیدار به پوتین گفت که اسرائیل شدیدا با آتش‌بس در مناطق کاهش تنش در سوریه مخالف است، زیرا که تل‌آویو باور دارد توافق هامبورگ میان ایالات متحده آمریکا و روسیه، بدون توجه به نفوذ روزافزون ایران در سوریه پس از جنگ داخلی این کشور، امنیت اسرائیل را در نظر نگرفته است. اسرائیل نه تنها مخالف حضور سپاه قدس، حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان شیعه در نزدیکی مرزهای این کشور است، بلکه مخالف ماندن نیروهای ایرانی در سرتاسر سوریه است، زیرا که این موضوع به ایران این فرصت را می‌دهد که برنامه هسته‌ای خود را در خاک سوریه ادامه دهد.

خبرگزاری روسی تاس از زبان نتانیاهو نقل کرد: «ما نمی‌توانیم حتی یک لحظه از یاد ببریم که ایران هر روز تاکید می‌کند که اسرائیل را نابود خواهد کرد. آنها به سازمان‌های تروریستی تسلیحات می‌دهند، به تروریسم تحریک می‌کنند و آن را انجام می‌دهند.»

پیش از این نیز مقامات اسرائیل و روسیه در دو سال گذشته بارها درباره موضوعات مرتبط به دو طرف و از جمله حضور نظامیان ایرانی و پیکارجویان حزب‌الله در سوریه بحث و گفتگو کرده‌اند.

روزنامه نیزاویسیمایا گازتا در مقاله خود به نقل از بینی بریکسن، کارشناس امور اسرائیل درباره دلیل حضور رئیس موساد در هیات همراه نتانیاهو گفت: «وجود یوسی کوهین در این دیدار، به عنوان یک فرد متخصص در زمینه امنیت، که بتواند تصویر درستی از تحولات منطقه بدهد، ضروری بود. نتانیاهو می‌خواست پوتین نگرانی‌های اسرائیل را از زبان یوسی کوهین بشنود. کوهین اطلاعات سری در اختیار مقامات روسی قرار داد که نشان می‌دهد اسرائیل بی‌جهت بر خطر جنگ نمی‌کوبد و بر اساس این اطلاعات روسیه باید موضع اسرائیل را بهتر فهمیده و تصمیمات درست‌تری اتخاذ کند.»

بینی بریکسن همچنین از احتمال واسطه‌گری اسرائیل میان روسیه و ایالات متحده آمریکا را خبر داد و گفت که در سایه بحران روابط کاخ سفید و کرملین و با توجه به دیدار جرد کوشنر مشاور ارشد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و جیسبون گرینبلت نماینده ویژه ترامپ در مذاکرات بین‌المللی از تل‌آویو، اسرائیل می‌تواند حامل پیام‌های غیر مستقیم دو طرف باشد.