شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » المانیتور: نتانیاهو در تلاش است «طرح بزرگ ایران» در منطقه را به ترامپ توضیح دهد / مقام اسرائیلی: ایرانی ها تنها کسانی هستند که برای آینده برنامه بلند مدت دارند / مقامات اسرائیلی خطاب به روس ها: اگر ایران پیروز میدان سوریه شود، اعراب دیوانه می شوند

المانیتور: نتانیاهو در تلاش است «طرح بزرگ ایران» در منطقه را به ترامپ توضیح دهد / مقام اسرائیلی: ایرانی ها تنها کسانی هستند که برای آینده برنامه بلند مدت دارند / مقامات اسرائیلی خطاب به روس ها: اگر ایران پیروز میدان سوریه شود، اعراب دیوانه می شوند

المانیتور نوشت: یک مقام امنیتی اسرائیلی طی سفر به واشنگتن به همتایان آمریکایی خود گفت: “درباره ما نگران نباشید”.
وی که به شرط عدم افشای نامش سخن می گفت، در مورد دیدارهایش در امریکا اظهار داشت: “ما هیچ مشکلی نخواهیم داشت. ما قوی هستیم، ما شاهد چالش های سخت تر از این بوده ایم. فکر کنید برای سایر متحدان شما چه اتفاقی می افتد. چه اتفاقی برای اردن و عربستان سعودی خواهد افتاد؟ فکر می کنید چه بر سر کشورهای خلیج فارس و مصر می آید؟ در خاورمیانه خلاء وجود ندارد. پیروزی بر داعش سنی ها را محو نخواهد کرد. این فقط خواسته های آن ها را برای انتقام تقویت خواهد کرد و باعث می شود دلتان برای داعش تنگ شود. ”

یکی دیگر از مقامات امنیتی اسرائیل که با آمریکایی ها صحبت کرده است، به مقامات در واشنگتن گفت: “مراقب باشید. چند روز پیش از آنکه دونالد ترامپ در ماه مه به عربستان سفر کند، شورشیان در یمن موشک های خود را به سوی ریاض شلیک کردند. این یک پیام واضح است. ایرانیان در حال حاضر توانایی حمله با موشک های زمین به زمین را در سرتاسر یک کمربند عظیم در منطقه دارند که در این کمربند رژیم های سنی قرار می گیرند. آیا فکر می کنید پادشاه اردن از این وضعیت نجات میابد؟ آیا ثبات در عربستان سعودی حفظ خواهد شد؟”

این مقام اسرائیلی اضافه کرد: “هرچیزی که پس از جنگ در سوریه اتفاق بیافتد، چهره خاورمیانه و شاید کل دنیا را برای نسل های بعدی شکل می دهد. اگر آتش بس نیز شامل عقب نشینی شیعه نشود فاجعه رخ خواهد داد.

این در واقع، همان چیزی است که مقامات ارشد امنیت ایالات متحده در تاریخ 18 آگوست در واشنگتن از همتایان اسرائیلی خود شنیدند. هیئت اسرائیلی شامل یوسي کوهن، رئيس موساد، هرتسل هالهی، رئیس اطلاعات ارتش؛ رون دمر، سفیر واشنگتن؛ ایتان بن دیوید و .. بودند.

جلسات در فضای مثبت برگزار شد. جیسون گرینگلات، فرستاده ویژه ترامپ، حتی یک عکس از اسرائیلی ها در لباس غیررسمی طی یک شام ویژه در خانه مک مستر مشاور امنیت ملی توییت کرد.

اسرائیل سعی دارد “طرح بزرگ ایران” را به شرکای آمریکایی خود توضیح دهد. یک منبع اطلاعاتی اسرائیل به المانیتور گفت: «ایرانیان تنها کسانی هستند که برای آینده به صورت دراز مدت تلاش می کنند. آنها تنها کسانی هستند که یک استراتژی در این زمینه دارند. آنها مانند قدرت جهانی فکر و عمل می کنند و ما نباید در دام آن ها قرار بگیریم. »

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، این تلاش دیپلماتیک را به عنوان ادامه تلاش هایش برای جلوگیری از توافق هسته ای ایران می بیند. او دقیقا همان کاری را که در طی سالهای 2009 تا 2014 انجام داد، انجام می دهد، اما امیدوار است که این بار موفق شود.

نتانیاهو توافق هسته ای را طوری جلوه می دهد که انگار پنج بعلاوهی ک،  با اشتباه جدی مواجه شده اند که تاثیرات آن برای نسل ها، همانند توافقنامه مونیخ 1938، رنج آور است. نتانیاهو معتقد است که هشدارهای اخیر وی برای ترامپ و ولادیمیر پوتین مانند تلاش های چرچیل برای هشدار در مورد تهدید آلمان در اواخر دهه 1930 به اروپا و غرب بوده است.

در مورد توافق هسته ای ایران، اسرائیل اکنون سعی دارد که به آمریکایی ها و همچنین روس ها بگوید که اسرائیل از خود محافظت خواهد کرد. یک مقام اسرائیلی در این رابطه گفت: “اگر نیازهای امنیتی اسرائیل در توافق آتش بس سوریه برآورده نشود، ما به شیوه های دیگری عمل خواهیم کرد”

تهدید اسرائیل آرام و در لحن واقعی است، اما هدف آن روشن است: افزایش ترس در میان قدرت های جهان درباره اینکه یک آتش بس ناپایدار در سوریه می تواند این منطقه را به جبهه جنگ تبدیل کند. جای تعجب نیست که در آستانه سفر نتانیاهو به مسکو برای انجام ششمش با پوتین در 23 اوت در سوچی، رسانه های اسرائیلی گزارش دادند که اولین بمب افکن های مخفی اسرائیل عملیاتی شده و اطلاعاتی در مورد یک هواپیمای جدید اسرائیلی با امکانات فوق العاده پیشرفته ارائه دادند.

یک منبع اطلاعاتی اسرائیل به همتایان آمریکایی اش گفته است: “شما نمی دانید که ایرانی ها با شما در اینجا چه می کنند.” “شما به سوریه نگاه می کنید، اما باید به افغانستان نگاه کنید. عامل تمام مشکلات شما در افغانستان، ایران است. شما نمیتوانید در آنجا برنده شوید اکنون همه چیز به سوریه بستگی دارد. اگر یک خط قرمز روشن برای شیعیان کشیده نشود و توزان در سوریه به نفع آنها تمام شود، ساعت شروع به تیک تاک کردن می کند و همه این اتفاقات بد اتفاق می افتد در حالی که پاکستان ناپایدار است، عربستان سعودی غیر قابل کنترل می شود و همه متحدان، دیگر خود برای بقای خود مبارزه می کنند. ”

وی تأکید کرد که اسرائیل از هیچ کس درخواست انجام عملیات زمینی و جنگ هایی که نیازی به آنها نیست نمی کند. او توضیح داد: “ما به شما از لحاظ دیپلماتیک نیاز داریم، نه به لحاظ نظامی. ایالات متحده و روسیه دو قدرت غالب در صحنه جهانی هستند، و اکنون هم در وضعیت خاورمیانه حضور دارند و باید برای یک لحظه هم که شده دید کلی داشته باشند.

این بحث ها همان چیزی است که اسرائیلی ها به روس ها نیز ارائه می دهند. کوهن و دبیر جدید شورای امنیت ملی، میر بن شبابت، به همراه نتانیاهو به دیدار با پوتین رفتند. نتانیاهو به پوتین گفت که حضور ایران در سوریه تهدیدی برای اسرائیل، خاورمیانه و کل جهان است.

اطلاعاتی که به پوتین ارائه شده بود نشان دهنده این بود که برخلاف انچه روس ها باور دارند، ایران عامل ثابت نیست. یک مقام ارشد اسرائیلی به روس ها گفته است: “شما خوشحال هستید که تهدید سنی ها را از بین برده اید و داعش تضعیف شده است”.

وی افزود:” اما شما نمی فهمید که تهدید شیعیان از این جدی تر است. واقعیت این است که اگر شیعیان به پیروزی برسند اعراب دیوانه می شوند. توافقنامه سوریه باید شامل یک تصمیم مشخص از سوی قدرت های جهانی باشد که ایرانی ها در مناطقی که پیش از آن در اختیار نداشتند اقدامات نظامی انجام نخواهد داد و همچنین کمربندی شیعی از خلیج فارس گرفته  تا دریای مدیترانه  وجود نداشته باشد “