چهارشنبه , ۱۲ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آلمان: ترکیه تحت رهبری اردوغان هرگز عضو اتحادیه اروپا نخواهد شد

آلمان: ترکیه تحت رهبری اردوغان هرگز عضو اتحادیه اروپا نخواهد شد

زیگمار گبریل، وزیر خارجه آلمان روز پنجشنبه 24 اوت 2017 در مصاحبه‌ای گفت، ترکیه تحت رهبری رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری این کشور هرگز عضو اتحاده اروپا نخواهد شد. او اردوغان را متهم کرد که مذاکرات پیوستن به اتحادیه اروپا را جدی نمی‌گیرد.

گبریل این سخنان را در مصاحبه با روزنامه پرتیراژ «بیلد» عنوان کرد و احتمالا روابط دو عضو پیمان ناتو به این ترتیب تیره‌تر خواهد شد. اردوغان پیشتر از ترک‌‌های مقیم آلمان خواسته بود تا انتخابات ماه آینده این کشور را تحریم کنند.

گبریل گفت: «کاملا روشن است که در این شرایط ترکیه هرگز عضو اتحادیه اروپا نخواهد شد. این مربوط به خواست ما نیست، بلکه دولت ترکیه و اردوغان به سرعت از هر آنچه که اروپا بر آن تاکید دارد دور می‌شود».

رهبران اروپا از اردوغان بخاطر سرکوب مخالفان قبل و بعد از کودتای نافرجام تابستان گذشته این کشور انتقاد می‌کنند. گفتگوهای پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا عملا متوقف شده در حالیکه ترکیه خواهان عضویت این کشور در این اتحادیه است.

متحدان غربی ترکیه از آن بیم دارند که پیروزی نه چندان قوی اردوغان در همه‌پرسی قانون اساسی، ترکیه را از ارزش‌های دموکراتیک دور کند.

اردوغان می‌گوید که سرکوب مخالفان و افزایش اختیارات ریاست جمهوری برای حل چالش‌های جدی که این کشور را از داخل و خارج تهدید می‌کند لازم است.

آلمان محل اقامت 3 میلیون ترک است که نیمی از آنها می‌توانند در انتخابات این کشور شرکت کنند. اردوغان مقامات آلمانی را متهم به رفتارهای فاشیستی کرده و روابط دو کشور در پی بازداشت یک خبرنگار و فعال حقوق بشر آلمانی هرچه بیشتر تیره شده است.