چهارشنبه , ۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » تأکید آمریکا بر لزوم دسترسی به هرگونه تأسیسات مشکوک به فعالیت هسته‌ای

تأکید آمریکا بر لزوم دسترسی به هرگونه تأسیسات مشکوک به فعالیت هسته‌ای

روز چهارشنبه ۱شهریور ۹۶ نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل‌متحد به‌دنبال دیدار با یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین طی بیانیه‌یی تصریح کرد عزم آمریکا بر این است که آژانس به‌طور سفت و سخت بر فعالیتهای اتمی رژیم ایران نظارت می‌کند. متن این بیانیه از این قرار است:
«امروز سفیر نیکی هیلی، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل، با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، اتریش دیدار کرد. سفیر هیلی در وین به‌سر می‌برد تا با مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار کند تا تلاشهای مانیتورینگ و راستی‌آزمایی و التزام نظام حاکم بر ایران به توافق اتمی، آن‌گونه که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل‌متحد آمده است را مورد بحث قرار دهد.

سفیر هیلی حمایت قوی آمریکا از مأموریت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را منتقل نمود و متذکر شد که یک آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که قوی و معتبر باشد در راستای منافع امنیت ملی آمریکا می‌باشد. وی تخصص فنی و اعتبار، حرفه‌یی بودن و جدیت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در مانیتورینگ و راستی‌آزمایی در ایران مورد ستایش قرار داد. سفیر هیلی و مدیرکل آمانو نگرانیهای آمریکا حول اطمینان از این‌که نظام ایران به‌طور کامل به التزاماتش ملتزم باشد را مورد بحث قرار دادند و متذکر شدند که گزارشات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به میزانی درست است که رژیم ایران دسترسی به هر تأسیساتی را که آژانس به آن مظنون است بدهد. آنان هم‌چنین اهمیت جلوگیری از سوء‌استفاده نظام حاکم بر ایران از نگارش مبهم در توافق اتمی را مورد بحث قرار دادند. سفیر هیلی مجدداً روی عزم آمریکا برای اطمینان از این‌که آژانس دارای منابعی است که برای راستی‌آزمایی سفت و سخت فعالیتهای مرتبط با برنامه اتمی نظام ایران نیاز است تأکید کرد.