چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ژنرال جک کین: نظام حاکم بر ایران بزرگترین تهدید خاورمیانه

ژنرال جک کین: نظام حاکم بر ایران بزرگترین تهدید خاورمیانه

جک کین می‌گوید نظام حاکم بر ایران بزرگترین تهدید خاورمیانه است. این تهدید بسا بیشتر از تهدید افراطیون اسلامی است.

یو اس ای نیوز ۳۰مرداد ۹۶:‌ شما تا چه میزان از نزدیکی کره شمالی وایران و همکاریهای نظامی آنها نگران هستید؟

ژنرال جک کین معاون سابق رئیس ستاد مشترک نیروی زمینی ارتش آمریکا:‌ بله کاملاً نگرانم. الآن بیش از ۲۰سال است که آنها با هم رابطه نزدیک دارند. نظام ایران در واقع از کره شمالی الگو برداری می‌کند. کره شمالی در سالهای ۱۹۰۰ با ما مذاکره کرد و نسبت به برنامه اتمی دروغ گفت. این رژیم سایتهای سری داشت و در سال ۲۰۰۳ اعلام کرد به سلاح اتمی دست یافته است. رژیم ایران همین کار را با ما کرد. با ما مذاکره کرد و به ما گفت تنها برای تولید برق و انرژی از اتمی استفاده می‌کند و نه برای تسلیحات اتمی در حالیکه سایتهای سری هم داشت.

اما آنچه در ایران اتفاق افتاد این بود که ما از سایتهای سری مطلع شدیم و این سایتها افشا شدند. حتی موشکهایشان هم کپی‌برداری از همان موشکهای کره شمالی است. هر دوی اینها خواهان سلاح اتمی بودند و هر دو خواهان موشک بالستیک هستند و کره شمالی در همه اینها جلودار است.

من بر این اعتقادم که نظام ایران یک تهدید اصلی در خاورمیانه است تهدیدی بسا بیشتر نسبت به افراطیون اسلامی. افراطیونی که همه جا می‌روند و مردم را می‌کشند.

اما ایران تهدید بسا بیشتری است. این نظام ارتش متعارف دارد، موشک دارد و مشغول توسعه موشک بالستیک است و دنبال سلاح اتمی هم هست.