دوشنبه , ۷ آذر ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » چاد سفارت قطر را تعطیل و برای خروج کارمندانش از کشور ضرب‌الاجل تعیین کرد

چاد سفارت قطر را تعطیل و برای خروج کارمندانش از کشور ضرب‌الاجل تعیین کرد

جمهوری چاد چهارشنبه 23 اوت، ضمن تعطیل کردن سفارت قطر، ضرب الاجلی 10 روزه برای خروج کارمندان این سفارتخانه از کشور تعیین کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، دولت جمهوری چاد اعلام کرد که سفارت قطر در پایتخت خود انجامنا را تعطیل خواهد کرد و به کارمندان این سفارتخانه 10 روز مهلت داد تا خاک چاد را ترک کنند.

جمهوری چاد همچنین ضمن تعطیل کردن نمایندگی دیپلماتیک خود در دوحه پایتخت قطر، تمام کارکنان این نمایندگی را فراخواند.

در بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه جمهوری چاد در این باره منتشر کرده، آمده است: «وزارت امور خارجه به همگان اعلام می‌کند به دلیل ادامه سیاست قطر در تلاش برای بر هم زدن ثبات چاد از راه لیبی، دولت تصمیم گرفت سفارت قطر را تعطیل کرده و سفیر و تمام کارمندان آن را اخراج کند».

چاد ژوئن 2017 همچون برخی دیگر از کشورهای آفریقایی، سفیر خود را از دوحه فراخوانده بود.

ژانویه گذشته 7 کشور عربی و در راس آن‌ها سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، تمام روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند. این کشورها در بیانیه‌های جداگانه‌ای، قطر را به پشیتبانی از تروریسم متهم کردند.

سعودی، امارات، بحرین و مصر، فهرستی از 13 درخواست از قطر را ارائه داده بودند که کویت به عنوان میانجی در بحران این کشور، تسلیم مقام‌های دوحه کرده بود.

برای اجرای این خواسته‌ها ضرب‌الاجلی 10 روزه تعیین شده که روز 3 ژوئیه پایان یافت و طی این مدت، قطر پاسخ‌های خود به فهرست درخواست‌ها را تسلیم کویت کرد.

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر چهارشنبه 5 ژوئیه، با قرائت بیانیه چهار کشور عربی محور مبارزه با تروریسم، تاکید کرد که موضع چهار کشور، برپایه قوانین و میثاق‌نامه‌های بین‌المللی است و پاسخ قطر به خواسته‌های مطرح شده، منفی و بی محتوا بود.