سه شنبه , ۶ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آخرین و مهم ترین تحولات خاورمیانه؛

آخرین و مهم ترین تحولات خاورمیانه؛

عملیات نظامی مشترک ایران، روسیه و ترکیه در سوریه/اقدام عربستان سعودی برای ایجاد دولت موازی در قطر/گزینه مورد نظر آمریکایی ها برای نخست وزیری عراق

 گزینه مورد نظر آمریکایی ها برای نخست وزیری عراق، اعلام پایان جنگ سوریه، توافق روسیه و مخالفان سوری برای آتش بس در غوطه شرقی دمشق، اقدام عربستان سعودی برای ایجاد دولت موازی در قطر، سرکوب شدید مردم در عوامیه عربستان و آمادگی برای برگزاری دور جدید مذاکرات آستانه از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای 24 ساعت گذشته خاورمیانه بوده اند. در این نیز باید به خبر مهم دیگری نیز اشاره کرد. خبر عملیات نظامی مشترک ایران، روسیه و ترکیه در سوریه که مورد توجه رسانه های زیادی قرار گرفت.

به گزارش تابناک، خبرگزاری ترند آذربایجان به نقل از رسانه‌های ترکیه از احتمال برگزاری یک عملیات نظامی مشترک بین ایران، روسیه و ترکیه در سوریه خبر داد.

براساس گزارشها، این عملیات نظامی مشترک در شهر ادلب برگزار خواهد شد. قرار است ایران و روسیه عملیاتی را در جنوب این منطقه و همزمان ترکیه نیز عملیاتی را در بخش شمالی این منطقه برگزار کند. 

گفته میشود که نیروهای روسیه هم اکنون در روستاهای مراداخ و خلفایا حضور دارد.

عملیات نظامی مشترک ایران، روسیه و ترکیه در سوریه/اعلام پایان جنگ سوریه/اقدام عربستان سعودی برای ایجاد دولت موازی در قطر/گزینه مورد نظر آمریکایی ها برای نخست وزیری عراق

براساس این گزارش، تاریخ دقیقی برای شروع این عملیات اعلام نشده است.

ترند با بیان اینکه ترکیه پیش از این اعلام کرده بود آماده است هر تهدیدی را در مرزهایش از بین ببرد گزارش داد که ارتش ترکیه در حال حاضر 25 هزار نیروی نظامی در مرز خود با سوریه مستقر دارد.

گزینه مورد نظر آمریکایی ها برای نخست وزیری عراق
برخی رسانه‌ها به نقل از اطلاعات فاش شده از سفارت آمریکا در عراق، اعلام می‌کنند که «حاجم الحسنی» نامزد مورد حمایت واشنگتن برای تصدی پست نخست‌وزیری و جانشینی «حیدر العبادی» در انتخابات آینده این کشور است.

یکی از مقامات مسئول نزدیک به سفارت آمریکا در عراق می‌گوید: حاجم الحسنی  نامزد پیشنهادی از سوی شماری از مقامات وزارت دفاع آمریکاست و تاکید دارند که تلاش می‌کنند کاخ سفید و کنگره و پنتاگون را برای حمایت از نخست‌وزیری الحسنی متقاعد کنند تا وی جانشین حیدر العبادی که سال آینده، دوره نخست‌وزیری‌اش به پایان می‌رسید، شود. این در حالی است که در عرف سیاست عراق، پست نخست‌وزیری به شیعیان اختصاص دارد.

عملیات نظامی مشترک ایران، روسیه و ترکیه در سوریه/اعلام پایان جنگ سوریه/اقدام عربستان سعودی برای ایجاد دولت موازی در قطر/گزینه مورد نظر آمریکایی ها برای نخست وزیری عراق

الحسنی از سال 2003 تا کنون پستهای متعددی داشته که وزارت صنایع و ریاست پارلمان از جمله آنها بوده و وی زمانی نامزد تصدی پست وزارت دفاع در عراق بوده است. وی به دوستی با آمریکا شهره است و اغلب سالهای زندگیش را در آمریکا سپری کرده و حتی مدارک کارشناسی ارشد و دکترایش را در این کشور اخذ کرده است.

وی متولد 1954 در کرکوک، از یک خانواده ثروتمند است که از سوریه به عراق مهاجرت کرده‌اند و از سال 1630 میلادی،در استان کرکوک اقامت کردند.

الحسنی که پس از سقوط صدام و در سال 2003 از آمریکا به عراق بازگشت  در حزب «الاسلامی العراقی» به عنوان اپوزیسیون فعالیت می‌کرد.

اعلام پایان جنگ سوریه
 مشاور بشار اسد رئیس جمهور سوریه گفت: برگزاری نمایشگاه حاوی این پیام است که جنگ پایان یافته و دوران سازندگی آغاز شده است.

بثینه شعبان مشاور بشار اسد رئیس جمهور سوریه تصریح کرد: از سرگیری فعالیت نمایشگاه بین المللی دمشق نمادی است که از مسیر نظامی و سیاسی بحران سخن می گوید.

وی افزود: از نظر ما، برگزاری نمایشگاه حاوی این پیام است که جنگ پایان یافته و دوران سازندگی آغاز شده است.

شعبان گفت: ما در آغاز مسیر بازسازی سوریه هستیم.

وی در اشاره به دشمنان سوریه تصریح کرد: ما با از سرگیری فعالیت این نمایشگاه طرح آنها را به شکست کشاندیم اما این بدان معنا نیست که ما کلا پیروز شده ایم. پیروزی به معنای جانفشانی های بیشتر است.

عملیات نظامی مشترک ایران، روسیه و ترکیه در سوریه/اعلام پایان جنگ سوریه/اقدام عربستان سعودی برای ایجاد دولت موازی در قطر/گزینه مورد نظر آمریکایی ها برای نخست وزیری عراق

وی افزود: نتایج سیاسی که دو ماه آینده بروز خواهد کرد؛ چیزی نیست جز بازنگری در محاسبات، زیرا سوریه پایداری کرد و ارتش سوریه تروریسم را بیرون راند و به از بین بردن نهایی آن ادامه می دهد.

وی در پاسخ سوالی درخصوص وجود تحول یا تغییری در مواضع برخی جریان های مخالف گفت: این امر بخشی از تحولات منطقه ای و بین المللی است که مبتنی بر تحول و تغییرات میدانی در صحنه نبرد است. این امر نشانه ای از مرحله جدید جنگ علیه سوریه است. این مرحله همان مرحله پیش از مرحله نهایی است. شعبان در عین حال گفت: نمی توان به همه مخالفان با یک عینک نگاه کرد.

مشاور بشار اسد گفت: جنگ علیه سوریه جهان را تغییر داد. این امر همراه با کاهش قدرت غرب و سلطه اش از یک سو و اوج گیری روسیه، چین، هند، برزیل و ایران از سوی دیگر بود. اما آنچه در این صحنه دیده نمی شود، تکامل جهان عرب است.

وی تاکید کرد: همانطور که تروریسم را بیرون راندیم، با هرگونه حضور نامشروع در خاک خود خواه از سوی آمریکا باشد یا ترکیه مبارزه خواهیم کرد. این امر از جمله چالش هایی است که در زمان مناسب و به شیوه مناسب با آن مقابله خواهیم کرد.

 اقدام عربستان سعودی برای ایجاد دولت موازی در قطر
به گزارش اسکای نیوز شیخ عبدالله بن علی آل ثانی ( عضو خانواده حاکم برقطر) گفته است؛  ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی دستور داد اتاق عملیات ویژه ای تحت نظر من برای اداره امور قطری ها ایجاد شود.

شیخ عبدالله قبل از این با میانجیگری، زمینه بازگشایی مرزهای سعودی برای حج شهروندان قطری را فراهم کرده بود. این نخستین گام سعودی برای ایجاد دولت موازی در قطر و برداشته شدن مشروعیت از دولت فعلی قطر است

این به معنی تمایل سعودی برای جایگزینی “شیخ عبدالله بن علی آل ثانی”  به جای “شیخ تمیم آل ثانی”  امیرفعلی قطر است.

 توافق روسیه و مخالفان سوری برای آتش بس در غوطه شرقی دمشق
 وزارت دفاع روسیه روز جمعه اعلام کرد که با گروه های مسلح مخالف دولت سوریه به توافق آتش بس جدیدی در جنوب این کشور دست یافته است.

به گزارش القدس العربی، گروه موسوم به «فیلق الرحمان» که غوطه شرقی دمشق مستقر است از امضای توافق با نماینده های دولت سوریه برای آتش بس در این منطقه خبر داد.

گروه فیلق الرحمان در بیانیه ای اعلام کرد: فیلق الرحمان با حملات کوبنده ای در جوبر و غوطه شرقی مواجه بود و مذاکرات سه روزه ما با نماینده های روسی به امضای توافقنامه آتش بس که از ساعت ۲۱ امروز (۱۸ آگوست) به وقت دمشق اجرایی می شود.

وزارت دفاع روسیه همچنین اعلام کرد که با گروهگ «فیلق الرحمن» وابسته به جبهه النصره به توافق رسیده از حمله موشکی و خمپاره‌ای به مراکز دیپلماتیک در شهر دمشق از جمله سفارت مسکو خودداری کرده و مانع این گونه حملات شود.

طبق این توافق محاصره غوطه شرقی لغو می شود.

 سرکوب شدید مردم در عوامیه عربستان

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید نیروهای امنیتی عربستان در پی چندین ماه ناآرامی و درگیری، شهر شیعه نشین عوامیه در این کشور را کاملا محاصره کرده و بسته‌اند.

گزارش‌های اخیر حکایت از آن داشت که هم‌زمان با تلاش مقامات برای تخریب خیابان‌های عوامیه چندین نفر کشته شده‌اند و صدها نفر از این شهر گریخته‌اند.

این دور تازه‌ای از درگیری‌ها در استان شرقی عربستان است که بیشتر ساکنان آن شیعه هستند. عمده تولید نفت عربستان از این منطقه است.

رئیس بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر گفته است: “مقامات عربستان باید اقداماتی فوری انجام داده و به مردم اجازه دهند تا در امنیت به خانه‌های خود بازگردند. به مراکز تجاری و درمانی اجازه دهند که فعالیت خود را از سربگیرند. به ساکنان این شهر خسارت پرداخت شود.”

این نهاد حقوق بشری افزوده که براساس تصاویر ماهواره‌ای بخش‌های وسیعی از این شهر از جمله مراکز غیرنظامی به شدت آسیب دیده است.

عملیات نظامی مشترک ایران، روسیه و ترکیه در سوریه/اعلام پایان جنگ سوریه/اقدام عربستان سعودی برای ایجاد دولت موازی در قطر/گزینه مورد نظر آمریکایی ها برای نخست وزیری عراق

خشونت در العوامیه در پی اقدام دولت عربستان سعودی به کوچاندن اجباری ساکنان این شهر به منظور هموار کردن مسیر برای آنچه یک طرح توسعه می نامد، بروز کرد؛ البته سعودی ها، حمله چند نفر به نیروهای پلیس در این شهر را بهانه سرکوب مردم این شهر قرار داده اند!

این سرکوب شدید در حالی است که تنها واکنش سازمان ملل متحد به وقایع عربستان مربوط به سه ماه پیش و انتقاد از تلاش حکومت سعودی برای تخریب بخش تاریخی عوامیه بوده است!

این بخش از شهر، دست‌کم ۴۰۰ سال قدمت دارد و حدود دو تا سه هزار نفر در آن زندگی می‌کنند.

شیعیان که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت ۳۲ میلیونی عربستان را تشکیل می‌دهند، همواره از این که در این کشور به حاشیه رانده شده‌اند، شاکی بوده‌اند.

آمادگی برای برگزاری دور جدید مذاکرات آستانه
 روسیه اعلام کرد که مسکو به همراه تهران و آنکارا به عنوان طرف های ضامن و حامی مذاکرات سوری آستانه و اردن، آمریکا و سازمان ملل به عنوان ناظر و دولت سوریه و معارضان مسلح شرکت کننده در توافق آتش بس، مقدمات دور ششم مذاکرات سوری آستانه را فراهم می کنند.
  وزارت امور خارجه روسیه روز گذشته در بیانیه ای اعلام کرد: سیر حوادث نشان داد، آستانه میدان اصلی برای اقدامات عملی برای تثبیت اوضاع سوریه از راه آغاز فعالیت پایدار محدوده های امن در این کشور شده است. اکنون سه محدوده امن در مناطق جنوب غرب سوریه، غوطه شرقی و حمص ایجاد شده است.
 در این بیانیه که در پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه روسیه منتشر شده ، آمده است : این اقدامات به ثمر نشسته که اهمیت فراوان دارد و به کاهش تنش ها و رویارویی های سیاسی داخلی در سوریه و بهبودی اوضاع مردم این کشور و حل مسائل انسانی و ایجاد رابطه میان اقشار مختلف جامعه سوری و اعتماد سازی بین آنها کمک می کند.
 وزارت خارجه روسیه ادامه داد: دورنمای مساعدی برای پیشبرد روند حل و فصل سیاسی مسائل سوریه بر مبنای قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل به وجود آمده است.
 « بر این باوریم که باید به افزایش تلاش ها در چارچوب مذاکرات سوری آستانه ادامه داد. نوبت به دستیابی به توافق هایی رسیده که امکان ایجاد منطقه امن چهارم در ادلب را فراهم کند تا به اقدام های غیرقانونی و دسیسه جویانه تروریست های جبهه النصره و همدستان آنها پایان داده و ساکنان این منطقه امکان بازگشت به خانه خود را بدهد.»
 بیانیه وزارت خارجه روسیه افزود: در این وضعیت (درایحاد محدوده امن چهارم در ادلب) باید بر اساس اصولی اقدام کرد که توسط شرکت کنندگان مذاکرات آستانه تنظیم شده و در مناطق دیگر سوریه بکار گرفته شده است.
 وزارت خارجه روسیه در ادامه بیانیه خود بر لزوم حمایت جامعه جهانی از روند مذاکرات آستانه و تصمیمات گرفته شده در این مذاکرات تاکید کرده و گفته است: پشتیبانی نیروهایی که در سوریه نفوذ دارند یا می توانند حمایت مادی مستقیم برای تثبیت اوضاع این کشور از طریق ارسال کمک های انسانی داشته باشند، اهمیت خاص دارد.
 این بیانیه ادامه داد: اقدامات یادشده فرآیند بازگشت پناهندگان سوری از کشورهای لبنان، اردن و ترکیه به میهن خود را تقویت می کند.
 وزارت خارجه روسیه یادآورشد: درباره روند مذاکرات آستانه نباید این واقعیت نادیده گرفته شود که یکی از نتایج کاهش تنش ها، امکان تمرکز نیروها و امکانات بر نابودی کانون تروریستی در سوریه به عنوان هدف اولویت دار است. امیدواریم گروه های معارض سوری میهن دوست به این مبارزه آشتی ناپذیر در عرصه نظامی و سیاسی بپیوندند.