سه شنبه , ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » عده‌ای از ترس قطع شدن منافع‌شان دست به تخریب می‌زنند

عده‌ای از ترس قطع شدن منافع‌شان دست به تخریب می‌زنند

 

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
جهرمی در ارسال مدارک خود به مجلس پنهان کاری کرده است/ وزارت ارتباطات را به وزارت اطلاعات تبدیل نکنید/عده‌ای از ترس قطع شدن منافع‌شان دست به تخریب می‌زنند
مجلس شورای اسلامی پس از بررسی صلاحیت سیدمحمد بطحائی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخت.

به گزارش «تابناک»، مجلس پس از بررسی کلیات کابینه وارد بررسی صلاحیت وزیران شد و به بررسی صلاحیت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخت.

در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی ۲ نماینده موافق و ۲ نماینده مخالف هر کدام به مدت ۱۵ دقیقه به ایراد سخن می پردازند و خود وزیر نیز به مدت نیم ساعت از خودش دفاع می کند.

بررسی صلاحیت محمد جواد آذر جهرمی وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

محمدجواد آذری جهرمی که در دفاع از برنامه‌های خود:
۱۳۹۶/۰۵/۲۴ – ۱۹:۳۶
مردم می‌دانند کیفیت شبکه ارتباطات در 2 سال چه بوده و چه شده

محمدجواد آذری جهرمی که در دفاع از برنامه‌های خود در جلسه رای اعتماد به کابینه دولت دوازدهم سخن می‌گفت، بیان کرد: اگر مسیر حرکتی ما نادرست بود چرا وقتی بنده معرفی شدم سندیکای تولید تجهیزات مخابراتی تشکر می‌کند از معرفی من به عنوان وزیر پیشنهادی؟

وی افزود: موفقیت‌ها در سال‌های اخیر کاری تیمی بوده که همه بخش‌های وزارت ارتباطات در آن شریک هستند و همه درگیر بودند که پروژه 12 سال زمین مانده شبکه ملی اطلاعات را اجرا کردند و این ظلم است که بگوییم شبکه ملی اطلاعات اجرا نشده است؛ البته ما قبول داریم که در بعد محتوا و خدمات کمبود داریم.

وی تاکید کرد: اینها نشان‌دهنده عزم ملت در سال 92 و وفای عهد دولت و رئیس‌جمهور در پیگیری وعده‌ای است که به مردم داده شده و بنده هم به عنوان عضو کوچکی از این خانواده تلاش کردم.

آذری جهرمی تصریح کرد: در بعد اقتصادی حجم مبادلات مالی بازار آی‌سی‌تی کشور از 21 هزار میلیارد تومان به 36 هزار میلیارد تومان رسید و 15 هزار میلیارد تومان در این چهار سال رشد داشت. به لحاظ شاخص‌های پهنای باند به ازای هر شهروند از یک کیلوبیت در ثانیه به 35 کیلوبیت در ثانیه رسیدیم و آنهایی که می‌فرمایند ما نسبت به تولید محتوای بومی بی‌تفاوتیم بدانند امروز 40 درصد ظرفیت پهنای باند به تولید محتوای داخلی اختصاص دارد.

وی تاکید کرد: با افتخار اعلام می‌کنیم که بعد از چهار سال فعالیت و توسعه زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات در حوادث مهم ما یک ثانیه قطعی در شبکه‌ها نداریم و فرهنگ حاکم در جامعه عوض شده، روزی ارتباط تهدید امنیتی بود اما امروز برقرار نبودن اطلاعات تهدید امنیتی است. البته دکترین ما در عرصه فضای مجازی یک دکترین بیشتر نیست و آن دکترین مقام معظم رهبری است.
محمدرضا رضایی کوچی در موافقت با وزیر پیشنهادی ارتباطات:
۱۳۹۶/۰۵/۲۴ – ۱۹:۰۹
آذری‌جهرمی برای دسترسی مردم به گردش آزاد اطلاعات هزینه داده است

محمدرضا رضایی کوچی در موافقت با وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات، کاهش نرخ سرویس‌های ارتباطی به ویژه کاهش قیمت اینترنت خانگی توسط آذری جهرمی را در خور تحسین دانست.

نماینده مردم جهرم در مجلس افزود: ایشان موفق به کاهش 15 درصدی هزینه‌های غیر ضرور و افزایش 20 درصدی درآمد شرکت ارتباطات زیرساخت شد، اگر درآمد 600 میلیارد تومانی این شرکت را هم به این درصد بیفزاییم درآمد شرکت ارتباطات زیرساخت 50 درصد افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: توجه به صیانت فرهنگی و دغدغه‌های مرتبط با فضای مجازی در برنامه‌های ایشان به خوبی گویاست.

رضایی با اشاره به سابقه خانوادگی ایشان، گفت: ایشان در خانواده‌ای معمولی با سطح زندگی متوسط است. ایشان آقازاده نبود بلکه فرزند یک کارمند ساده است. ایشان با تلاش و کوشش خود به این جایگاه رسیده است. ایشان از خانواده‌ای متدین و مذهبی جهرمی هستند. خانواده ایشان ولایت‌مدار هستند و پدر ایشان از طبقه متوسط و زحمت کش است، یکی از برادران ایشان شهید و دیگری هم جانباز بود که فوت کرد. ایشان داماد یک کارمند بازنشسته شرکت نفت در جنوب استان فارس است و به خانواده‌های خاص تعلق ندارد.

رییس کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: کسی که سکاندار وزارت ارتباطات می‌شود، اهمیت دارد که تسلط کاملی بر ظرفیت‌های این وزارتخانه داشته باشد. فهم بالای ایشان در حوزه کسب و کار در فناوری اطلاعات و ارائه تحلیل‌های درست و دقیق از بازار این صنعت در کسب موفقیت‌های ایشان تاثیر بسزایی داشته است. استفاده از مدیران این حوزه، قدرت بیشتری به ایشان داده است. ایشان از نظر علمی جزو نخبگان کشوری است. ایشان در شبکه جهانی اینترنتی، ارتباطات بین‌الملل و صوت و دیتا مهارت دارد. کسب رتبه برتر در کنفراس برق از امتیازات این جوان است. ارتباط فعال با استارت آپ‌ها در کنار بهره مندی از انرژی جوانی نقش موثری در پیشبرد برنامه‌های وزارتخانه خواهد داشت.

نماینده مردم جهرم در مجلس خاطرنشان کرد: یکی از افتخارات ایشان این است که پاک دست و سالم هستند. این که ایشان در یک منطقه متوسط در تهران زندگی می‌کند و این که خانواده‌ی ایشان یک خانواده کارگر است نشان از سلامت مالی ایشان است. درک زندگی افراد کم‌برخوردار در کنار روحیه جهادی از ایشان شخصیتی خستگی‌ناپذیر ساخته است. ایشان با اقشار کم درآمد ارتباط دارد و درد آنها را می‌شناسد. نگاه ایشان به محرومان و مستضعفان نگاه مثبتی است.

رضایی با اشاره به عملکرد وزیر پیشنهادی، گفت: حضور ایشان در شرکت ارتباطات زیرساخت موجب ایجاد تحولات بزرگ در زیرساخت ارتباطات کشور، 10 برابر شدن ظرفیت‌های مخابراتی، ارتقاء ظرفیت اینترنت کشور، افزایش کیفیت سرویس‌های شبکه ملی اطلاعات شده است. رشد فزاینده‌ای در این عرصه و ایجاد شور و شوق در فضای کسب و تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان با حضور ایشان تحقق یافته است. اجرای پروژه ملی با حضور ایشان در این شرکت سرعت بیشتری پیدا کرده است.

رییس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: عملکرد ایشان در حذف رفتارهای سیستماتیک ایجاد فساد و مبارزه با قاچاقچیان ترافیک بین‌المللی بهبود فرایندهای مالی چشم گیر است. ایشان بر مواد مربوط به وزارتخانه در برنامه ششم توسعه تسلط کاملی دارد. اقدام شجاعانه رییس‌جمهور در معرفی این مدیر جوان جای تقدیر فراوان دارد.
محمد علی پورمختار به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی ارتباطات:
۱۳۹۶/۰۵/۲۴ – ۱۹:۰۲
وزارت ارتباطات را به وزارت اطلاعات تبدیل نکنید

محمد علی پورمختار به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی ارتباطات گفت:‌ یکی از ویژگی‌های آقای جهرمی پنهانکاری و عدم شفافیت ایشان است. همه وزرای پیشنهادی برنامه خود را به صورت مکتوب به مجلس ارائه کردند. در برنامه ایشان تحصیلاتشان بر خلاف همه وزرای پیشنهادی دیگر اعلام نشده و تنها نوشته شده «دانش آموخته مهندسی برق دانشگاه صنعتی آب و برق» و مشخص نیست تحصیلات ایشان در چه مقطعی است.

وی افزود:‌ شما می خواهید به فردی در راس یک وزارتخانه با اهمیت رای دهید که تنها هفت سال سابقه در این وزارتخانه دارد و از سال ۸۸ تا ۹۵ دروزارت ارتباطات بوده و بالاترین مسئولیتش حداکثر یک سال ریاست هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت بوده است. آیا چنین کسی با این سابقه ضعیف مدیریتی می‌تواند وزارتخانه به این عریض و طویلی را بچرخاند؟

پورمختار با بیان اینکه وزارت ارتباطات در طول برنامه ششم باید 20 درصد رشد داشته باشد گفت: به نظر من فردی با این سابقه اندک توان وزارت و مدیریت در وزارت ارتباطات را ندارد به ویژه اینکه در دوران مسئولیت ایشان اشکالاتی وجود داشته از جمله اپراتورهای متعددی در کشور هست که به شدت به مردم اجحاف می‌کنند و ایشان توان این را نداشته که بر اینها نظارت کند و حقوق مردم را حفظ کند حالا در سمت وزارت چه خواهد کرد؟

این نماینده مجلس ادامه داد: یکی از وظایف وزیر ارتباطات وظیفه صیانتی اجتماعی و فرهنگی است. امروز تلگرام در فضای مجازی قتل عام به راه انداخته و اخلاق و خانواده را نابود کرده است. مخالفت ما با فسادی است که در تلگرام با حمایت آقای جهرمی انجام می‌شود و شاهد حمله، توهین و اهانت به ارکان نظام و ایجاد بی اعتمادی نسبت به مسئولین هستیم. ضمن اینکه بالای ۹۰ تا ۹۵ درصد مسائل تلگرام ضد اخلاقی است.

وی همچنین گفت:‌ از ۱۶ صفحه برنامه ارائه شده از سوی وزیر پیشنهادی ارتباطات ۱۲ صفحه توضیحات و سه صفحه مطالب علمی است که قابلیت ارزیابی ندارد؛ ضمن اینکه بر اساس گزارش معاونت نظارت ۱۹ درصد برنامه ایشان منطبق با برنامه ششم و سیاست‌های ابلاغی رهبری است و این به معنی عدم اعتماد به برنامه ششم است.

پورمختار در پایان گفت: نگرانی من این است که وزارت ارتباطات را نباید به وزارت اطلاعات تبدیل کنیم.
رمضانعلی سبحانی‌فر به عنوان موافق وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات:
۱۳۹۶/۰۵/۲۴ – ۱۸:۴۵
عده‌ای از ترس قطع شدن منافع‌شان دست به تخریب آذری جهرمی می‌زنند

رمضانعلی سبحانی‌فر به عنوان موافق وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه علنی نوبت عصر امروز، گفت: امروز فضای مجازی به عرصه‌ای برای فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و کسب و کار تبدیل شده است بخشی که جوان است و باید نیرویی جوان آن را مدیریت کند.

وی با بیان اینکه طول فیبر نوری از ۵۱ به ۶۱ هزار کیلومتر افزایش یافته است، گفت: روزگاری صحبت از قطعی اینترنت بود اما اکنون شاهد افزایش سرعت اینترنت هستیم به طوری که پنهای باند به ۷۰ هزار گیگابایت رسیده است و پهنای باند رایگان به تولیدکنندگان محتوای ایرانی اسلامی داده می‌شود.

نماینده مردم سبزوار با بیان اینکه گوشی‌های همراه از اینترنت ۳G و ۴G تبدیل شده است، گفت: تمام سرورهای ایران در خارج از کشور به داخل انتقال یافته و امروز سروری خارج از کشور نداریم.

سبحانی‌فر با بیان اینکه با بستن فضای مجازی نمی‌توان مشکلات را رفع کرد، گفت: آقای جهرمی کسی است که اشراف به حوزه کاری‌اش دارد و عملکرد او باعث جمع شدن فساد سیستماتیک شده است.

وی ادامه داد: عملکرد آقای جهرمی در زمان معاونت وزیر اطلاعات در دولت یازدهم باعث شد که قرارداد ۲۵۰ میلیون دلاری خرید تجهیزات شبکه ملی اطلاعات به ۱۲۰ میلیون دلار کاهش یابد اتفاقی که در نهایت به نفع مردم تمام می‌شود و اکنون نیز پرونده آن در دادگاه است.

این نماینده مجلس در واکنش به طرح مطالبی علیه جهرمی در فضای مجازی، گفت: امروز عده‌ای در فضای مجازی دست به تخریب علیه آقای جهرمی می‌زنند دلیلش آن است که آنها از قطع شدن منافع‌شان ترس دارند.

سبحانی‌فر با بیان اینکه معرفی آذری جهرمی از سوی رییس‌جمهور در جهت پاسخ به مطالبات جامعه برای استفاده از نیروی جوان در کابینه‌ است، گفت: آقای جهرمی جوانی متخصص، پرانرژی و شجاع است که برنامه‌ای مبتنی بر اقتصاد مقاومتی، بهره‌گیری از مدیران و توسعه تکنولوژی دارد. یکی از نمونه‌های کاری او عقد قرارداد پروژه‌ای به نام توانا با مشارکت دانشگاه شریف است که این نمونه‌ حکایت از توجه او به استفاده از تولیدات داخلی دارد.

وی در پایان گفت که نمایندگان به این وزیر پیشنهادی به عنوان مدیری متخصص و توانمند و از خانواده شهدا رای اعتماد دهند.
حسین افضلی به عنوان موافق وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات
۱۳۹۶/۰۵/۲۴ – ۱۸:۳۷
آذری جهرمی جوانی جسور و آشنا به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است

حسین افضلی به عنوان موافق وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه علنی نوبت عصر امروز، گفت: اکنون فضای مجازی همچون اسب تراوا شده است با این توصیف که دیگر دشمن پشت دروازه شهر نیست و وسط شهر امکان آتش زدن اسب تراوا وجود ندارد پس تنها راهکار مقابله با آن آماده کردن فضای مجازی و کنترل آن است.

وی شناخت دقیق فضای مجازی را منوط به وجود مدیری عالم و آگاه دانست و گفت: آقای آذری جهرمی فردی کاملا علمی و جوان است که به ساختارهای این وزارتخانه آشناست. او متعلق به خانواده شهداست که میزان پایبندی خود به انقلاب، نظام و ولایت فقیه را نشان داده است.

این نماینده مجلس معرفی آذری جهرمی برای وزارت ارتباطات را پاسخ رییس‌جمهور به مطالبه مردم دانست و گفت: باید به جوانان اعتماد کنیم، جوان‌هایی همچون شهید حججی که برای این نظام و انقلاب فداکاری‌هایی می‌کنند. باید از پتانسیل آنها استفاده کنیم که یکی از این جوان‌ها آقای آذری جهرمی است.

وی افزود: برخی می‌گویند که آذری جهرمی فردی جوان و کم تجربه است که نمی‌تواند یک وزارتخانه را مدیریت کند. باید در پاسخ به آنها گفت مطمئنا نمی‌توان جوانی را پیدا کرد که سابقه چهار دوره وزارت داشته باشد. باید به جای این صحبت‌ها به عملکرد گذشته آقای جهرمی نگاه کرد. او از کارشناس کارش را شروع کرد و بعد تبدیل به مدیرکل شد و در دولت یازدهم معاون وزیر بود. اکنون نیز کاندیدای وزارت ارتباطات است که با چنین سابقه‌ای نمی‌توان او را کم تجربه خواند.

افضلی در پایان آذری جهرمی را مدیری جوان، جسور و فداکار توصیف کرد و گفت که انتظار می‌رود او بعد از رای اعتماد شرایط را به گونه‌ای فراهم کند که بتوان از فضای سایبری به همراه تولید و ایجاد اشتغال استفاده کرد.
حمیده زرآبادی در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات:
۱۳۹۶/۰۵/۲۴ – ۱۸:۲۰
اگر جوانگرایی با تخصص همراه نباشد فرصت سوزی است

حمیده زرآبادی که در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات سخن می گفت،‌ اظهار کرد: از نگاه جوان گرایانه آقای روحانی تشکر می‌کنم اما اگر جوانگرایی با تخصص همراه نباشد فرصت سوزی است.

وی با اشاره به گزارش معاونت نظارت بر مجلس گفت:‌ در میزان انطباق برنامه‌های پیشنهادی با اسناد بالادستی بر اساس گزارشی که ارائه شده آقای جهرمی برای 41 درصد وظایف قانونی وزارتخانه برنامه‌ای را ارائه نکرده است که نشان از عدم اشراف ایشان به وزارتخانه دارد.

وی تصریح کرد: در حوزه ارتباطات یکی از نشانه‌های توسعه یافتگی استفاده از اینترنت و نقش اساسی زیرساخت این شبکه است که موجب اقتدار جمهوری اسلامی ایران در فضای سایبری می‌شود.

زرآبادی در ادامه اظهار کرد:‌ بنده در رابطه با نقاط ترافیکی در شبکه‌های ارتباطی از آقای جهرمی سوال کردم. البته که ایشان تبحر خاصی در استفاده از اصطلاحات فنی دارند، در هر حال شبکه زیرساخت نسبت به روز اول کمتر از یک سوم کاهش داشته است و از هر نظر شبکه امروز هیچ کدام از ارکان اصلی را ندارد.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس همچنین بیان کرد:‌ مجلس مخالف خصوصی سازی نیست اما نقش دولت در اجرای حاکمیت حیاتی است که اگر غیر از این باشد لطمات جبران ناپذیری را به کشور وارد می‌کند.
نادر قاضی پور به عنوان نخستین مخالف آذری جهرمی
۱۳۹۶/۰۵/۲۴ – ۱۸:۱۳
می‌خواهید سیاستهای شخصی واعظی یا روحانی را می خواهید اجرا کنید یا بالادستی را

نادر قاضی‌پور در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: آیا فردی که دارای لیسانس قدرت است توانایی انجام امور تخصصی مربوط به وزرات ارتباطات را دارا است. تعداد زیادی فارغ التحصیل و دکترا در حوزه مربوط به ارتباطات داریم. لیسانس قدرت چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

وی افزود: تداوم برنامه وزیر پیشنهادی با برنامه های وزارت ارتباطات و همچنین برنامه ششم توسعه یکی نیست و ضعف دانش و فناوری در این خصوص وجود دارد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس با اشاره به اینکه در حوزه زیرساخت هم پیشرفت چشمگیری حاصل نشده است، گفت: طرح های مربوط به خطوط انتقال یا دیتا انجام نشده و عملکرد آذری جهرمی هم خوب نبوده است. حتی در خرید و فروش مناقصه هم کاری انجام نشده در حالیکه اگر مناقصه برگزار شد قیمت اینترنت کاهش می یابد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: آقای آذری جهرمی در مبارزه با قاچاق ترافیک چه کاری انجام داده اید؟ شما جزو هیأت مدیره رایتل بودید. چه کار کرده‌اید؟ مگر غیر از این است که ورود به حریم خصوصی انجام شده است.

وی تصریح کرد: به شما می گویند پدر تلگرام، گفته شده سرورهای تلگرام به ایران آمده، کجا است که این موضوع دیده نمی شود. شما مشکل تلگرام را چگونه حل کرده اید؟

وی خاطرنشان کرد: شما با وزیر شدن می خواهید سیاست واعظی را اجرا کنید یا اینکه می خواهید سیاست های بالادستی را اجرا کنید؟

وی ادامه داد: مدیرعامل تلگرام یک روسی صهیونیستی است که فراری از روسیه می باشد، آقای جهرمی بعد از رایزنی شما با این سرویس هر روز ادبیات مدیریت تلگرام علیه جمهوری اسلامی ایران بی ادبانه تر شده است. لذا مسئولین قضایی و امنیتی لازم است به این موضوع ورود کنند.

قاضی پور در پایان اظهار داشت: در بحث تولید ملی هم باید از دانشمندان کشورمان استفاده کنیم. خرید خارجی فساد دارد در حالیکه خرید کالای ایرانی دعای خیر خانواده های کارگران و مهندسان را به دنبال دارد.