دوشنبه , ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » حقوق بشر » افزایش نگران‌کننده طلاق و سقط جنین بین دختران خردسال ایران

افزایش نگران‌کننده طلاق و سقط جنین بین دختران خردسال ایران

عضو فراکسیون زنان مجلس نسبت به گسترش پدیده کودک‌همسری و پیامدهای آن ازجمله طلاق و سقط جنین ابراز نگرانی کرد. طیبه سیاوشی می‌گوید با توجه به این وضعیت طرح افزایش سن ازدواج کودکان در مجلس در دست بررسی است.

آمار دقیقی در مورد ازدواج کودکان در ایران در دست نیست و به علت ثبت نشدن برخی از این ازدواج‌ها نمی‌توان به آمار قابل اتکایی دست یافت.

با این همه آمار رسمی نشان می‌دهد که ازدواج در میان کودکان خردسال در سال‌های گذشته رو به افزایش بوده و پیامدها و آسیب‌های ناگواری برجا گذاشته است.

شهلا اعزازی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی آذر ماه سال پیش در نخستین همایش بررسی ازدواج کودکان گفته بود: « در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ تعداد ازدواج کودکان ۱۰ هزار مورد افزایش داشت و طلاق آنها هم روند افزایشی دارد.»

طیبه سیاوشی، نماینده مجلس شورای اسلامی معتقد است یکی از راه‌های کاهش معضل اجتماعی ازدواج کودکان افزایش سن ازدواج است.

عضو فراکسیون زنان مجلس، دوشنبه ۲۳ مرداد به خبرگزاری ایلنا گفت: «بسیاری بلوغ جسمی را دلیلی بر بلوغ عقلی قرار می‌دهند و حتی بحث بلوغ در سن ۹ سالگی را در برخی نقاط اعمال می‌کنند. متاسفانه اقوامی در کشور وجود دارد که سن ازدواج را ۹ سال تعیین می‌کنند که در آن دختر باید در این سن ازدواج کند.»

راه قانونی ازدواج کودکان

در قانون مدنی جمهوری اسلامی سن قانونی ازدواج برای پسران حداقل ۱۵ سال و برای دختران حداقل ۱۳ سال تعیین شده است.

ماده ۱۰۴۱ این قانون راه ازدواج کودکان کمتر از این سن را نیز تحت شرایطی باز گذاشته است: «عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن ۱۵ سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح.»

سیاوشی می‌گوید فراکسیون زنان مجلس مشغول بررسی طرحی است که مطابق آن سن ازدواج دختران حداقل ۱۵ سال باشد و امکان ازدواج زیر این سن با “اذن پدر و دادگاه صالحه” وجود نداشته باشد.

۲ هزار دختر خردسال بیوه و مطلقه

این نماینده مجلس به ایلنا گفت: «آمار بیوه‌کودک‌ها نگران‌کننده است. اکنون ۲ هزار کودک مطلقه داریم که اینها کودکانی هستند که ازدواج آنها ثبت قانونی شده بود، یعنی ممکن است تعداد از این هم بیشتر باشد.»

وجود دو هزار دختر خردسال جداشده یا بیوه را آذر ماه سال گذشته نیز شهلا اعزازی در نخستین همایش ملی بررسی ازدواج کودکان اعلام کرده بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، اعزازی در این همایش گفته بود که تا آن زمان حدود ۴۳ هزار ازدواج دختر بچه‌های بین ۱۰ تا ۱۵ سال در ایران به ثبت رسیده است.

طیبه سیاوشی با اشاره به “افزایش پدیده کودک‌همسری و تبدیل آن به کودک‌بیوه‌ها” گفت: «کودکانی با ۱۳ یا ۱۴ سال هم بیوه بودند و هم سرپرست خانوار محسوب می‌شدند. یعنی کودکانی داشتند که باید علاوه بر قبول مسئولیت آنها معیشت خود را هم تامین می‌کردند.»

سقط جنین‌های مکرر دختران خردسال

او می‌گوید برخی از این دختران خردسال بلافاصله بعد از یک سال ازدواج باردار می‌شوند و چون بدن آنها آمادگی‌های لازم را ندارد، سقط جنین می‌کنند.

عضو فراکسیون زنان مجلس افزود: «آنها خودشان بچه هستند و اولین بارداری یک ریسک بالاتری نسبت به بارداری دوم دارد و این بچه‌ها ۲ برابر ریسک را می‌پذیرند و دچار باروری‌های زودرس می‌شوند که در اکثریت موارد دچار سقط جنین‌های مکرر می‌شوند. این موارد باید بررسی شود، چرا که هزینه‌ای است که بر دست نظام گذاشته می‌شود.»

فقر، اعتیاد، روابط قبیله‌ای و طایفه‌ای و مهم‌تر از آن احکام شرع که سن بلوغ دختران را ۹ سال اعلام می‌کند از عواملی است که ابعادی از پدیده کودک‌همسری و پیامدهای آن را همچنان پوشیده نگه داشته‌اند.

طیبه سیاوشی تاکید می‌کند که “تعداد سقط جنین‌های مکرر کودکان” ابعاد نگران‌کننده‌ای پیدا کرده و با تلاش برای “دستیابی به آمار دقیق” در این زمینه “ابعاد منفی این مسئله” بیشتر آشکار می‌شود.