جمعه , ۷ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » دونالدترامپ: شاید هشدار قبلی‌ام به کره شمالی به قدر کافی شدید نبوده است

دونالدترامپ: شاید هشدار قبلی‌ام به کره شمالی به قدر کافی شدید نبوده است

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده روز پنج‌شنبه ۱۹ مرداد گفت که شاید هشدار پیشین او به کره شمالی درباره خشم آمریکا و قدرت آتش این کشور «به قدر کافی شدید نبوده است».

وی دو روز قبل از آن گفته بود که کره شمالی بهتر است آمریکا را تهدید نکند و در غیر این صورت با آتش و خشمی مواجه خواهد شد که جهان تاکنون شاهد آن نبوده است. اما پیونگ‌یانگ در این مدت احتمال حمله خود به جزیره گوام در اقیانوس آرام را پیش کشیده است که متعلق به آمریکاست.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است، دونالد ترامپ که تعطیلات خود را در نیوجرسی آمریکا می‌گذراند پیش از یک نشست امنیتی با مشاوران ارشد خود، در جمع خبرنگاران بار دیگر به کره شمالی هشدار داد که «یا روش خود را اصلاح کند یا مثل چند کشور معدودی که تاکنون گرفتار شده‌اند، به دردسر خواهد افتاد».

وی حاضر نشد در مورد اینکه آیا آمریکا دست به حمله پیشدستانه علیه پیونگ خواهد زد یا نه، و تنها تاکید کرد که دولت او هرگز چنین مسائلی را علنی نخواهد کرد.

رییس‌جمهوری ایالات متحده در عین حال گفت که آمریکا «البته» مذاکره با کره شمالی را مدنظر خواهد داشت، ولی افزود که مذاکره با این کشور در ۲۵ سال گذشته با موفقیت همراه نبوده است.

او روسای‌جمهوری پیشین آمریکا را متهم کرد که از واکنش نشان دادن به مشکل کره شمالی ناتوان بوده‌اند.

آقای ترامپ درباره تهدید این کشور علیه جزیره گوام گفت حتی اگر تصور حمله هم به ذهن کره شمالی خطور کند، آنها باید نگران باشند.

وی اظهار داشت: «اتفاقی که برای آنها رخ خواهد داد حتی به مخیله‌شان خطور نکرده است».

پیونگ‌یانگ به تازگی یک موشک بالستیک قاره پیما را با موفقیت آزمایش کرده که به اعتقاد واشینگتن با آن قادر خواهد بود ایالت آلاسکا را در خاک آمریکا هدف قرار دهد.

این رخداد همراه با دیگر آزمایش‌های موشکی کره شمالی، شورای امنیت سازمان ملل متحد را بر آن داشت که تحریم‌های جدیدی علیه آن تصویب کند، اما پیونگ‌یانگ همچنان موضعی تهاجمی در پیش گرفته است.

اتحادیه اروپا نیز روز پنجشنبه تحریم‌های جدیدی بر ضد این کشور وضع کرد.